Jak sbírat dešťovou vodu bez okapů?

Jak chytat dešťovou vodu bez okapů

Tam, kde je možnost, se nabízí při chytání dešťové vody využít samospád. Další zajímavou variantou je pak umístění nádrže ve skleníku, kde voda nezamrzá ani v zimě. Zahradu si můžete také proměnit v soukromý ráj – to když se rozhodnete vybudovat v ní retenční jezírko nebo koupací biotop.
Archiv

Jak správně sbírat dešťovou vodu

Nejjednodušším řešením je postavit na zahradu nádrž na dešťovou vodu. Ideálně velký sud a ještě lépe opatřený kohoutkem a víkem. Kohoutek usnadňuje vypouštění vody do konve, víko použijete, když bude hrozit přetečení sudu. Častěji se však k zachytávání dešťové vody, nad povrchem i pod povrchem, využívá okapový systém.
Archiv

Jak udržet dešťovou vodu čistou

Je nezbytné čistit nátokové filtry, hlavně po každém velkém dešti a obzvláště na podzim, kdy ve vzduchu poletuje listí. Prachové a pylové částice se ale dostanou do nádrže i přes filtry, proto doporučujeme nádrž dvakrát za rok čistit tlakovou vodou a ideálně i kartáčem ručně v nádrži.

Co do vody aby se nekazila

Tím, že vodu takzvaně hygienicky zabezpečíme, ji zároveň i zabezpečíme tak, aby nedocházelo k množení bakterií a voda se ve vodojemu nebo vodovodním řadu „nekazila“. Přidávání chloru do pitné vody je jednou z nejobvyklejších a velmi účinných metod, jak z pitné vody odstranit mikroorganismy.

Jak sbírat dešťovou vodu v paneláku

Celé řešení spočívá v instalaci malého okapního systému nad balkon nad vámi. Z něj potom dešťovou vodu svedete do kanystru, který si umístíte na svůj balkon. Jde o velmi jednoduché řešení. Ani montáž okapu není nijak komplikovaná a o nákladech není třeba ani mluvit.

Jak propojit sudy na dešťovou vodu

Sudy propojíte jednoduše tak, že hadici naplníte vodou, ucpete na obou koncích a ty ponoříte do obou sudů. Podmínkou je, aby v každém sudu bylo trochu vody a konce se dostaly pod hladinu. Nikdy však nesmíte vypustit (vybrat) vodu ze sudů až k ústí hadice, aby nenasála vzduch.

Jak dlouho vydrží dešťová voda

Retenční nádrže představují ideální způsob, jak na svém pozemku zachycovat dešťovou vodu a tu dále využívat jak na zahradě, tak v domácnosti. Zásoby vody v ní vydrží až 3 týdny, takže ani delší období sucha už se vás nedotkne.

Jak odvést dešťovou vodu

Dešťovou vodu je třeba vsakovat a vypouštět regulovaně, aby se předešlo problémům, a to zejména ve spojení s přívalovými dešti. Za tímto účelem se používají vsakovací systémy, retenční nádrže a akumulační nádrže na vodu.

Jak vyrobit filtr na dešťovou vodu

Filtrace začíná hned pod svislým okapovým svodem. Zde se napojí lapač střešních splavenin, který zachytí hrubší nečistoty. Dále přes kanalizační potrubí proudí voda do filtračního koše, případně filtrační šachty, kde se zachytí již většina drobných nečistot.

Jak lze využít dešťovou vodu

Nejběžnější využití dešťové vody je její akumulace do nádrže na dešťovou vodu a zalévání zahrady. Dešťová voda se zachytává na střeše a dalších plochách objektu, následně je svedena do podzemní nádrže, kde čeká na své využití. Pro ideální využití dešťové vody je vhodné zvolit správnou velikost nádrže na vodu.

Jak napojit sud na dešťovou vodu

Sud na dešťovou vodu by měl mít takzvaný sběrač dešťové vody popřípadě dešťový sběrač. Ten se namontuje mezi sud na dešťovou vodu a okapový svod a filtruje listí a nečistoty z dešťové vody, než voda odteče do nádoby na dešťovou vodu.

Čím natřít sud na vodu

Čím natřít vnitřek sudu, do kterého svádíme dešťovou vodu na zalévání zahrady Musíme zvolit takovou barvu, která odolá dlouhodobému působení vody, snese změny teplot, ale také bude atestovaná na styk s potravinami (pro jistotu, zaléváme přece i zeleninu). Vhodné jsou třeba Bilak Zn Primer nebo Fest B 2 v 1.

Jak vyčistit stojatou vodu

Nalijte do odtoku vroucí vodu

Během ohřívání odstraňte ze dřezu všechnu stojatou vodu pomocí hadříku či nějaké nádobky – dřez by měl být suchý. Když se voda vaří, opatrně ji nalijte do odtoku. Začněte s trochou a postupně přilévejte. Nelijte do dřezu rovnou celý obsah hrnce!

Co s Deštovou vodou

Dešťovou vodu lze využívat nejen k zavlažování zahrady, ale například i na splachování nebo praní prádla. Pro tyto účely je vhodnější podzemní nádrž, která je připojena na samostatný rozvod vody v domě. Instalace podzemních nádrží ovšem vyžaduje náročnější stavební úpravy na pozemku i v samotném domě.

Jaké trubky na dešťovou vodu

Pro odvádění srážkové vody se používá nejčastěji potrubí z plastů. V některých budovách to může být i z ocelových trub – pokud to předepíše projektant. Průměr potrubí závisí na množství odváděných dešťových vod. Běžný průměr potrubí je 100 mm, avšak může být u velkých střech až 200 mm.

Jak udělat z dešťové vody vodu pitnou

Jednou z možností, jak zajistit dostatečný obsah minerálů a solí v pitné vodě, je instalace mineralizátoru. Novinkou na trhu jsou pak nanofiltry – speciální membrány z nanovlákna, které v prvním kroku zbaví dešťovou vodu nerozpuštěných látek a v druhém kroku odstraní bakterie a další nebezpečné příměsi.

Jak splachovat dešťovou vodou

Abyste mohli dešťovou vodu použít ke splachování toalety, potřebujete ji nejprve zachytit. K tomu slouží akumulační neboli retenční nádrže. Zpravidla se instalují pod zem, jelikož tak zůstane dešťová voda déle čerstvá. Navíc je k dispozici také v zimě, v dostatečné hloubce totiž nezamrzá.

Jak zakrýt sud

Nádobě na vodu můžete také vyrobit slušivý obal ze dřeva. Jednoduše si naměřte dřevěné desky, spojte je k sobě ze tří stran a máte hotovo. Nezapomeňte jen dřevo ošetřit proti případným škůdcům a povrch opatřete vhodným nátěrem, který odolá povětrnostním podmínkám.

Jakou trubku na vodu do země

Tlaková řada – na trhu existuje spousta variant: PN 7,5, PN 10, PN 12,5, PN 16 apod. Nejpoužívanější a zároveň nejjistější volbou je PN 16 (PN 16 znamená maximální přípustný tlak 16 barů). Pro vodovodní přípojku Vodovody a kanalizace většinou předepisují právě PN 16.

Jak vyčistit šedou vodu

Úprava šedé vody spočívá v její dezinfekci a filtraci. Velmi časté je tzv. biologické čištění, které šedou vodu filtruje i dezinfikuje. Takto upravenou vodu lze skladovat a využít i v domácnosti, například na splachování WC a úklid.

Čím zakrýt sud na vodu

Sud na vodu můžete zakrýt šikovným opláštěnímOhoblované dřevo vydrží déle a také na něj spotřebujete méně nátěrových hmot (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))Desky, na kterých budou držet latě, nedělejte přes celou šířku podsestavy.

Čím obalit sud na vodu

Rákosová rohož

Pokud nechcete investovat moc peněz, pořiďte si klasickou bambusovou rohož. Tou pak nádobu jednoduše obalte. Toto řešení je levné, na druhou stranu nemůžete počítat s tím, že vydrží nějak extra dlouho. Obvykle bude nutné rohož každoročně měnit, aby celkový dojem vypadal dobře.

Jak na rozvod vody na zahradě

Od zdroje vody (vodovodní řád, vrt, studna, retenční nádrž) se pomocí PE potrubí po zahradě rozvedou rozvody vody. Pro připojení většího množství přípojek se z hlavního potrubí vytvoří odbočky. V požadovaných místech je pak rozvod ukončen ventilovou šachtou s kulovým ventilem nebo nadzemním kohoutem.

Jak ohnout PE trubku

Ohýbat ani jinak tvarovat potrubí není dovoleno, hrozilo by totiž zlomení trubky. Právě proto existují tvarovky (spojky, kolena, odbočky, redukce,…), kterými lze PE trubky různě tvarovat a spojovat. Tvarovek existuje relativně velké množství – samosvorné, násuvné, elektrotvarovky, navrtávací apod.

Jak ušetřit za vodu

Voda: 11 tipů, jak doma ušetřit každý den až stovky litrů vodyChytejte vodu do nádob.Sprcha místo koupele.Pořiďte si úsporné hlavice a perlátory.Během mydlení kohoutek zavřete.Voda a mytí nádobíVyužívejte "šedou" vodu.Vsaďte na dešťovou vodu.Opravte kapající kohoutky.