Jak se chovat při rizikovém těhotenství?

Co se považuje za rizikové těhotenství

Na rizikové těhotenství nastupují i matky, které jsou naprosto zdravé, ale jejich zaměstnání je v období těhotenství nevhodné a ohrožuje jeho normální průběh. Jedná se o práci s chemikáliemi, práci v infekčním prostředí nebo práci vyžadující zvedání těžkých předmětů atd.
Archiv

Kdy se jedná o rizikové těhotenství

Co znamená rizikové těhotenství Za rizikové je považováno takové těhotenství, jehož fyziologický průběh je nějakým způsobem ohrožen. Pro nastávající matku i její dítě je zde zvýšené riziko komplikací, které mohou, ale nemusí nastat. Ve chvíli, kdy se objeví, těhotenství je již označováno za patologické.
Archiv

Co je klidový režim v těhotenství

pokud máte doporučen klidový režim, tak to znamená polehávat na lůžku, odpočívat, nehladit a nedráždit břicho. Samozřejmě se počítá s běžnou sebeobsluhou – hygiena, WC, sprcha, jídlo, pití.

Jaké práce nesmějí vykonávat těhotné ženy

Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat těhotnou ženu prací přesčas.

Těhotná žena smí být vysílána na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem. Těhotná žena smí být přeložena mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen na vlastní žádost.

Kdy může lékař napsat vycházky

Vycházky se stanovují v době od 7 do 19 hodin. Lékař povolí vycházky pouze v takovém případě, kdy jsou vhodné s ohledem na zdravotní stav pacienta. Pacient tedy může svého ošetřujícího lékaře o vycházky požádat, ten mu ale nemusí vyhovět. Ve výjimečných případech může ošetřující lékař povolit neomezené vycházky.

Co se děje v prvních týdnech těhotenství

V prvních dnech i týdnech nastávající matka často ani neví, že je těhotná. Zatím se žádné vnější ani vnitřní změny neuskutečnily, oplodněná buňka ještě nedosáhla svého budoucího bydliště – dělohy. Buňky pohybující se podél vejcovodu jsou stále rozdělené, jakmile se připojí k děloze, již mají placentu a pupeční šňůru.

Na co si dát pozor v prvním trimestru

Čeho se vyvarovat v 1. trimestru V průběhu vašeho těhotenství zanechte kouření i pití alkoholu. Dbejte na svou životosprávu a raději se vyhněte plísňovým sýrům, syrovému masu i dalším tepelně neošetřeným potravinám živočišného původu.

Kdy zacina tvrdnout břicho v těhotenství

Tvrdnutí bříška se obvykle objevuje v polovině těhotenství, tedy okolo 20. týdne. Pokud nastane pouze několikrát denně, není třeba se znepokojovat. Obvykle za to může zvýšená fyzická námaha nebo stres.

Jak poznat těhotenské břicho

Obecně se dá říct, že začátky těhotenství lze přirovnat k přicházející menstruaci. Kromě bolesti prsou můžete pociťovat i bolest v podbřišku a mít pocit nafouklého břicha. Pokud cítíte nevolnost a nechutenství k jídlu nebo vám vadí vůně, které vám byla doposud příjemná, může se jednat o signál toho, že už jste dva.

Na co mám nárok v těhotenství

Těhotná žena má právo na převedení na jinou práci, a to za předpokladu, že vykonává práci, která je těhotným ženám zakázána nebo jestliže k výkonu práce není dle lékařského posudku zdravotně způsobilá. Dále pak v případě, že se jedná o těhotnou ženu pracující v noci, pokud o to sama požádá.

Kdy nejčastěji chodí kontrola na nemocenské

V každém případě je dobré počítat s tím, že kontrola může dorazit prakticky kdykoliv během doby, kdy je „na neschopence“. Kontrola přitom může proběhnout i v prvních třech dnech dočasné pracovní neschopnosti, za které nenáleží žádná výplata (tzv. doba karenční).

Co když přijde kontrola a nejsem doma

Pokud pobíráte nemocenské, měli byste dodržovat předepsaný léčebný režim. V případě, že vás nezastihne kontrola doma nebo vás přistihne při činnosti, která se s léčebným režimem neslučuje, můžete o nemocenskou přijít.

Co cítí žena při oplodnění

Když dojde k oplodnění vajíčka, následně asi po deseti dnech dochází k uhnízdění vajíčka v děloze. Některé ženy to dokonce cítí jako malé píchnutí v bříšku. Může se to projevit i jednorázovým špiněním. Ale ve většině případů se uhnízdění děje aniž by o něm žena věděla.

Kdy se pozná těhotenství u gynekologa

Jestli jste teoreticky v 6. či pozdějším týdnu těhotenství, můžete navštívit lékaře. Gynekolog na ultrazvuku po 6. týdnu těhotenství jistí, zda jste skutečně těhotná, vidí bijící srdce miminka a ověří, že se miminko nachází v děloze a nejedná se o mimoděložní těhotenství.

Co nemůže jíst těhotná žena

Pozor na potraviny, které mohou obsahovat nedovařená nebo jen lehce tepelně upravená vejce. Jedná se například o saláty, dresinky, vaječný koňak a zmrzlinu. Během těhotenství byste měla jíst pouze zcela uvařená, pasterizovaná vejce. V nedovařeném nebo syrovém mase se může vyskystovat listerie.

Kdy se snižuje riziko potratu

Potrat je těhotenství, které skončí během prvních 20 týdnů. K potratům nejčastěji dochází během prvního trimestru. Jakmile těhotenství dosáhne 12. týdne, riziko potratu se sníží na pouhá dvě procenta.

Kde bolí břicho při těhotenství

Bolest však může být způsobena také fyzickou aktivitou. Potíže bývají většinou nárazové a projevují se píchnutím nebo krátkými křečemi. Zpočátku těhotenství pociťují budoucí maminky tyto bolesti v podbřišku, později se přesouvají do oblasti pupku, přičemž nejsilněji se projevují v druhém trimestru.

Kde bolí břicho na začátku těhotenství

Bolest břicha na začátku těhotenství se lokalizuje více dolů v podbřišku a jako bolest v pravém boku, s postupujícím stádiem těhotenství se posouvá více nahoru. Bolest břicha na konci těhotenství se posouvá směrem k pupíku. Krátce po otěhotnění se začne děloha měnit, růst a prokrvovat.

Kdy pozná gynekolog že jsem těhotná

Jestli jste teoreticky v 6. či pozdějším týdnu těhotenství, můžete navštívit lékaře. Gynekolog na ultrazvuku po 6. týdnu těhotenství jistí, zda jste skutečně těhotná, vidí bijící srdce miminka a ověří, že se miminko nachází v děloze a nejedná se o mimoděložní těhotenství.

Kdy oznámit zaměstnavateli těhotenství

Dobrá zpráva je, že zákoník práce ženám neukládá, aby těhotenství zaměstnavateli oznámily. „Žádná zákonná lhůta, do kdy graviditu oznámit, neexistuje.

V jakém týdnu těhotenství jít k lékaři

I lékař nedokáže potvrdit těhotenství pouze pár dnů po početí, proto pokud nemáte potíže, vyčkejte, až bude těhotenský test pozitivní. V ideálním případě byste měla ke gynekologovi poprvé dorazit dříve, než dosáhnete konce 12. týdne těhotenství.

Co když mi přijde kontrola a nejsem doma

Pokud vás kontrolní pracovník nezastihne, měli byste kontaktovat lékaře s odůvodněním, proč kontrola neproběhla úspěšně. Pokud zaměstnavatel nebo pracovník správy sociálního zabezpečení klasifikuje porušení léčebného režimu, může vám být nemocenské podle závažnosti porušení pokráceno nebo odebráno a to i zpětně.

Co se stane když na nemocenské nebudu doma

Pokud doma nejste, hrozí vám buď krácení náhrady mzdy, nebo v případě zvlášť hrubého porušení léčebného režimu – například když místo marodění pracujte pro jiného zaměstnavatele nebo se odjedete rekreovat, – i výpověď.

Co mohu delat při Vychazkach

Během vycházek můžeš dělat co chceš, nikdo to kontrolovat nebude. Ale jestli jsi doma s kolenem, máš klidovy režim a pak někde nasdilis třeba fotky z výletů, nějaké túry apod a uvidí to někdo z práce, tak bych počítala, že se s tou prací brzo rozloučíš.

Jak poznám že došlo k oplodnění

Jestliže jste zaznamenala tyto příznaky, můžete být těhotná:únava.napětí v prsou.nevolnost.kovová chuť v ústech.napětí až bolest v podbřišku.