Jak rychle roste bobkovišeň?

Jak urychlit růst Bobkovisne

Odřezky rozřezat, nadrtit a zkompostovat, nejlépe samostatně od ostatních opadavých rostlin, protože tuhé listy bobkovišně se rozkládají delší dobu. Kompostovací proces lze urychlit přimícháním posečené trávy nebo listů kostivalu.
Archiv

Jak podpořit růst Bobkovišní

Proto je třeba rostlinu včas prořezat, nebát se ji výrazně zastřihnout.Aby byl zajištěn kompaktní růst bobkovišně, měly by se v prvních letech silně prořezávat zejména mladé rostliny. U těch se doporučuje řezat nové výhony až o polovinu.Zkrácení starších větví podpoří vznik nových výhonů, čímž se keř krásně zahustí.

Jaké výšky dorůstá bobkovišeň

Prunus laurocerasus 'Caucasica', česky bobkovišeň lékařská, je stálezelený keř řadící se do čeledi Rosaceae – růžovité a rodu Prunus. Dorůstá do výšky 3-4 m a vytváří hustý keř.

Jak daleko od plotu sázet bobkovišeň

Nevíte si rady, jak daleko od plotu sázet bobkovišeň Podle pěstitelů je ideální vzdálenost pro jednodruhový živý plot z bobkovišní zhruba 1 metr od pevného plotu. Na jeden běžný metr živého plotu se přitom vysazují zhruba 2 až 3 rostliny, zatímco vzdálenost mezi nimi by se měla pohybovat asi kolem 50 až 90 centimetrů.
Archiv

Jak moc je jedovatá bobkovišeň

Keř je jedovatý celý, dokonce i při jeho stříhání byste měli používat ochranné rukavice. Nebezpečná je bobkovišeň zvláště pro děti, které mohou zlákat její plody – drobné červené až černé kuličky. Na druhé straně tyto plody nepředstavují žádné riziko pro ptáky, jimž se v chladných měsících stanou vyhledávanou potravou.

Co zasadit k Bobkovišni

Bobkovišně se přitom skvěle doplňují třeba s rododendrony, ale také s hlohyněmi, cesmínami nebo s keřovitým břečťanem. Vysadit vedle sebe ale můžete i různé druhy bobkovišní, které spolu vytvoří zajímavý, ne úplně souvislý porost.

Co je jedovaté na Bobkovisni

Ptáci se jimi v zimě rádi krmí, pro člověka jsou ale jedovaté. Listy jsou hořké a po rozemnutí voní po hořkých mandlích. Obsahují silice a glykosid isoamygdalin (prulaurasin), který při fermentaci postupně uvolňuje jedovatý kyanovodík. Otrava bobkovišní byla popsána až v roce 1728.

Co potřebuje bobkovišeň

Potřebuje vlhkou, ale v žádném případě mokrou půdu, přednostně mírně kyselé reakce, bohatou na živiny. Ideální na slunce, ale snese i polostín či stín. Pokud začnou listy žloutnout, bývá to nedostatkem živin, nebo chlorózou (přemírou vápna v půdě), nebo výsadbou v těžkém jílu.

Jak se mnozi bobkovišeň

Bobkovišně lze množit řízkováním. Řízky se odebírají ke konci letních prázdnin. Musí být cca 10 cm dlouhé a ponecháme jim pouze 2-3 listy. Řízky nejprve namočíme do růstového stimulátoru, poté vysadíme do mobilních nádob a na zahradu je umístíme až na jaře.

Jak se starat o bobkovišeň

Jak bobkovišeň správně pěstovat

Jako vhodné stanoviště bychom měli vybrat místo slunné, případně v mírném polostínu. V případě, že v zimních měsících nemrzne, je nutné rostlinu poměrně vydatně zalévat. Jinak se jedná o keř, který se poměrně dobře dokáže poprat s případným suchem a špatně bude snášet velké přemokření.

Čím se hnojí bobkovišeň

Hnojení se doporučuje na začátku vegetace hnojivem Start, případně s vyšším obsahem dusíku, a na podzim s vyšším obsahem draslíku pro zrání pletiv. Hořká sůl je také vhodná pro správnou barvu a ochranu před chorobami a škůdci.

Kam zasadit bobkovišeň

Mají rády slunné či mírně přistíněné stanoviště a vysazujeme je do dobře propustné, mírně kyselé a vlhčí (ovšem nikdy přemokřené) půdy. Půda nesmí být vápenitá. Na příliš vápenitých půdách se bobkovišním nedaří a jejich listy žloutnou (chloróza).

Co zasadit k Bobkovisni

Bobkovišně se přitom skvěle doplňují třeba s rododendrony, ale také s hlohyněmi, cesmínami nebo s keřovitým břečťanem. Vysadit vedle sebe ale můžete i různé druhy bobkovišní, které spolu vytvoří zajímavý, ne úplně souvislý porost.