Jak se brani čmelák?

Jak je užitečný čmelák

Čmeláci jsou pro naši přírodu velmi důležití, opylují květy i při nižších teplotách, při kterých včelky ještě nelétají, a navíc mají i zvláštní techniky, jakými květiny opylují. Jednou z nich je opylování pomocí vibrací, čmelák se prostě na květu rozvibruje, dokud se neuvolní dost pylu.

Jak přilákat čmeláka

Brzy na jaře je potěší cibuloviny, tedy narcisy, ladoňky a krokusy, pak tulipány, milují aromatické bylinky, jako je rozmarýn, levandule, tymián, šalvěj. Mají v oblibě i trvalky jako orlíčky, vlčí bob, kakosty, ostrožky i floxy nebo letničky jako cínie, hrachory, slunečnice či na podzim astry.

Jak vypadá kousnutí od čmeláka

Po včelím bodnutí zůstává v kůži zabodnuté žihadlo spolu s jedovým váčkem, po píchnutí vosou či sršněm žihadlo zpravidla nenajdete. Pokud se setkáte s čmelákem, kromě bodnutí se vás může překvapit i kousnutí od hmyzu. Místo bodnutí je svědivé až bolestivé, červené, nateklé a na dotek teplé.

Co dělat když kousne čmelák

Člověk, který dostal žihadlo, by si měl co nejdříve po bodnutí vzít protizánětlivý lék (například aspirin nebo ibuprofen). Také je možné přiložit na postižené studený obklad.

Proč čmelák bzučí

Pokud nebezpečí stále trvá a už nemají nohu, kterou by mohli zvednout, a zároveň stát, přichází varování druhé: čmelák leží na zádech, dělá jogínskou svíčku, bzučí a ukazuje své žihadlo. Ne vždy je ale na varování čas. Je-li v ohrožení čmeláčí potomstvo, nebudou váhat napadnout bez varování.

Proč si pořídit čmelín

Čmeláci opylovávají i v dešti a chladném počasí.

Na rozdíl od včel také usedají z květu na květ i za deště a chladného jarního počasí, kdy se včely z úlu ani nehnou.

Kdy chytit čmeláka

Královnu chytáme pouze ve chvíli, kdy je zjevně vedena hledacím, hnízdícím pudem.

Jak hnízdí čmelák

Čmeláci ve střední a severní Evropě žijí v jednoletých společenstvích. Hnízda si budují buď na povrchu (v suchém listí, suché trávě nebo nahromaděném mechu), ale také v kouskách teplo držícího materiálu v senících, v úžlabích trámů nebo pod zemí. Milují opuštěné díry myší a dalších drobných savců.

Jak se množí čmelák

Mladé čmeláčí královny se zdržují v hnízdě či poletují po okolí a páří se se samci (páří se jen jednou a trvá to 10-60minut). Jakmile se spáří, tak překvapivě rychle nastálo opouštějí hnízdo.

Kdy se budí čmeláci

čmelák dokáže opylovat i květy, se kterými si včela neporadí (rajče a jiné rostliny s dlouhou květní trubkou) čmeláci létají už od +2°C a opylují od +8°C (včela opyluje až při +15°C), zajímavostí je Čmelák alpský, který je schopen sbírat potravu už při -1°C.

Jak poznat matku čmeláka

Odchyt matky

Chytáme jen matky, které evidentně hledají hnízdiště, ty se v přírodě vyskytují od března do května a poznáme podle výrazného bzučení, pomalého a klikatého letu nízko při zemi, kde prozkoumávají skuliny a škvíry.

Kdy hnízdí čmelák

Když hnízdo na vybraném místě vadí

Ano jedná se jen o několik měsíců, protože čmeláci začínají hnízdit nejdříve koncem března, často i později a obvykle nejpozději koncem srpna (po vylétnutí nových královen) stará královna, dělnice i trubci hynou a hnízdo je poté prázdné a opuštěné.

Kdy se líhnou čmeláci

Královna takto klade vajíčka, ze kterých se líhnou dělnice, přibližně měsíc až dva. Z počátku hnízdo sílí pomaleji, později však jeho početnost akceleruje. Některé dělnice sbírají pyl (a skladují ho v kalíšcích z vosku), některé se starají o plody.

Jak dlouho žijí čmeláci

4. den po narození už vylétávají z hnízda a nosí potravu, matka ještě několik dnů létá s nimi, ale brzy přestane hnízdo úplně opouštět a zůstane v jeho bezpečí. Dělnice se dožívají 4 – 6 týdnů. Mladé matky po oplození, odpočívají v hnízdě a vykrmují se na zimu.

Jak se zbavit čmeláků hnízda

Nejlepším řešením je čmeláčí hnízdo ponechat na místě. Většinou ho stačí něčím překrýt tak, aby do něj nepršelo, ale aby současně čmeláci mohli volně létat. Pokud opravdu není možné nechat hnízdo na místě nálezu, lze čmeláky přemístit na nové bezpečné místo, tedy evakuovat je.

Co opyluje čmelák

Dbejte na výškové uložení, aby je nenapadli hraboši, kočky a mravenci, a hlavně jim dopřejte správné rostliny pro opylování s dostatkem pylu a nektaru. Čmeláci milují levandule, ovocné dřeviny jako jabloně a hrušně, jetel. Na porostu zůstávají dlouho a za minutu navštíví více květů než včely.

Kdy hnízdí Čmelák

Když hnízdo na vybraném místě vadí

Ano jedná se jen o několik měsíců, protože čmeláci začínají hnízdit nejdříve koncem března, často i později a obvykle nejpozději koncem srpna (po vylétnutí nových královen) stará královna, dělnice i trubci hynou a hnízdo je poté prázdné a opuštěné.

Jak zachránit čmeláka

Stačí, když na jaře zachráníte matku čmeláka, která zaletí za vaše okno a nemůže ven. Nebo když na jaře najdete na zemi zesláblou matku, které došla energie na další let, potřebuje „dotankovat palivo“ a vy ji opatrně přenesete na květ. Dost možná takto zachráníte matku a ta pak založí hnízdo – to už stojí za pokus.