Jak zastavit Stalkera
Možnosti obrany proti stalkerůmDejte stalkerovi na vědomí, že o něj nestojíte, nemáte zájem.Přerušte osobní kontakty s pronásledovatelem – neodpovídejte na vzkazy, urážky, na telefonáty, nereagujte na SMS, nescházejte se s ním (jakýkoli kontakt s útočníkem může vést k prohloubení zájmu o oběť)
Archiv
Kdy se jedná o stalking
Stalking můžeme chápat jako úmyslné, zlovolné a opakované pronásledování a obtěžování jiné osoby. Pachatel se zaměří na nějakého člověka, po kterém slídí, obtěžuje a pronásleduje jej, vyhrožuje mu, může jej i fyzicky napadat a někdy i usmrtit, u své oběti zároveň svým chováním vyvolává pocity strachu.
Kde hledat pomoc při stalkingu
S problémem „nebezpečného pronásledování“ navštivte některou s poraden Bílého kruhu bezpečí nebo zavolejte na nonstop Linku pomocio obětem 116 006.
ArchivPodobné
Co hrozí za stalking
„stalking“, je od roku 2010 trestním činem. Vzhledem k následkům nebezpečného pronásledování se mně osobně zdá trest nejvýše tři roky odnětí svobody nebo zákaz činnosti velmi mírný. Stalking totiž může končit závažnými trestními činy, sebevraždami, psychickými poruchami nebo celoživotními traumaty.
Jak odradit Stalkera
Informujte své blízké o pronásledování a případné totožnosti útočníka. Vyhledejte pomoc. Mimo domov se pohybujte s další osobou – členem rodiny či jiným důvěryhodným člověkem, noste s sebou legální obranné prostředky (pepřový sprej, alarm) Noste u sebe mobilní telefon pro případ přivolání pomoci.
Jak postupovat při vyhrožování
Bude-li dotyčný útočník stále pokračovat ve vyhrožování, vydírání, stále na něj nereaguj, měj pevnou vůli, jen dále zajišťuj důkazy. Dle situace a intenzity vydírání doporučujeme svěřit se rodičům a i s dalšími dívkami věc s důkazy oznámit na Policii ČR.
Jak dokázat vyhrožování
Mezi nejdůležitější znaky stalkingu patří opakované a dlouhodobé obtěžování obětí, nevyžádanou a nechtěnou pozorností a to například pomocí dopisů, e-mailů, telefonátů, SMS zpráv, zasíláním různých zásilek s dárky. Obsah zpráv může být příjemný, ale také zastrašující.
Co delat kdyz si myslím že mě nekdo sleduje
Jdete-li po ulici a máte pocit, že vás někdo sleduje, zamiřte na osvětlené místo, kde jsou lidé. Zavolejte někomu blízkému a nechte se doprovodit. V žádném případě nechoďte domů, pokud ještě stalker neví, kde bydlíte. Pak to zjistí a navíc je riziko, že by mohl vniknout do domu ve chvíli, kdy odemykáte.
Co mám delat kdyz mě nekdo Obtezuje
Můžete se obrátit na někoho blízkého nebo vyhledat odbornou pomoc. Můžete se obrátit na Modrou linku, která provozuje linku důvěry, na organizaci Persefona, která poskytuje pomoc obětem domácího a sexuálního násilí nebo na proFem – centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí.
Jaký trest hrozí za napadení
Pokud někoho napadneš, můžeš se dostat k soudu. Za ublížení na zdraví Ti hrozí trest odnětí svobody na 6 měsíců až 3 roky a za těžkou újma na zdraví hrozí dospělému 3 roky až 10 let vězení, mladistvému polovina. Když někomu ublížíš tak, že mu zůstanou trvalé následky (např.
Kdy se jedná o vydírání
Pachatelem trestného činu vydírání podle § 235 odst. 1 tr. zák. pak je ten, kdo jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy nutí, aby něco konal, opominul nebo trpěl.
Jak poznám že mě sleduje policie
Jak poznám, že mě sleduje policie V případě sofistikovaných „profesionálních“ odposlechů nemáte jako uživatel mobilu šanci odposlech zaznamenat – ten je prováděn pasivně, sledováním provozu daného telefonních čísla a popřípadě čísel souvisejících v dané kauze.
Jak poznat že je telefon odposloucháván
Můžete také zvolit: Nastavení >> Zabezpečení >> Správci zařízení. * V seznamu se zobrazí veškeré aplikace, kterým byl přidělen status správce. Pokud některá aplikace vzbudí vaše podezření, například zjistíte, že nepochází od výrobce zařízení nebo softwaru, omezte její oprávnění nebo zvažte úplné odstranění.
Jak se řeší napadeni
Můžete kontaktovat policii na tísňové lince 158
Hrozí-li Vám bezprostřední nebezpečí místo (nemocnici, poštu apod.) Požádejte o pomoc člověka, pokud budete žádat o pomoc anonymní skupinu lidí, pravděpodobnost, že Vám někdo pomůže, se snižuje. Pokud jste byl/a zraněn/a, pomoc a své zranění nechte zdokumentovat.
Co se bere jako napadeni
Aby byl slovní útok trestným činem nebo alespoň přestupkem, musí mít určitý obsah a intenzitu. Vedle toho musí být možné ho věrohodně prokázat. O trestný čin se může jednat, zejména pokud jsou obsahem slovního útoku výhružky (zabitím, ublížením na zdraví, jinou těžkou újmou).
Jak se bránit při křivému obvinění
Bránit se můžete podáním trestního oznámení na křivé obvinění. S vylíčením rozhodných skutečností a označení důkazů vám může pomoci advokát, ale právní zastoupení není povinné. Vždy si zkontrolujte, zda marně neuplynula lhůta pro jeho podání. Obecná promlčecí lhůta je 3 roky.
Jak zastavit vydírání
Bude-li dotyčný útočník stále pokračovat ve vyhrožování, vydírání, stále na něj nereaguj, měj pevnou vůli, jen dále zajišťuj důkazy. Dle situace a intenzity vydírání doporučujeme svěřit se rodičům a i s dalšími dívkami věc s důkazy oznámit na Policii ČR.
Co hrozi za vydírání
Dle trestního zákoníku hrozí pachateli přečinu vydírání trest odnětí svobody na šest měsíců až čtyři léta nebo peněžitý trest.
Jak poznat že mi nekdo odposlouchávají telefon
První známkou toho, že je vás mobil odposloucháván jsou zvláštní zvuky při volaní. Dalším znepokojivým příznakem je nestandardní fungovaní telefonu; výrazně rychlejší vybíjeni baterie, náhle vypínáni a zapínaní telefonu, automatické restartování systému nebo samostatně se spouštějící aplikace včetně fotoaparátu.
Jak zjistit že v místnosti je odposlech
Detektory slouží k vyhledávání odposlechů/štěnic ale i třeba skrytých kamer, chrání tak skvěle vaše soukromí. Fungují pak díky tomu, že disponují diodovou škálou, která je schopná odhalit signál a jeho sílu. V případě, že hledáte odposlech, budete-li se přibližovat blíž a blíž, tak bude svítit čím dál tím více diod.
Jak stáhnout obvinění
Pamatujte na to, že jakmile trestní oznámení podáte, není možné ho stáhnout. Státní zástupce je ze zákona povinen stíhat všechny trestné činy, o kterých se dozví. Proto v tomto případě nepřichází v úvahu dohoda poškozeného s pachatelem, která navrhuje náhradu způsobené škody za stažení trestního oznámení.
Co se stane po podání trestního oznámení
Po podání oznámení zahájí policejní orgány tzv. prověřování, v rámci kterého dochází k zajištění důkazů, stop a podání vysvětlení prověřovaných osob.
Jak se chovat při napadení
Pokud se již stanete obětí násilí, postupujte takto:
Pokud se jedná o závažnou situaci, neprodleně informujte Policii ČR na lince 158. Dostavte na nejbližší policejní služebnu a podejte oznámení osobně. Oznámení můžete podat také telefonicky nebo písemně. Vyhledejte lékařské ošetření.
Jak řešit vyhrožování
Bude-li dotyčný útočník stále pokračovat ve vyhrožování, vydírání, stále na něj nereaguj, měj pevnou vůli, jen dále zajišťuj důkazy. Dle situace a intenzity vydírání doporučujeme svěřit se rodičům a i s dalšími dívkami věc s důkazy oznámit na Policii ČR.
Kdy je možné stáhnout trestní oznámení
3) Stažení trestního oznámení není možné
Pamatujte na to, že jakmile trestní oznámení podáte, není možné ho stáhnout. Státní zástupce je ze zákona povinen stíhat všechny trestné činy, o kterých se dozví.