Jak rychle roste chilli?

Kdy roste chilli

Aby rostlinka plně vyrostla a začala tvořit plody, potřebuje 6 až 9 měsíců, takže pokud semínka zasejete v únoru, dočkáte se papriček od července do října.
Archiv

Jak zalévat chilli

Pokud možno vždy zalévejte odstátou a ne příliš studenou vodou, ta totiž způsobuje paprikám teplotní šok a zabraňuje jim v přijmutí vody. Chilli papriky špatně snáší trvale mokrou půdu, daleko lépe snesou občasné lehké vyschnutí něž přelévání. Řiďme se pravidlem "chilli není rýže".

Jak pěstovat chilli v bytě

Chilli papričky potřebují ke zdárnému růstu dostatek světla. V zimním období to může být problém, vystavte je proto nejlépe k jižnímu oknu, kam jde světla i tepla nejvíce. Zalévejte odstátou a vlažnou vodou, studená by jim mohla způsobit teplotní šok. Chilli papričky vyžadují dostatek vláhy, ale nepřelévejte je.

Kdy se sází chilli

Většina rostlin chilli potřebuje od semínka k dozrání plodů 7 až 9 měsíců. Dobře poté také zvažte své rozhodnutí, kdy již předpěstovanou papriku umístit ven, případně do skleníku tak, aby vše stihlo dozrát ještě před prvními podzimními mrazíky. Ideální je dávat semínka chilli papriček klíčit na přelomu února a března.

Jak dlouho trvá než vyklíčí paprika

Při zakoupení semen paprik se můžete dočíst, že doba klíčení může být až tři týdny.

Kam zasadit chilli

Rozhodně musí mít dostatek světla, jinak neporostou a vy nesklidíte žádné chilli. Můžete použít substrát na chilli papričky, ale osvědčil se i obyčejný univerzální. Stanoviště by mělo být slunečné. Na balkonech a terasách pozor, aby rostlinka netrpěla v květináči posazeném na rozpáleném betonu.

Jak velký květináč na chilli

Minimální rozměr květináče pro pěstování jedné rostliny je v případě chilli papriček alespoň 10×10 cm.

Jak daleko od sebe sázet chilli

Jsou-li zdravé, měly by mít ve druhé polovině května, tedy v době přesazení do půdy, výšku 20 až 30 cm a být pěkně silné. Sázet lze jak ven na zahradu, tak do fóliovníků (sází se do sponu, při vzdálenosti 40-50 cm mezi jednotlivými rostlinami), ale spousta pěstitelů sází chilli papriky do květináčů.

Proč se sází papriky po dvou

Dvě rostliny si tak poskytnou navzájem oporu. Ač je paprika světlomilující rostlina, dvě koruny lépe ochrání plody před úžehem v období intenzívního slunečního svitu a ty se tak nepřehřívají a mohou pokračovat v růstu.

Jak urychlit růst paprik

Vyklíčení papriky dokážeme urychlit namočením semen do teplé vody, přibližně při teplotě 25 °C. Po nabobtnání semen takto předklíčené osivo umístíme do připraveného substrátu nebo do jiné náhrady za klasickou zeminu.

Kdy zalévat chilli

Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den. V parných letních dnech, a pokud jsou rostlinky ve sklenících, zalévají někteří pěstitelé i dvakrát denně. Pokud možno vždy zalévejte odstátou vodou, nikdy ne studenou.

Jak pěstovat chilli na balkoně

Pěstování v květináči

Rostlinky umístíme na balkon nebo terasu, ale můžeme je pěstovat i za oknem. Rozhodně musí mít dostatek světla, jinak neporostou a vy nesklidíte žádné chilli. Můžete použít substrát na chilli papričky, ale osvědčil se i obyčejný univerzální. Stanoviště by mělo být slunečné.

Proč mi nerostou sazenice paprik

Nejčastěji však kvůli rozdílnému pH či nedostatku bóru. Tento prvek je v podstatě velmi opomíjen, ale pokud chybí u paprik, rostliny se nemusí správně vyvíjet. A co hůře – listy se začnou kroutit, rostlina neroste a později listy začínají odumírat. V takovém případě vezměte na pomoc kyselinu boritou.

Jak podpořit růst paprik

Půda by měla být bohatá na živiny, ale v případě, že tomu tak není, je třeba její živiny doplnit. Můžeme tak učinit kompostem, chlévským hnojem, přírodním hnojivem na papriky či Hnojíkem, který je vhodným organickým hnojivem na papriky.

Jak a čím hnojit papriky

Půda by měla být bohatá na živiny, ale v případě, že tomu tak není, je třeba její živiny doplnit. Můžeme tak učinit kompostem, chlévským hnojem, přírodním hnojivem na papriky či Hnojíkem, který je vhodným organickým hnojivem na papriky.