Jak rychle roste Svída?

Jak se zbavit svídy

Svída má během zimy nádherné sytě červené větve. Jde však o jednoleté výhony, starší už nejsou tak zářivé. Abychom svídu omladili, ořežeme ji ve výšce asi 10 cm nad půdou. Jednotlivé větve zkrátíme ostrými nůžkami ve výšce asi 50 cm nad půdou, ne příliš do starého dřeva.

Kdy se stříhá Svída

V červnu po odkvětu bychom měli všechny keře starší tří let kvetoucí v květnu prořezat tak, že výhony zkrátíme o jednu třetinu. Tento řez keřům obecně prospěje, budou mít lepší listy i květy, kdežto svídy (Swida alba a S. stolonifera) bez řezu po čtyřech letech zdegenerují.
Archiv

Jak daleko od sebe sazet Svidu

Pokud má být plot vysoký nad 4 m, výsadba musí být alespoň 1m od sebe. Pokud chcete dosáhnout výšky 2-3 metry, vzdálenost jednotlivých dřevin od sebe a od oplocení stačí 0,8m.

Kde roste Svída

Kde roste: Svída krvavá je ekologicky přizpůsobivá dřevina, snese přímé osvětlení i značné zastínění. Vyskytuje se na vlhkých stanovištích i vysýchavých podkladech.

Kdy přesadit Svídu

Odpověď: Nejspíš máte na mysli svídu bílou (Cornus alba), která je proslulá svými zářivě červenými letorosty v zimním období. Pro sytě zbarvené větve se někdy doporučuje zpětný řez celého keře na výšku přibližně 10-20 cm nad zemí. Tento řez se provádí koncem zimy nebo velmi brzy na jaře.

Jak se mnozi Svida

Množení: Snadno se množí dříny s barevnou kůrou a to na podzim řízkováním přímo na stanovišti, kde chceme, aby rostlina rostla.

Jak sázet Svídu

Svída bílá nejlépe prospívá na slunných až polostinných stanovištích, v běžné, spíše propustné zemině. Na rozdíl od jiných dřevin se však dobře vypořádá i s přemokřenou zeminou. Keř se dá velmi dobře tvarovat do požadované výšky a tvaru, a to nejlépe na jaře, nebo poté během června až srpna.

Kdy kvete svída krvavá

Na podzim se listy zbarvují nachově červeně. Čepel je eliptická až široce vejčitá, se 3 až 5 páry postranních žilek. Nejvyšší pár žilek odbočuje již asi v polovině čepele, což je charakteristický znak odlišující svídu krvavou od svídy bílé a svídy výběžkaté. Kvete v květnu až červnu.

Jak vysoký může být živý plot

Aby živý plot vytvořil skutečnou zelenou bariéru, měl by být vysoký alespoň 1,5 metru. Vyšší ploty mohou také velmi dobře fungovat, ovšem počítejte s tím, že část zahrady zastíní. Nižší živý plot vám zase neposkytne dostatečné soukromí, ale skvěle se hodí třeba k lemování předzahrádky nebo chodníku.

Kdy řezat bez

Kdy prořezat černý bez

Během vegetačního období provádíme pouze mírný výchovný řez a stříhání květenství či plodenství. Starší větve odstraňujeme až na podzim, kdy se rostlina chystá na období vegetačního klidu. TIP: Bez je bezesporu jedním z nejvoňavějších kvetoucích keřů, které můžeme v zahradě pěstovat.

Kdy řezat suché větve

Vhodné období pro řez je závislé na stáří, druhu a vitalitě stromu. Nejvhodnějším obdobím je obecně konec zimy a začátek jara, po odeznění posledních mrazů, kdy se strom probouzí z vegetačního klidu. Toto období však pro řez není vždy nezbytné, zpravidla záleží na rozsahu a charakteru řezu.

Jak pěstovat Svídu

Svídy mají rády slunné stráně, okraje světlých lesů a břehy malých vodních toků. Dobře rostou ve vlhčí a propustné půdě. Jak už bylo zmíněno jsou odolné vůči mrazu, větru, suchu i znečištěnému ovzduší. U Svídy krvavé keře či jiného druhu je základem pěstování pravidelný řez.

Co místo živého plotu

Častým kandidátem na živý plot je habr. Je levný, a přestože se jedná o listnáč, zahradu dobře kryje i v zimě, neboť suché listí shodí až na jaře, těsně před tím, než vypučí listí nové. Habr se dá poměrně dobře tvarovat, i on má ovšem své konkrétní nevýhody. Často bývá napadán různými škůdci a chorobami.

Co rychle roste

TOP 10 nejoblíbenějších rychle rostoucích zahradních rostlin1) Břečťan: zelená popínavka.2) Hortenzie latnatá3) Plamének armandii.4) Blahovičník Gunnův.5) Japonská červená tráva.6) Ptačí zob vejčitolistý8) Trsová růže.9) Mateřídouška úzkolistá

Jak omladit keře

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.

Jak se Strihaji keře

Odstranit byste měli především suché části dřevin, větve rostoucí dovnitř koruny keře, větve zlomené a také ty, které se navzájem dotýkají. Řez proveďte kousek nad očkem – pokud ponecháte dlouhý pahýlek, snadno je napaden infekcí, neboť rostlina již tuto část nechrání.

Kdy a jak stříhat švestku

Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat. Prořezání švestky v únoru spadá do kategorie mýty a pověsti. Je však možné nahradit jaro druhou polovinou června nebo dobou po sklizni.

Jak se stříhá Švestka

Každou optimálně rostoucí větev, kterou máte v plánu zkrátit, zkraťte pouze o jednu třetinu délky. Zcela se zbavte větví, které konkurují hlavním větvím. Totéž platí o větví rostoucí pod ostrým úhlem – tyto větve by se kvůli křehkosti dřeviny nakonec samy zlomily.

Kdy se sází živé ploty

Vhodným termínem výsadby pro opadavé prostokořenné sazenice je buď podzim po opadu listů, nebo jaro do rašení dřevin. Stálezelené a jehličnaté sazenice s balem vysazujeme na jaře, do začátku května, nebo na přelomu léta a podzimu. Kontejnerované sazenice sázíme v průběhu celého roku, kromě zimního období.

Jak si udělat živý plot

Zeminu zryjte, na dno strouhy přidejte kompost a pusťte se do samotného sázení. Mezi stromky nechávejte mezery – na 1 metr délky vysaďte 3 až 5 rostlin podle požadované hustoty plotu. Pro volné živé ploty, které se nestříhají, ale lze jimi snadno prohlédnout, můžete rostliny sázet i metr od sebe.

Jak rychle rostou Jehlicnany

Například lípy a javory můžou ročně přispět asi dalšími 20 centimetry, kolem 50 centimetrů slibují například břízy, vrby či katalpy. Z rychle rostoucích jehličnanů jmenujme třeba cypřišovec Leylandův (až 1 metr za rok) nebo cypřišek nutkajský (60 centimetrů za rok).

Jaké keře na živý plot

Stálezelené keře zkombinujte s barevnými

Vaše zahrada tak bude v každém ročním období trochu jiná, ale víc a víc lákavá pro oko. Nádherně na ní vyniknou muchovníky, aronie, rakytníky, hlošiny, dříny nebo svídy. V živém plotu budou krásně vypadat i dřišťály, růže, kdoulovce, kaliny nebo komule, které přivábí motýli.

Kdy zkracovat keře

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Kdy se stříhá hloh

Hloh můžete ořezat libovolně jak potřebujete a to nejlépe v únoru. Vše pro Vaši zahradu – profesionalita, originalita, nadstandardní řešení a záruky.

Jaký postřik na švestky

Jarní chemická ochrana slivoní

Doporučuje se fungicid Kuprikol 50, který se aplikuje ve chvíli, kdy se na stromě objeví pupeny, tedy na začátku rašení. Připravíme si 10 g přípravku a promícháme jej ve 2 litrech vody, což je množství pro jednu průměrně vzrostlou švestku.