Jak se brousí beton?

Kdy lze brousit beton

Broušení se používá v případě, kdy je potřeba odstranit menší tloušťku materiálu. Frézování naopak odstraní větší tloušťku materiálu v jednom kroku. Používá se tudíž tam, kde je potřeba vyrovnat větší nerovnosti nebo plošně odstranit určitou tloušťku skladby (až 10 mm v jednom kroku).
Archiv

Jak se leští beton

Leštění betonu je ve stavebnictví poměrně nový koncept. Provádí se broušením a diamantovým leštěním podlah od hrubší zrnitosti přes jemnou až po dokonalé vyleštění. Proces leštění zahrnuje 5 až 12 kroků v závislosti na hloubce broušení a vámi požadovaném stupni lesku.

Jak brousit betonové schody

Při broušení na brusku netlačíte, ale pouze ji necháváte „klouzat“ po povrchu. Bruska disponuje vychytávkami, kterými se dostanete i do vnitřních rohů, ale to vše uvidíte na videu. Hrubým broušením se z povrchu odstraňuje celkem silná vrstva betonu a bruska na povrchu zanechává kolečka.
Archiv

Jak vybrousit podlahu

Celý proces by měl být třífázový, nejdříve hrubé obroušení, poté broušení nástrojem střední hrubosti a nakonec přeleštění jemným brusným nástrojem. Mezi jednotlivými kroky podlahu vždy důkladně vysajte. Po broušení je potřeba obnovit povrchovou úpravu. Buď podlahu nalakujte nebo napusťte olejem či voskem.

Jak často kropit čerstvý beton

Mlžení se provádí 2-3x denně, aby byl povrch betonu trvale vlhký a tím se eliminovalo riziko vzniku trhlin v betonu. PRO ZVÍDAVÉ: Délku nutného ošetřování udává „specifikace provádění“ (odstavec 4.2.1 ČSN EN 13670) prostřednictvím stanovení ošetřovací třídy (článek 8.5 a příloha F 8.5 ČSN EN 13670).

Proč praská čerstvý beton

Nejčastější příčiny vzniku prasklin v betonu jsou: Rychlý proces zrání betonu, který je způsoben vysokou teplotou vzduchu v okolí nebo nízkou vlhkostí okolí. Tím dochází k rychlému odpařování vody z betonu, což způsobí smršťování betonu, následkem kterého vznikají praskliny v betonu.

Jak na hladký povrch betonu

Hladký a lesklý

Spočívá v zaprášení zavadlého povrchu prosátým cementem za souběžného vlhčení a zatahování finálního povrchu ocelovým hladítkem. Vznikne tak hladký, trvanlivý, snadno vytíratelný a voděodolný povrch. Jde o jednoduchou úpravu, jejíž zvládnutí ovšem vyžaduje určitou zručnost a praxi.

Kdy vyhladit beton

Běžná doba vysychání a zrání betonu je cca 28 dní. Použít však lze i chemii, která zkrátí tuto dobu až na 7 dní. Před pokládkou vrchní krytiny není třeba betonovou vrstvu již dále stěrkovat, byla strojně vyhlazena.

Jakou barvu použít na beton

Barvy pro „domácí“ použití jako ty, které zmiňujete, mají menší zatížitelnost a odolnost vůči chemikáliím. Profesionální barvy se vyznačují vysokou tvrdostí, odolností vůči vodě, rozpouštědlům a ropným látkám. Pro dané zatížení doporučuji volit daleko odolnější barvu, a to dvousložkovou epoxidovou.

Jak brousit schody

Speciální brusivo Granat se hodí zejména k odstraňování starých laků a bylo vyvinuto speciálně pro laky s obsahem VOC od firmy Festool. Když chcete obrousit a renovovat větší plochy, je možné použít alternativně rotačně-excentrickou brusku ROTEX RO 150 FEQ.

Jak brousit starou podlahu

Spusťte válcovou brusku a počkejte, dokud se pytel na prach nenaplní vzduchem. Poté se pozvolna pohybujte dopředu a páčkou při tom pomalu sklopte brusný válec. Pohybujte bruskou dopředu a opět stiskněte páčku tak, aby se válec zvedl ze země. Při chodu vzad válec opět opatrně zvedněte a bruste zpět v téže stopě.

Jak nalakovat podlahu

Podlaha musí být ošetřena dvěma laky různých typů – základním, a poté vrchním lakem. Základní lak zajišťuje dobrou přilnavost a zvýrazňuje barvu a strukturu dřeva. Vrchní lak dodá podlaze odolnost a stupeň lesku povrchu. Vyhněte se přímému slunečnímu záření, pokud je to nutné, zatáhněte záclony.

Proč popraskal beton

Na povrchu výztuže se začne vytvářet zkorodovaná vrstva, která má větší objem než původní výztuž. S růstem tloušťky koroze se zvyšuje tlak této vrstvy na okolní beton, až dojde k popraskání betonu a jeho „odloupání či oprýskání“.

Proč polévat beton

Proč je nutné základovou desku kropit

Kropení základové desky je důležité z hlediska vysychání betonu. Při příliš rychlém vysychání, zejména v teplém nebo větrném počasí, by totiž mohlo dojít ke vzniku nežádoucích trhlin a tím ke snížení pevnosti konstrukce základové desky.

Jak dlouho kropit čerstvý beton

Základová deska by se měla kropit běžně 3 – 7 dnů, v některých případech však až 3 týdny. Při kropení základové desky dbejte na to, aby voda nebyla příliš studená, ideální je teplota vody blížící se teplotě okolního vzduchu. Proto raději použijte odstátou vodu například ze sudu apod.

Jak dlouho schne věnec

Doba zrání věnce

Doba zrání betonu závisí na mnoha faktorech, nicméně doba, kdy beton dosáhne předepsané pevnosti, je 28 dnů. Zatížit jej však (alespoň částečně) lze již po pár dnech.

Jak upravit povrch betonu

Povrch betonu se dá brousit, frézovat a leštit. Starší betonové vrstvy se dají renovovat takzvaným překrytím. Přímo na čerstvou betonovou desku se aplikuje technologie raženého betonu. Jiné povrchové úpravy se pochopitelně uplatní při aplikaci na beton použitý v interiéru, jiné na exteriérové betony.

Jak dlouho schne 5cm betonu

Tloušťka vyrovnávacího potěru Doporučený čas schnutí
< 4 cm 1 týden na cm
5 cm 6 týdnů
6 cm 8 týdnů
> 6 cm + 4 týdny na každý cm navíc

Proč penetrovat beton

Penetrace betonu je velmi podstatná část finální úpravy minerálních podlah na cementové bázi (portlandský cement & vápenné složky). Penetrace povrchu betonu vhodným prostředkem a jeho odizolování proti zemní vlhkosti. Penetrace je vlastně pronikání nosného média (vody, silikátů a dalších chemikálií) do podkladu.

Kdy natírat beton

Není beton jako beton. Na to, aby se dal beton natírat, musí být vyzrály. Pro nové betony to značí alespoň 3 měsíce. Pokud se rozhodnete natírat nový, nevyzrálý beton, upozorňujeme, že máte jen velice malé procento úspěšnosti (POZOR: existuje barva i pro tento případ, v tomto článku je však řešit nebudeme).

Jak renovovat betonove schody

Renovace betonových schodů se provádí zejména epoxidovým nátěrem. Nejprve je ovšem nutné provést penetraci betonu, která vrchní vrstvu dokonale vytvrdí. Beton je poté odolnější vůči mechanickému poškození, tolik se nepráší, povrch je lépe udržovatelný a rovněž se zvýší teplotní odolnost.

Jakou barvu na schodiště

Pevný a stabilní nátěr získáte, když použijete laky nebo tvrdé voskové oleje. Pokud vaše schody potřebují novou barvu, vybírejte z krycích barev. Pro lehčí tónování dřeva vám budou stačit mořidla. V případě, že potřebujete schody opravit, nebo renovujete starší schodiště, vydejte se do podkategorie tmely nebo lepidla.

Co se starou podlahou

Nejčastějším způsobem renovace je zbroušení povrchu (mnohdy stačí i překartáčovat „rejžákem“), vysátí dřevního prachu a následný šetrný nátěr. Na staré podlahy se doporučují přírodní oleje, s vosky, které jsou pro dřevo též velmi vhodné, bývá u podlah potíž, jelikož se na povrchu vytvářejí při styku s tekutinami fleky.

Co na starou prkennou podlahu

Stará prkenná podlaha a obroušení

Chcete-li obnovit původní vzhled a zvýraznit kresbu dřeva, budete muset celou plochu důkladně zbrousit, postupně a několikrát. Brousit je nutno čtyřikrát až pětkrát, používají se smirkové papíry s různou zrnitostí, od 16 do 120. Naposledy se vždy provádí velmi jemné dobroušení.

Čím natřít betonovou podlahu

Betonové podlahy v garážích, sklepech, dílnách nebo balkónech potřebují také ošetřit, aby dlouho vydržely. Zde nalezne své uplatnění speciální barva na beton BETEX 2v1 s2131.