Jak rychle roste dřišťál?

Kdy se stříhá dřišťál

Řez je u živého plotu trochu odlišný. Provádíme jej totiž dvakrát až třikrát do roka – začínáme koncem jara, kdy odstraňujeme všechny přerůstající výhonky a listy. Další řez můžeme provádět po odkvětu a ten poslední necháváme na konec srpna až začátek září.
Archiv

Jak pečovat o dřišťál

Pěstování dřišťálu

Zato žlutolisté dřišťály umístěte do polostínu či stínu, protože na slunci svou barvu naopak ztrácí. Dřišťály poloopadavé a stálezelené mají raději polostín a humóznější půdu, přičemž jim nesvědčí přímé slunce především v zimě – poškozuje jejich dřevo.
Archiv

Kdy kvete dřišťál

Keř kvete v dubnu až květnu. Květy jsou zlatožluté, šestičetné, intenzivně aromatické. Květy jsou v jednoduchých, nicích, krátce stopkatých, mnohokvětých, 4–6 cm dlouhých hroznech.

Čím hnojit dřišťál

Dřišťál Thunbergův má rád slunná místa. Na půdu není náročný, poroste v jakékoliv propustné půdě, nesmí být však přemokřená. Hnojíme hnojivy pro okrasné dřeviny.

Jak se zbavit dřišťálu

Po odkvětu odřízněte výhonky dřišťálu na úroveň páru silných zdravých pupenů nebo nižší na mladé výhonky. Keře v daném roce nepřinese ovoce, ale takové ošetření prodlouží dobu růstu výhonků, které v následujícím roce budou hojně kvést.

Jak se množí dřišťál

Množení Druhy Berberisů, od kterých není semeno, běžně množíme řízkováním. Stálezelené dřišťály se nejčastěji množí hřížením.

Kdy se sází dřišťál

Rostliny k výsadbě kupujeme většinou s balem v kontejnerech, sázet je tak můžeme mimo zimních měsíců po celý rok; jen stálezelené druhy je lepší kvůli možnému namrzání sázet na jaře. Dřišťály můžeme množit řízky, hřížením i semeny.

Jak rozmnožit dřišťál

Dřišťál množíme zakořeňováním řízků nebo hřížením. Řízky odebíráme z mateční rostliny na začátku léta a necháme je zakořenit ve skleníku nebo pod větší sklenicí. Bobule z dřišťálu obecného sklízíme v říjnu, nebo až poté, co přejdou mrazem.

Jak vypadá dřišťál

Dřišťály mají kromě dekorativních listů také pěkné, žluté květy a zajímavé drobné plůdky. Opadavé druhy mají červené plody a většinou podlouhlé, stálezelené druhy mají plody tmavomodré s ojíněným povrchem. Typickým znakem dřišťálů je i výrazně žluté dřevo a tenké trny na větvičkách, někdy i listech.

Jak stříhat dřišťál

Rostlina se zmlazuje na jaře. U vzrostlého keře ostříháte asi třetinu starého dřeva. Střih provedete hned u země, čímž se podpoří růst nových výhonků. Pokud tuto proceduru zopakujete každé jaro příští tři čtyři roky, dokonale tím celý keř zmladíte.

Kdy co stříhat

Ideální čas na stříhání a prořezávání ovocných stromů a keřů se různí podle druhu. Od poloviny srpna do poloviny září se provádí letní řez, který zajistí v dalším roce bohatší úrodu. Při tomto omlazujícím zákroku se zkracují příliš dlouhé větve a ořezávají nepotřebné výhony.

Kdy řezat bez

Kdy prořezat černý bez

Během vegetačního období provádíme pouze mírný výchovný řez a stříhání květenství či plodenství. Starší větve odstraňujeme až na podzim, kdy se rostlina chystá na období vegetačního klidu. TIP: Bez je bezesporu jedním z nejvoňavějších kvetoucích keřů, které můžeme v zahradě pěstovat.

Jak omladit keře

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.

Jak zkrátit šeřík

Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm. Nové výhony začnou vyrůstat po několika dnech.

Kdy zkracovat keře

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Kdy se střihá šeřík

Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.

Co dělat s Odkvetlým Šeříkem

Odkvetlé části je potřeba z mladých stromků odstranit, a to asi týden po odkvetení. Pokud je uřízneme, zabráníme tvorbě semen, rostlina se tedy nevyčerpá a naopak může vytvořit nové výhonky s květy. Na starších keřích už tyto úpravy dělat nemusíme.

Čím stříhat keře

Pokud máte keřů na zmlazení hodně, můžete použít plotostřih. Nejlepší je však ostrá pilka, pákové nebo ruční nůžky. Řez je čistší a snáze se budou rány hojit. U velkých ran je dobré ošetření stromovým balzámem.

Jak daleko od sebe sázet šeříky

Potom sázej ve dvou řadách. Vzdálenost řad cca 20 cm. Vzdálenost sazenic cca 30 cm.

Jak zakořenit šeřík

Šeříky lze množit řízkováním ve skleníku. Množit je ale můžeme také hřížením, odkopky, roubováním, očkováním a nebo výsevem. Po výsadbě sazenic na stanoviště je třeba vyštípat první květní pupeny, z čehož též plyne, že šeřík vysazujeme na zahradu na začátku jara, ještě před květem.

Kdy stříhat Odkvetlý šeřík

Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.

Jak rychle roste šeřík

Za rok až dva se zase rozroste. Šeřík je rostlina z čeledi olivovníkovité, která může mít velikost od keře až do stromku vysokého i 7 metrů. Jde o rostlinu pěstovanou většinou k okrasným účelům. Pochází z Malé Asie a jihovýchodní Evropy, pěstování v středoevropských zahradách se datuje od roku 1566.

Kdy stříhat stálezelené keře

Stálezelené keře (například buxusy) tvarujte řezem v průběhu května. Pokud potřebují prosvětlení či zmlazení, klidně s tím začněte už nyní. Sestříhat můžete jak živé ploty z těchto keřů, tak i solitérně rostoucí kusy.

Kdy řezat dřeviny

Období vegetačního klidu

V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.

Kdy se má stříhat šeřík

Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.