Jak rychle rostou palmy?

Jak dlouho trva než vyroste palma

Množení rostlin

Nejkratší dobu klíčení má Washingtonie mohutná (Washingtonia robusta), a to asi 6 týdnů. Naopak nejdéle budeme čekat na klíček kokosu australského (Butia capitata) – 6 až 12 měsíců. Vysévat můžeme po celý rok.
Archiv

Jak rychle roste datlová palma

Běžně se palmy nenechávají dorůst do takových výšek, aby se z nich snadno daly datle sklízet. První větší sklizeň mohou pěstitelé očekávat v závislosti na odrůdě a klimatických podmínkách zhruba mezi 4. a 8. rokem života palmy a nejlépe plodí asi do třicátého roku.
Archiv

Co potrebuje palma

Palmy potřebují dostatek světla. Řadě z nich ale nesvědčí přímé polední slunce, zvláště pak mladším exemplářům. Substrát by měl být lehký a propustný, s příměsí rašeliny a písku. Na dno položte štěrk, hrubý písek nebo keramzit jako drenáž.

Jak zalévat palmy

Při zalévání palem je, stejně jako u jiných květin, nejlepší používat vodu odstátou a ne příliš studenou. Listy je vhodné jednou za čas otřít vlhkým hadříkem, aby se na nich neusazoval prach. Ačkoliv jsou palmy nenáročnými rostlinami, je stále možné udělat při jejich pěstování chybu.

Jak hluboko zasadit palmu

Výsadba palem ve volné půdě

Před výsadbou je nutno upravit terén a vykopat jámu do hloubky alespoň 70 cm (nejlépe 100 cm hloubka x 100 cm délka x 100 cm šířka), zajistit důkladnou drenáž pro odtok přebytečných srážek a připravit velmi propustnou zeminu (tj.

Jak zachránit uschlou palmu

Pokud jste zjistili, že rostlina není na odpis, odřežte či odtrhejte všechny listy. Poté odřízněte stonek nebo kmen. U větší rostliny nechte pahýl tak deset centimetrů, u té menší můžete nechat centimetr. Takto připravenou rostlinu umístěte na slunné místo, kde není průvan a zima.

Na čem rostou datle

Datle je sladké ovoce, které roste v bohatých hroznech na datlovníku pravém (Phoenix dactylifera). Pěstuje se v mnoha kultivarech, které dávají žlutohnědé, červené až tmavě hnědé oválné peckovice dlouhé 3 až 7 cm a široké 2 až 3 cm, které jsou charakteristické nízkým obsahem vody a naopak až 70 % obsahu sacharidů.

Kdy dát ven palmy

Do výsadby se vždy pouštějte zásadně na jaře, aby rostliny stačily zakořenit do konce vegetační sezony, než přijde zima. "Po výsadbě jsou pro tyto rostliny nejkritičtější první dva až tři roky, kdy si postupně zvykají na naše podmínky," říká pan Josef Bučko, který pěstuje mrazuvzdorné palmy a juky na své zahradě.

Jak casto se zalévá palma

Venkovní palmy zaléváme jen, aby nepřeschly, stačí nepatrně zalít jednou za měsíc.

Kdy dát palmy ven

Od poloviny května až do listopadu ji dejte na hodně slunné stanoviště ven, a přes zimu ji uskladněte nejlépe v chladné zimní zahradě, kde je maximálně 15 °C.

Kdy zasadit palmu

Palmy v květináčích zalévat raději každý den, substrát velmi rychle vysychá a mohou již po 3 dnech bez vody uhynout, zvláště pokud stojí na slunci. Pro výsadbu doporučujeme co nejslunečnější a nejjižnější stanoviště. Vysazujeme v měsících březen až červenec.

Co s uschlou palmou

Žloutnutí listů

Palma netrpí přelitím, ale nedostatkem vody a půdní vlhkosti. Trpí suchem. Rychlou záchranou je okamžité důkladné zalití rostliny tak, aby přebytečná voda vytekla do misky. Jakmile se půda dostatečně zavlhčí, zbylou vodu z misky vylijte.

Kde rostou palmy

Palmy jsou velkou skupinou rostlin, zahrnující téměř 2800 druhů ve 189 rodech. Jsou rozšířeny v tropech a subtropech celého světa. V jižní Evropě jsou domácí dva druhy, žumara nízká a datlovník Theofrastův, pěstuje se zde však řada jiných cizokrajných druhů.

Jak vypěstovat palmu z datle

Vlastní datlovou palmu můžete zkusit vypěstovat jak ze semen datlovníku přivezených z dovolené, tak ze semen, které vyloupnete z datle koupené na vánoční mlsání. Vložte je do kypré zeminy smíchané z dílu písku a dílu rašeliny. Po výsevu by měla být nádoba uložena v místě, kde teplota neklesá pod 20 °C.

Jak rostou palmy

V našich podmínkách ve volné zemi přirůstá vzrostlá palma s výškou kmene okolo 2 m až 30 cm za rok a vytvoří 12 až 15 listů. Má ráda půdu s příměsí písku z důvodu dobrého odvodnění okolí před zimním obdobím. Při zajištění sušších podmínek během zimního období přežívá rostlina bez poškození velké mrazy až do -17°C.

Proč Zloutne palma

Prvním signálem nadměrné zálivky jsou hnědé skvrny na listech. Žloutnutí listů palem hlásí opak – palma trpí suchem. Rostlinu zachrání jen rychlá pomoc: substrát důkladně prolít vodou tak, aby přebytečná voda vytekla do misky. Jakmile se půda dostatečně provlhčí, zbylou vodu z misky vylijte.

Jak zachránit usychající palmu

Pokud opadávají z palmy spodní listy, je to přirozený jev. Můžete je odstranit, ale pouze odříznutím, nikdy je neodtrhávejte. Ze škůdců palmy nejčastěji napadají mšice, svilušky, třásněnky a puklice. Všem těmto nepřátelům svědčí suchý a teplý vzduch, proto napadení rostlin zabráníme častým rosením listů.

Jak se pěstuje palma

Palmy mají rády teplo, a proto je vhodné jim zajistit dostatečný přiliv slunečního svitu. Bez problémů snášejí suchý vzduch v současných bytech a nevadí jim ani nepravidelná zálivka. Jejich pěstování je v létě závislé na vydatné zálivce, v zimě naopak postačuje zálivka minimální. Semena palem jsou velmi tvrdá.

Proč palmě hnědnou listy

Jakmile palmě začnou hnědnout listy, znamená to, že ji přeléváte. Naopak žloutnutí listů naznačuje, že rostlina usychá. Zdroj: Shutterstock.comJinou péči věnujeme rostlinám tropickým, jako jsou třeba Rhapis, Howei, Areca či Chamaedorea.

Jak se množí Palma

Většina palem se množí buďto odnožemi, nebo semeny. Množení odnožemi je pochopitelně možné jen u těch druhů, které odnože vytvářejí. K těmto druhům patří například žumara nízká Chamaerops humilis a také některé druhy rodu Chamaedorea a Rhapis. Dobře zakořeněnou odnož oddělujeme od mateční rostliny velmi opatrně.

Co s přerostlou palmou

Jak se o vzrostlé rostliny starat

V době vegetace hnojíme kvalitními hnojivy speciálně určenými pro konkrétní druh – palmy, kvetoucí rostliny, rostliny okrasné listem atd. Mohutné rostliny je náročné pravidelně sprchovat. Listy však můžeme pravidelně rosit. Pokud je to možné, opatříme pod květináč stojan na kolečkách.

Proč Zloutne Palma

Prvním signálem nadměrné zálivky jsou hnědé skvrny na listech. Žloutnutí listů palem hlásí opak – palma trpí suchem. Rostlinu zachrání jen rychlá pomoc: substrát důkladně prolít vodou tak, aby přebytečná voda vytekla do misky. Jakmile se půda dostatečně provlhčí, zbylou vodu z misky vylijte.

Proč usychají listy palmy

Nároky na zálivku

Při přelití jim začnou rychle hnít kořínky a na listech se objevují hnědé skvrny. Pokud listy naopak žloutnou, má palma problém se suchem, a my musíme neprodleně zalévat. Substrát v takovém případě důkladně prolijeme vodou a přebytečnou vodu vylijeme z misky.

Jak často se zalévá palma

Jak často palmy zalévat

Záleží na teplotě v místnosti, pokud je teplota 15 – 20 stupňů nebo chladněji, zaléváme jednou za tři neděle, pokud je v bytě 24 a více stupňů, zaléváme jednou týdně.