Jak se Blanšíruje zelenina?

Jak blanšírovat zeleninu

Do vroucí vody vhazujte zeleninu po menších várkách. V ideálním případě by vám po přidání zeleniny voda neměla vůbec přestat vřít. Doba vaření závisí na druhu a velikosti kousků zeleniny, mladému hrášku stačí sotva 30 vteřin, zatímco blanšírování mrkve potrvá 2 až 3 minuty. Zkrátka jednou je to tak, podruhé zase onak.
Archiv

Jak správně blanšírovat

Princip takové přípravy má tři velmi jednoduché kroky. Vhodit očištěnou a nakrájenou zeleninu do vroucí slané vody a krátce povařit na skus. Zeleninu rychle vylovit a šokově zchladit ve velkém množství ledové vody. Znovu zeleninu prohřát libovolným způsobem, ale až těsně před podáváním.
ArchivPodobné

Co je to blanšírovat

Blanšírování (z francouzského blanchir „zbělit“; někdy nesprávně blanžírování) je kuchařská technika spočívající v ponoření plodu do horké vody (krátkém spaření) a jeho následném ochlazení. Díky tomu se slupka snadněji sloupne.

Jak blanšírovat květák

Blanšírování květáku spočívá v jeho rozebrání na stejně velké růžičky, které se vloží do hrnce s vroucí osolenou vodou. Množství květákových růžiček se vkládá jen tak akorát, aby se nezastavil var. Podle velikosti se květák vaří asi 3-5 minut, poté se z vody opatrně vyndá a vloží do mísy, kde je studená voda.

Jak dlouho Blansirovat mrkev

Připravenou zeleninu vkládejte do vroucí vody postupně, každý druh zvlášť. Zeleninu vařte jen po velmi krátkou dobu. Blanšírování špenátu či mladého hrášku vyžaduje pouhých 30 vteřin, zatímco fazolky necháme vařit 2 minuty a třeba mrkev 3 minuty.

Jak zachovat barvu zeleniny

Ideální, a tedy i nejběžnější variantu vaření ve vodě představuje blanšírování – krátké spaření zeleniny ve vroucí vodě a poté prudké ochlazení. Barva i křupavost zůstane a zelenina je připravená k servírování, případně k další úpravě.

Co znamená spařit zeleninu

Spaření je postup používaný k úpravě surovin pro přípravu pokrmů. Spočívá v krátkodobém zahřátí na 100 °C ve vroucí vodě. Suroviny bývají spařovány z nejrůznějších důvodů – pro snazší zpracovatelnost, pro zlepšení chutí, konzistence, odstranění termolabilních jedů, likvidaci choroboplodných zárodků a podobně.

Jak obalit květák bez vajíčka

Obalované pokrmy v trojobalu (řízek, květák) – tady se dá použít místo klasického trojobalu pouze dvojobal bez vejce. Vytvoříš si těstíčko z 1 lžíce škrobu, 250 ml mléka, špetky soli a malinko polohrubé mouky k zahuštění těstíčka. Vznikne ti první vrstva, ve které obalíš řízky.

Jakou zeleninu Nemrazit

Ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody, například rajčata, okurky, ředkvičky, mnoho salátů, hroznové víno, všechny druhy melounů a další bobulovité a tropické ovoce, je lepší nemrazit. Po rozmrazení mají obvykle kašovitou konzistenci.

Jak správně zmrazit zeleninu

S mrazením neotálejte

Čím déle totiž zůstane na vzduchu, tím více vitaminů ztrácí. Zpracujte ji proto rychle, ale šetrně. Pokud máte zeleniny na mrazení větší množství, zpracovávejte ji po částech a oblanšírovanou a nakrájenou zeleninu ihned ukládejte do mrazáku.

Jak se vaří kořenová zelenina

Pečte zeleninu při 200 až 220 °C. Paprikám a rajčatům bude bohatě stačit 15 minut, kořenové zelenině jako mrkvi dejte 20 až 25 minut. „Brambory kvůli vysokému obsahu škrobu, zvlášť u těch v zimě skladovaných, pečte raději déle při teplotě 180–185 °C,“ doporučuje výživová poradkyně Zuzana Pavelková Šafářová.

Jak dlouho se dusí zelenina

Dusíme na mírném ohni 5-10 minut, občas zamícháme. Zelenina sama pustí šťávu a není třeba ji podlévat. Pokud se vám připaluje, zmírněte plamen.

Jak něco spařit

Blanšírování – spařování – je rychlá tepelná úprava některých potravin pro usnadnění jejich další přípravy nebo vylepšení vlastností. Potraviny se prudce spaří horkou nebo vařící vodou, případně se na velmi krátkou dobu do vařící vody ponoří.

Co dát do těsta místo vajec

Čím nahradit vajíčko Na výběr je přes tucet možností!Mletá lněná semínka. Smíchejte 1 polévkovou lžíci mletých lněných semínek se třemi lžícemi vody.Banán. Máte málo vajec do koláčeJablečné pyréŽelatina nebo agar.Arašídové máslo.Prášek do pečiva.Vanilkový puding.Strouhaný brambor.

Co použít místo strouhanky na obalení

Jen klasické obalování – mouku, vajíčko a strouhanku – stále používat nemusíte! Strouhanku nahradí třeba ovesné vločky nebo kukuřičné lupínky, které rozdrtíte v čisté utěrce obyčejným kuchyňským válečkem.

Co se nesmí mrazit

8 potravin, které rozhodně nepatří do mrazáku: K ledu nepatří brambory ani některé sýry!Listové saláty. Jak najdeme na stránkách webového magazínu utopia.de, listové saláty jsou nejlepší čerstvé.Brambory.Měkký sýr.Ovoce a zelenina bohaté na vodu.Vejce.Mléčné výrobky.Česnek.

Proč se nesmí mrazit brambory

Co nezmrazovat. Nezapomeňte, že byste neměli zamrazovat příkrm z brambor. Škroby se mrazením mění na cukry, čímž se mění i výživová hodnota potraviny. Také vzniká solanin a navíc se výrazně k horšímu mění i chuť a konzistence brambor.

Jak zmrazit zeleninu na polévku

Zeleninu rovnáme do mikrotenových sáčků (např. do 15 sáčků zároveň) – do každého vždy dáme odpovídající množství od jednotlivých druhů. Nebo všechnu zeleninu promícháme ve větší nádobě a směsí postupně naplníme sáčky nebo plastové nádobky. Sáčky stlačíme, abychom z nich odstranili přebytečný vzduch a zagumičkujeme.

Která zelenina se dá zamrazit

Co se dá mrazit

Zmrazit můžete hrášek, fazolové lusky, chřest, špenát, mangold, brokolici, květák, karotku, celer, kořenovou petržel, cukrovou kukuřici, papriky.

Jak dlouho vařit kořenovou zeleninu na salát

V rendlíku přiveďte k varu osolenou vodu, přidejte oloupanou zeleninu a povařte asi 5 až 7 minut.

Jak dlouho vařit zeleninu v páře

Orientačně se můžete držet následujícího rozpisu:5 – 10 minut – hrášek, houby, špenát, rajčata.10 – 15 minut – ryby, kuřecí maso, brokolice, květák, paprika, chřest, pórek, kostičky mražené zeleniny.20 – 30 minut – brambory, mrkev, fazole, celer, růžičková kapusta.

Jak ochutit dušenou zeleninu

Na dochucení:sůl.posekané bylinky – petrželka, libeček, pažitkakoření dle chuti: pepř, paprika, česnekkoření – adžika nebo Gyros, grilovací, na zeleninu

Jak se správně dělá dušená zelenina

V hrnci rozehřejeme polévkovou lžíci oleje lisovaného za studena (vhodný je olej sezamový, olivový, sójový, kukuřičný), přidáme zeleninu, špetku soli a přikryjeme poličkou. Dusíme na mírném ohni 5-10 minut, občas zamícháme. Zelenina sama pustí šťávu a není třeba ji podlévat. Pokud se vám připaluje, zmírněte plamen.

Jak Zmekcit zeleninu

Krátké spaření ve vroucí vodě zeleninu změkčí, a přitom zachová její křupavost. Sůl zeleninu dochutí a zároveň ji ochrání před ztrátou barvy a chuti. Prudké zchlazení zastaví proces vaření a zelenina si tak uchová svou strukturu, barvu, chuť i vůni.

Jak nahradit vejce Bananem

1 vejce nahradí přibližně 3 lžíce rozmačkaných banánů (cca. půlka menšího banánu). Je ale samozřejmě třeba počít s tím, že hotové jídlo bude po banánech chutnat.