Jak rychle roste kiwi?

Jak pěstovat kiwi v bytě

Kiwi můžeme při dostatečné péči pěstovat dokonce i v květináči na balkonu nebo terase. Důležitá je dostatečně velká pěstební nádoba (objem nejméně 30 l), záhřevná a dobře propustná půda, hnojení a každodenní zálivka. Dalším z pěstovaných druhů je aktinidie černoprašná (Actinidia melanandra).

Kam zasadit mini kiwi

Minikiwi má rádo slunce a dává to velmi najevo. Abychom zajistili dobrou úrodu plodů, je nutné vysadit rostlinu na co nejvíce osvětleném stanovišti. V případě že je rostlina vysazena na závětrnou stranu, je dobré rostlinu na zimu preventivně chránit chvojím , listím nebo netkanou textilií.

Na čem roste kiwi

Kiwi roste na keři aktinidie lahodné nebo aktinidie čínské. Jedná se o popínavou rostlinu, jejíž šlahouny mohou dorůstat až několika metrů. Aktinidie vyžaduje slunné stanoviště a kyselou půdu. Kiwi lze vypěstovat i v České republice, ale je nutné rostlinu chránit před mrazem.
Archiv

Jak daleko od sebe kiwi

Při výsadbě rostlin kiwi se doporučuje umístit jednu samčí rostlinu na 6 – 8 rostlin samičích, vzdálenost rostlin při výsadbě se doporučuje 1,5 – 2 m. 3. Někteří prodejci nabízejí rostliny samosprašné.

Jakou hlínu potřebuje kiwi

Vysazujeme je do hlubokých, dobře propustných, lehce kyselých půd s dostatkem živin. Ty je vhodné zapravit do půdy již s předstihem, kdy do hloubky alespoň 60cm přidáme dobře vyzrálý kompost, či hnůj. Rostliny vysazujeme na vzdálenost minimálně 3m.

Jakou oporu na kiwi

Při pěstování venku vyžadují oporu u jižní, jihozápadní nebo jihovýchodní stěny. Lze je pěstovat i na zahradě ve špalírech na plně osluněných místech, podobně jako révu vinnou.

Kdy raší kiwi

Kvete až v květnu, tudíž se vyhne jarním mrazíkům. Dozrává od října do konce listopadu. Po třech letech od výsadby plodí bohatě ovoce o velikosti ořechu. Plodí v trsech, plody se pojídají i se slupkou, nemusí se loupat Vynikající pro přípravu marmelád.

Jak se starat o rostlinu kiwi

Rostliny se vysazují do propustné, mírně kyselé půdy (pH 5,5 – 6) na slunečné stanoviště. Liány je vhodné během vegetace pravidelně přihnojovat. Některé druhy jsou sice mrazuvzdorné, ale mladé jednoleté sazenice je však vhodné první rok po výsadbě na zimu přikrýt chvojím, slámou, listím apod.

Jak pěstovat kiwi na zahradě

Kiwi vyžaduje kyselou půdu stejně jako zahradní borůvky. Na zahradě volíme takové stanoviště, které je chráněné například domem a nefouká zde. Stanoviště je nejlepší slunečné, ideální je jižní strana. Nejlepší je vysadit jak velkoplodé, tak i drobnoplodé kiwi, pak můžeme porovnat, které nám bude chutnat nejvíce.

Jak poznat samčí a samičí kiwi

Na samčí rostlině mají zakrnělé pestíky. Na plodící samičí jsou zakrnělé prašníky se sterilním pylem (neplatí u samosprašných odrůd). Je to jediný znak , kterým se rostliny rozlišují. Po opylení bílé květy žloutnou až hnědnou, opadnou a brzy se objevují první plůdky.

Kdy začne plodit kiwi

Actinidia deliciosa 'Solo'

Plodem je klasické kiwi s plstnatou, hnědou slupkou. Dužnina je sladká a šťavnatá. Plody dozrávají na přelomu října a listopadu. Plodí již 3 rokem po výsadbě.

Jakou zeminu potrebuje kiwi

Půda by měla být záhřevná s dostatkem humusu. Vhodné jsou půdy dobře propustné s příměsí písku. Kiwi vyžaduje kyselou půdu stejně jako zahradní borůvky. Na zahradě volíme takové stanoviště, které je chráněné například domem a nefouká zde.

Jak dlouho kvete kiwi

Samčí květy obyčejně po opylení opadnou. Rostou na výhoncích ve shlucích, obvykle po třech. Samičí květy rostou většinou odděleně. Kvetou na bílo asi 10 dní, v květnu až červnu podle stanoviště.

Jakou půdu pro kiwi

Půda by měla být záhřevná s dostatkem humusu. Vhodné jsou půdy dobře propustné s příměsí písku. Kiwi vyžaduje kyselou půdu stejně jako zahradní borůvky. Na zahradě volíme takové stanoviště, které je chráněné například domem a nefouká zde.

Jak hluboko zasadit kiwi

Vysazovat můžete rostliny z kontejneru kdykoli během roku, vhodné je to ale obzvláště na jaře po zmrzlých do jam, které mají hloubku zhruba 40 cm a průměr 50 cm. Zasaďte je tak hluboko, jak hluboký je zemní bal. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být 2-4 m, Půdu před vysazením i po něm důkladně zalijte.