Kdy vysadit Gauru
Výsadba gaury
Tuto rostlinu lze úspěšně vysadit na jaře i na podzim. Dlouhý kůlový kořen může být poměrně náročné zakopat. Za námahu to ale rozhodně stojí, protože právě díky němu jsou rostliny odolné vůči zimě a také suchu. Dobře si místo výsadby promyslete, protože právě tento dlouhý kořen jej může značně ztížit.
Jak se starat o Gauru
Jak pečovat o svíčkovec Svíčkovec nevyžaduje údržbu, vlastně mu vyhovuje zanedbávání. Během léta můžete stonky sestřihovat, abyste podpořili další kvetení, udržíte tím keřík kompaktní. Na zimu ho přikryjte chvojím nebo zahrňte kompostem, protože má při nízkých teplotách tendenci vymrzat.
Archiv
Kdy stříhat Gaury
Svíčkovec Lindheimerův je krátkověká trvalka, která dokáže kvést i několik měsíců. Abyste její životnost prodloužili, musíte ji hned po odkvětu zpětně seříznout. Svíčkovec (Gaura lindheimeri) je trvalka z amerických prérií.
Archiv
Jak zasadit Svíčkovec
Svíčkovce byste měli sázet vždy tak, jak by je sázela sama příroda – tedy vždy po více rostlinách v jedné skupině, nikoli různé rostliny vedle sebe jako v botanické zahradě. Dobrá zpráva pro balkonové zahradnice: Nižší kultivary svíčkovců lze pěstovat i v nádobách na terasách a balkonech.
Jak rychle roste Gaura
Humózní půda s dostatkem vláhy je problematická na zimu. V humózní půdě dobře zásobené vodou a živinami dovedou gaury velmi rychle narůst a neúnavně nám pak kvetou téměř celé léto a poté až dlouho do podzimu. Ovšem naopak během zimy mnohem snáze vymrznou.
Jak vypadá Gaura
Svíčkovec – Gaura lindheimeri
Trochu se podobá léčivce se zvláštním názvem kyprej vrbice. Tenké převislé stonky pokryté jemnými chloupky dosahují délky až 60 cm a tvoří řídké keříky. Listy jsou kopinaté, mají zoubkatý okraj, jejich délka se pohybuje od 2,5 do 8 cm.
Jak přezimovat Gaury květiny
Gaury se dobře množí řízkováním na konci léta, ovšem zazimovat musíme řízky v bezmrazém prostoru. Řízkovat pak lze i na jaře z matečných rostlin zimovaných při teplotě 5 až 7 °C. Nově prorůstající výhony totiž na jaře velice snadno zakořeňují. Navíc se gaury na vhodném stanovišti samy často přesévají.
Kdy kvete Svíčkovec
Rostlina tvoří vzdušný, bohatě kvetoucí keřík s pevnými stonky, obalenými květy. Mrazuvzdorný. Stanoviště: plné slunce – polostín. Dova květu: květen – září.
Kdy raší Svíčkovec
Kvete od června do října. Z květů vykukují dekorativní tyčinky. Trsy se šíří pomocí oddenků. Svíčkovce raší později na jaře, listy zpočátku načervenalý nádech.
Co je Čechrava
Čechravy, latinsky astilbe – jsou plně mrazuvzdorné trvalky pěstované pro husté laty květů, které se hodí pro řez, sušení, vypadají vysoce dekorativně na záhonech – před květem i po odkvětu, ba dokonce i přes zimu.
Kdy se sází čechravy
Rostlinu vysazujeme na záhon od dubna do září. Zemina: Astilbe se daří v humózní dobře propustné půdě. Suchá a písčitá půda není pro tuto rostlinu ideální.
Jak zasadit Čechravu
Čechravy vysazujeme na polostinná, až stinná místa, s humózní, dobře propustnou, ale vlhčí půdou, bohatou na živiny, a s mírně kyselou reakcí. Přílišné horko čechravám nesvědčí. Zálivka: Čechravm udržujeme stanoviště neustále mírně vlhké, ale nepřemokřené.
Čím hnojit čechravy
Přihnojujeme je kompostem a při výsadbě je ukládáme do rašeliny. Vysazujeme-li čechravy do méně kyselých půd, dodáváme do jejich okolí rašelinu pravidelně. Aby čechravy vydatně kvetly, jedenkrát vždy za 4 až 5 let rostliny zmlazujeme, a to tak, že dělíme jejich trsy, buďto na jaře nebo na podzim.
Proč nekvete Čechrava
Čechrava ke svému úspěšnému růstu potřebuje jediné – stín.
Polostín nebo dokonce přímé slunce totiž rostlinu příliš vysiluje, a ta poté neprospívá a samozřejmě ani nekvete.
Jak je vysoká Čechrava
Stonky jsou hustě olistěné a nesou hluboce dělené ostře pilovité listy. Na jaře jsou často zbarvené dobronzova. Roste v trsech, které lze snadno na jaře nebo na podzim dělit. Rostlina je vysoká od 0,4 – 1 m.
Kdy stříhat Čechravu
Kdy stříhat čechravu Suché květy čechravy stříhejte brzy na jaře, odstraňte i mrtvé listy. Nestříhejte ji před zimou, její hnědá květenství jsou okrasou zimní zahrady.
Čím hnojit Čechravu
Hnojení: Hnojíme plnými hnojivy s kyselou reakcí. Množení: Čechravy se množí dělením trsů na jaře nebo na podzim.
Kdy zasadit Čechravu
Rostlinu vysazujeme na záhon od dubna do září. Zemina: Astilbe se daří v humózní dobře propustné půdě. Suchá a písčitá půda není pro tuto rostlinu ideální.
Kam zasadit Čechravu
Dobře se hodí i pro pěstování v nádobách. Výsadba a substrát: Čechravy vysazujeme na polostinná, až stinná místa, s humózní, dobře propustnou, ale vlhčí půdou, bohatou na živiny, a s mírně kyselou reakcí. Přílišné horko čechravám nesvědčí.
Kdy se sází Čechrava
Aby čechrava prospívala
Rozhodnete-li se umístit tuto rostlinu na vaši zahrádku, můžete tak učinit jak na podzim, tak i na jaře. Vysazovat ji můžete jednotlivě i ve skupinách.