Jak se daní DPČ?

Jak je to s daněmi u DPČ

Výpočet čisté mzdy DPČ v roce 2023

Nově je nutné platit odvody pro mzdu z DPČ až od měsíčního příjmu na DPČ ve výši 4 000 Kč a vyšší. Tato hranice funguje tak, že při měsíční mzdě do 3 999 Kč včetně není nutné učinit prohlášení k dani. Z částky 4 000 Kč budou odvody vyřešeny srážkovou daní.
Archiv

Jaká daň se odvádí z DPČ

Zálohová daň – je ve výši 15 % a použije se v případě, pokud: příjem přesáhne částku 10 000 Kč (u DPP), nebo 3 500 Kč (u DPČ), poplatník podepsal prohlášení k dani.

Kdy se platí zdravotní a sociální pojištění u DPČ

Odvod sociálního pojištění se netýká pouze příjmu do 4.000 Kč hrubého / měsíc na DPČ, jedná se takzvaně o zaměstnání malého rozsahu § 7 zákona č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění. V případě, že není naplněn rozhodný příjem (4.000 Kč) není v tomto měsíci zaměstnanec účasten na sociálním pojištění.

Jak se dani dohoda

Daně z dohody o provedení práce platíte vždy. Pokud nepodepíšete prohlášení poplatníka daně z příjmu, bude Vám do limitu 10 000 Kč sražena daň srážková, která činí 15 %. Odečte ji Váš zaměstnavatel a příjem už pak dále nemusíte (ale můžete) vykazovat v daňovém přiznání.

Co je lepší DPČ nebo DPP

DPČ už však nemá žádnou výhodu spočívající v promíjení odvodů za zdravotní a sociální pojištění, proto zaměstnavatelé často přistupují nejprve k uzavření DPP, která je pro obě strany, pokud zaměstnanec nedosahuje výdělku přes 10.000 Kč výhodnější, a v momentě, kdy se její limit 300 hodin vyčerpá, uzavírají se …

Na co má nárok zaměstnanec na DPČ

Na základě DPČ může zaměstnanec odpracovat průměrně 20 hodin týdně (polovina klasického pracovního úvazku). DPČ zakládá povinnost platit sociální a zdravotní pojištění. Doba odpracovaná na základě DPČ se zaměstnancům počítá do odpracovaných roků. V případě nemoci, mají nárok na nemocenskou.

Kdo platí zdravotní pojištění u DPČ

Kdo u DPP platí sociální a zdravotní pojištění Při výdělku do 10 000 Kč měsíčně neplatíte zálohy na zdravotní ani sociální pojištění vy ani zaměstnavatel. Limit 10 000 Kč se počítá pro každého zaměstnavatele zvlášť.

Co je lepší DPP nebo DPČ

V případě, že pobíráte podporu v nezaměstnanosti a chcete si přivydělat, úřad práce povoluje pouze zaměstnání na DPČ, a to v omezeném rozsahu do měsíčního výdělku maximálně 7.600 Kč. Při uzavření DPP o nárok na podporu v nezaměstnanosti přijdete. Tato dohoda se obvykle využívá při dlouhodobější spolupráci.

Jak funguje práce na dohodu

Dohoda o provedení práce umožňuje pracovat až 300 hodin pro jednoho zaměstnavatele za jeden rok. Lze pracovat pro více zaměstnavatelů, limit 300 hodin se počítá pro každého zaměstnavatele zvlášť. Pokud pracujete pro jednoho zaměstnavatele na více DPP, pak se hodiny i odměny do daných limitů sčítají.

Co je smlouva na DPČ

Dohoda o provedení práce (DPP) nebo o pracovní činnosti (DPČ) upravuje vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Nejedná se ale o klasický pracovní poměr a lze je ukončit bez udání důvodu. Zaměstnavatel po dohodách o práci sahá obvykle v případě brigády a jednorázové nebo mimořádné činnosti.

Jak dlouho lze pracovat na DPČ

V praxi se 20 hodin průměruje za celou dobu trvání DPČ, která může být uzavřena nejdéle na 52 týdnů. To znamená, že některé týdny můžete odpracovat klidně 40 hodin, ale musí sedět celkový průměr za dobu trvání smlouvy. Narozdíl od DPP může počet odpracovaných hodin u jednoho zaměstnavatele přesáhnout 300 hodin ročně.

Jak se počítá Nemocenská u DPČ

Nárok na nemocenské dávky pro OSVČ

U DPČ je to stejné s tím rozdílem, že výdělek musí být nově vyšší než 4 000 Kč. Výpočet mzdy a nemocenské, respektive náhrady mzdy, se počítá jako 60 % z hrubé hodinové mzdy.

Jak se počítá dohoda o pracovní činnosti

Maximální úvazek na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) je stanoven na 20 hodin týdně (polovina normální pracovní doby), přepočteno zhruba 1000 hodin za rok. Pro dohodu o provedení práce je limit stanoven na 300 hodin ročně, tj. krátkodobě na ni můžete odpracovat víc hodin najednou než na DPČ, ale ne dlouhodobě.