Jak rychle roste broskvoň?

Jak dlouho roste broskev

Broskvoň obecná je oblíbený ovocný strom, který roste i planě ve formě nízkých keřů (30-50 cm). Stromy v sadech a na zahradách rostou do výšky 3-5 m a některé zdroje uvádí dokonce i 9 m. Broskvoň je opadavý strom dožívající se 18-20 let, který tvoří úzký a nízký kmen, z něhož se široce větví kotlovitá koruna.
Archiv

Jak roste broskev

Broskvoně mají vysoké nároky na teplo a světlo, nejvhodnější je proto pěstování v teplých oblastech, kde se průměrná roční teplota pohybuje mezi 7 až 10 stupni Celsia. V ČR je vhodné broskvoně pěstovat v nadmořských výškách okolo 200 metrů. Je třeba vybrat stanoviště, kde se nevyskytují pozdní jarní mrazíky.
Archiv

Jak omladit broskev

U mladých broskvoní v půlce léta vyřezáváme všechny nevhodné vzpřímeně rostoucí letorosty, které zahušťují korunku. Pro plodící broskvoně je důležitý řez ve druhé polovině srpna, kterým zastavíme neukončený růst letorostů (zkrátíme je na 40 cm) a tím podpoříme tvorbu květních pupenů.

Na co se roubuje broskev

Broskev na podnož jabloně určitě nezkoušejte. Broskvoně chytají na broskvoň, meruňku, mandloň, broskvomandloň a mnohé slivoně. Švestkové odkopky však nepoužívejte.

Jak daleko od sebe sázet broskve

Čtvrtkmeny a zákrsky vysazujeme nejčastěji do sponu 5×3-4m. Před zasazením stromu je potřeba odstranit odumřelé kořeny stromku a namočíme jej do vody (dvě hodiny by měly být postačující, delší doba nevadí).

Jak dlouho vydrzi broskvoň

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny
Broskve, meruňky, švestky 2 dny 3 – 5 dní

Jaké hnojivo na broskvoně

Draslík a vápník můžeme broskvoním dodat i prostřednictvím dřevěného popela. Na trhu je k dostání i speciální hnojivo určené přímo pro broskvoně. Stromy se tekutým hnojivem přihnojují jednou týdně či ob týden, hnojivová zálivka by měla přijít na mírně vlhký povrch půdy.

Jak hluboko zasadit broskev

Na správném zasazení velmi závisí pozdější vývoj i plodnost stromku. Hluboké zasazení je jednou z příčin špatné plodnosti. Proto má být stromek zasazen tak, aby svým kořenovým krčkem přesahoval asi o 5-6 cm povrch okolní půdy.

Kdy a jak řezat broskve

Broskvoně se stříhají až třikrát ročně

Pokud je broskvoň poměrně mladá, ke střihu přistupujeme až třikrát ročně. Začínáme v březnu, pokračujeme v červnu a končíme během září. Pokud vám však na zahradě roste už starší strom plodící vynikající šťavnaté ovoce, střih provádějte pouze dvakrát ročně.

Kdy se roubují broskve

Broskvoně se dají dobře roubovat a očkovat čerstvými rouby v únoru až dubnu. Rouby broskvoní rychle ztrácejí použitelnost. Takže u broskvoní jen čerstvé rouby.

Jak očkovat broskev

Nejvhodnější způsob rozmnožování broskvoní je očkování. Postup takzvaného očkování čipem : odstřihneme roub, oddělíme veškeré listy, připravíme si vhodnou podnož ( i slivoňovou ) a na podnož přeneseme očko a zabandážujeme. Po měsíci očko přiroste a je třeba bandáž povolit. Naočkovaná podnož může už po 3 letech rodit.

Kdy se sází broskvoně

„Pozor na výsadbu broskví a meruněk, které jsou velmi choulostivé. Ty vysazujte zásadně během března a dubna. Pokud byste je vysadili během podzimu, nezakořenily by a tím pádem z půdy nemohly čerpat vodu.

Kdy a jak stříhat broskev

V březnu začínáme s řezem broskvoní, který je velmi odlišný od řezu ostatních ovocných stromů a nejvíce se podobá řez vinné révy. Broskvoně řežeme několikrát ročně. Mladší stromky ořezáváme v březnu, v červnu a v září. Starší stromy už ořezáváme jen na jaře a v pozdním létě.

Jak se starat o broskve

Broskvoním vyhovuje pH v rozmezí 6,5–8, tedy neutrální až zásaditá půda s obsahem vápníku, lehká a úrodná. Půdu je třeba důkladně vyhnojit již při sázení stromku a dále jej pravidelně přihnojovat, neboť bohatá tvorba plodů půdu rychle vyčerpává.

Kdy začne rodit broskev

Broskvoně se v ideálních podmínkách dožívají až 20 let. Průměrná životnost je však pouze kolem 7 let a většina stromů začíná plodit broskve až po třetím roce života/růstu.

Kdy hnojit broskve

Broskve potřebují přihnojování, aby dobře rostly a hojně plodily. Na jaře přihnojíme hnojivem s obsahem dusíku, abychom podpořili růst zelených částí. V létě přihnojujeme zejména hnojivy s obsahem fosforu a draslíku, protože tyto prvky pomáhají s růstem plodů. K obojímu se hodí Hnojík.

Jak na Kadeřavost broskvoní

Při prvních projevech je nutné provést postřik listů speciálním hnojivem s vysokým obsahem železa. Pravidelnými aplikacemi dojde k doplnění železa do listů. Listy jsou pak opět zelené v plné své síle. Pro komplexní ošetření broskvoní doporučujeme sadu: PROTI KADEŘAVOSTI A CHLORÓZE (ZDRAVÁ broskev plus).

Jak ořezat broskev

Krátký řez

Na jaře zakracujeme plodné (smíšené) výhony tak, aby po řezu na výhonu zůstalo 7–10 květních pupenů. Vedle plodného výhonu se ponechává kratší náhradní čípek se 2–3 pupeny. Z těch se v následujícím vegetačním období vytvoří plodné letorosty, které nahradí odplozené části, které odstříhneme.

Kdy se má roubovat

Kdy roubovat

První rouby se užijí v lednu na „roubování v ruce“. V únoru je používáme při roubování venku, způsoby vhodnými pro období bez mízy (plátování, kozí nožka, do rozštěpu…). A na jaře, za mízy, takzvaně za kůru. Poradí odborníci, literatura nebo internet.

Kdy se Roubuji broskve

Broskvoně se dají dobře roubovat a očkovat čerstvými rouby v únoru až dubnu. Rouby broskvoní rychle ztrácejí použitelnost. Takže u broskvoní jen čerstvé rouby.

Kdy očkování stromů

S vlastním očkováním začínáme v takzvané druhé míze (obvykle červenec až srpen). Krátce předtím na severní či severozápadní straně (v místě převažujícího směru větru) očistíme měkkým hadříkem místo na podnoži, kde chceme očkovat, aby do řezných ran nevnikly nečistoty, netupili jsme nože a práce byla snazší.

Kam zasadit broskev

Pro broskvoně vybereme slunné, dostatečně otevřené stanoviště, nejlépe v nadmořské výšce do 250 m.n.m., orientované na jih a zároveň chráněné proti severním větrům.

Kdy postřik na broskve

Kdy provést postřik na kadeřavost broskvoní

Obvykle se postřiky provádějí během vegetačního období, zejména na jaře a podzimu v závislosti na teplotách a místních podmínkách. Aplikace se doporučuje v období před olistěním, po dokvětu, při růstu pupenů a květů nebo výskytu prvních příznaků onemocnění na listech.

Kdy a jak stříhat broskvoně

Broskvoně řežeme nejlépe po odplození. Pokud jste to ale nestihli, můžete provést i jarní řez, protože tyto stromy je potřeba řezat intenzivně každý rok, kdy se snažíme zapěstovat jednoleté výhony.

Jak uložit rouby

▶️ Jak rouby skladovat

Rouby vám při skladování nesmí přeschnout, zplesnivět, narašit ani přemrznout. Potřebujete chlad, vlhko a stabilní teplotu nad bodem mrazu. Obvykle se napíchají seříznutým koncem do kbelíku, květináče nebo bedny s pískem nebo substrátem a do sklepa nebo nevytápěné garáže.