Jak se chovat k lidem s postižením?

Jak komunikovat s lidmi s postižením

Mluvte srozumitelně a pomalu • Nepoužívejte cizí slova, dlouhá souvětí, zkratky nebo žargon 16 Page 17 KOMUNIKACE S ČLOVĚKEM S MENTÁLNÍM POSTIŽENÍM • Vyhněte se abstraktním pojmům. Nespěchejte. Dejte vašemu partnerovi dostatek prostoru k zamyšlení a vyjádření. Netlačte druhého do témat, která jsou nepříjemná.

Jak komunikovat s mentálně postiženými

Mluvte pomaleji a používejte krátké a jasné věty, názorná vysvětlení a příklady (nepoužívejte žádné zkratky, abstraktní pojmy, cizí slova ani žargon). Dávejte jednoduché a srozumitelné otázky. Počkejte vždy na odpověď a neodpovídejte za něho. Ověřujte, zda jste správně porozuměli.
ArchivPodobné

Jak mluvit a psát o lidech s lidmi s postižením

V takovém případě doporučujeme vycházet z těchto zásad:Používejte slovo „člověk“ nebo „lidé“ na prvním místě.Nepoužívejte spojení „člověk se zdravotním postižením“, ale pouze „člověk s postižením“Neoznačujte lidi s postižením vždy jako „pacienty“ ▪ To, že má člověk postižení, automaticky neznamená, že je nemocný.

Jak pracovat s lidmi s mentálním postižením

1.3 Komunikace s lidmi s mentálním postižením

Zároveň je důležité respektovat důstojnost dospělého člověka s mentálním postižením, netykat mu. I když je doprovázen další osobou, směřovat rozhovor primárně na člověka s postižením. Také je důležité používat jednoduché věty, ne rozvětvená souvětí.

Jak komunikovat s nedoslýchavým

Při hovoru s nedoslýchavým člověkem nezvyšujeme hlas a nekřičíme. Zajistíme vhodné poslechové podmínky bez okolního hluku. Doprovází-li člověka se sluchovým postižením tlumočník či jiná osoba, vždy oslovujme přímo člověka, se kterým jednáme, nikoliv jeho doprovod.

Jak se chovat k lidem na voziku

– Pokud někoho na vozíku tlačíte, vnímejte pečlivě prostor před sebou. Je třeba vybírat co nejhladší povrch a vyhnout se větším nerovnostem, zejména takovým, které by mohly zablokovat přední kolečka. Právě tak je třeba pozorně vnímat sklon cesty – zejména příčný.

Jak mluvit s Retardem

Základní doporučení:Přizpůsobit komunikaci individuálním schopnostem daného jedince a rozsahu jeho postižení.Užívat jednoduché věty doplněné o gesta, názorná vysvětlení.Pokud jednáme s dospělým jedincem, jednat s respektem a dle společenských pravidel.Vyvarovat se abstraktním pojmům, nebo ironii.

Co je to mentální postižení

Mentální postižení (retardace) je vývojová porucha, která postihuje všechny složky osobnosti (tělesnou, duševní a sociální). V různé intenzitě se dále projevuje snížení rozumových schopností. To se odráží na kvalitě vnímání, myšlení, představ, paměti, pozornosti a řečových schopnostech.

Jak vzniká mentální retardace

Příčinami mentální retardace jsou dědičnost a organické postižení centrální nervové soustavy, ke kterému mohlo dojít během nitroděložního vývoje, při porodu nebo v době krátce po narození.

Kdy vznikla psychopedie

Psychopedie – pochází z řeckého psýché (duše) a paidea (výchova). Psychopedie je nejmladší speciální disciplína. Vznikla v 60. letech minulého století.

Jak pracovat s postiženými dětmi

Je důležité pozorně sledovat, zda dítě rozumí a podle toho modifikovat způsob komunikace . Snažte se porozumět způsobu komunikace dítěte, jaká gesta používá, jakými pohyby vyjadřuje svoji vůli. Pozorně a trpělivě naslouchejte a pozorujte neverbální projevy. Poskytujte dítěti čas na reakci.

Jak pracovat s ditetem s mentalni retardaci

Pracovat velmi dobře s klimatem třídy, vyhnout se předsudkům a nemít vysoké nároky je zcela zásadní pro dobré fungování a začlenění dítěte s LMD. Učení nemusí být nutně to nejdůležitější, velmi důležité je to, jaké má dítě ve třídě vztahy, jak se dokáže adaptovat a sžít se s kolektivem třídy.

Co slyší neslyšící

Neslyšící člověk se na první pohled od slyšícího nijak neliší. Jen neslyší. Ovšem to, že neslyší, mu neumožňuje dorozumívat se s ostatními obvyklým způsobem, tedy mluvenou řečí. Musí používat jazyk, který se neposlouchá, ale který je vidět, a to je vizuální – znakový jazyk.

Jak mluvit s hluchým

S neslyšícím je třeba mluvit přirozeně, pomaleji, čelem a s „prázdnými ústy“. Při mluvení by jednající osoba neměla jíst, pít, kouřit, žvýkat, podpírat si bradu či dávat si ruce před ústa. Je vhodné udržovat pomalejší rytmus řeči a nezvyšovat hlas.

Jak pomoci vozíčkáři

Vždy nabídněte pomoc se zavazadly apod. Vozíčkáři vždy automaticky uvolněte místo k sezení u stolu – odsunutí židle stranou (neodsunujte ji však bez rozmyslu, abyste nezablokovali cestu někomu jinému nebo sobě). Odložené hole a berle vždy nechte v dosahu jejich uživatele, jinak má velmi nepříjemný pocit bezmoci.

Co je to tělesně postižení

Tělesné postižení vede k omezení pohybové aktivity a taková osoba se stává ve zvýšené míře závislou na okolním prostředí, na svých blízkých i na celé společnosti.

Kdy se pozná mentální retardace

Mentální retardace je snížení rozumových schopností, tudíž jejich diagnostika probíhá prostřednictvím IQ testů. Tyto testy lze užívat cca od 3 let, tedy v době, kdy už je dítě schopno rozumět verbálním instruktážím. Přesněji dokáží pozdější inteligenci odhadnout testy cca od 6 let.

Jak se projevuje mentální postižení

Projevy mentálního postižení zahrnují sníženou schopnost učení, myšlení, orientace v určitém sociálním prostředí, schopnost učit se z minulých zkušeností, v neposlední řadě jsou patrné odlišnosti v oblasti řeči, motivace a emocionality, vlastností či motoriky.

Co způsobuje postižení

Příčiny vzniku mentálního postižení

Vnější příčiny lze rozdělit z hlediska období, ve kterém působí. V období od početí do narození dítěte to mohou být faktory biologické (bakterie, viry), vlivy chemické (alkohol, drogy, nikotin) či vliv fyzikálních činitelů (rentgenové záření, úrazy).

Čím se zabývá psychopedie

Psychopedie, jako jeden z humanitních oborů, se zabývá klienty nejen s mentální retardací, ale také s poruchami duševními – od pervazivních vývojových poruch po klienty se schizofrenií, afektivními poruchami a jejich kombinací.

Co patří do psychopedie

Psychopedie se jako obor zabývá edukací, reedukací, diagnostikou, poradenstvím, terapeuticko-formativní intervencí, kompenzací, rehabilitací, integrací a socializací jedinců s mentálním postižením, ale také prevencí a prognostikou mentální retardace.

Jak se projevuje lehká mentální retardace

Lehká mentální retardace (IQ = 50 – 69)

Postižení mají omezené logické, abstraktní a mechanické myšlení, slabší paměť a opožděnou jemnou a hrubou motoriku.

Proč chci pracovat s dětmi

Zajišťovat předškolní vzdělávání dětí v souladu s Rámcovým programem pro předškolní vzdělávání a podporovat tím pádem všechny aktivity prospěšné dětem. Vytvářet prostředí, kde se děti cítí dobře, bezpečně a jistě a má stále dostatek podnětů pro své rozvíjení

Kdy se pozná že je dítě postižené

Obecně lze říci, že mentálně retardovaný (MR) se může projevit nižší nápaditostí a stereotypností ve hře, nižší úrovní kresby, selháváním v oblastech jako je abstrakce, třídění, kvantifikace. Nelze posuzovat jen IQ, ale také např. úroveň adaptability, sociálního a emočního chování.

Jak komunikovat s lidmi se sluchovým postižením

Při hovoru s nedoslýchavým člověkem nezvyšujeme hlas a nekřičíme. Zajistíme vhodné poslechové podmínky bez okolního hluku. Doprovází-li člověka se sluchovým postižením tlumočník či jiná osoba, vždy oslovujme přímo člověka, se kterým jednáme, nikoliv jeho doprovod.