Jak udělat Bezinkový ocet
Bezinkový ocet proti horečce
Potřebujete 5 l vody, 1 kg cukru, 1/8 l vinného octa a zhruba 10 rozkvetlých květů černého bezu. Vodu, cukr a ocet svařte a přidejte květy. Směs nechte deset dní odležet na teplém místě. Pak ji přeceďte přes plátno, stočte do lahví a uložte v chladu, kde ji nechte asi 10 dnů.
Jak udělat domácí bezový sirup
Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit. Celá příprava probíhá zastudena.
Co vyrobit z bezových květů
Z bezu si připravíte vynikající čaj během několika minut. Použít můžete jak čerstvé, tak sušené květy. Hrst květů dejte vylouhovat do horké vody, přidejte med nebo javorový sirup a je to. V horkých dnech jej podávejte s ledem jako letní osvěžení.
Archiv
Co se dělá z květů černého bezu
Z květů či plodů černého bezu se připravuje nespočet léčivých a navíc i chuťově lahodných receptů. Oblíbená jsou jeho žlutavá květenství, která se suší na léčivý čaj (výtečný při nachlazení!), připravují se z nich chutné a vonné šťávy a sirupy nebo se třeba obalená v těstíčku smaží.
Archiv
Jak se dělá Bezinková šťáva
Přebrané květy dáme do většího hrnce, zalijeme převařenou vodou, přidáme plátky citronu a 50 g kyseliny citronové. Necháme louhovat 24 hodin. Poté scedíme, vymačkáme (nejlépe přes plátno, stačí i cedník, ale jsou tam potom drobné usazeniny – smítky), přidáme cukr a pomůcku ke konzervování. Mícháme.
Jak dlouho vydrží sirup z bezu
Neotevřený vydrží sirup až 365 dní, po otevření skladujte v ledničce maximálně týden.
Kdy sbírat bezový květ
Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti.
Kdy sbírat květ černého bezu
Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.
Jak dlouho vydrží Bezinková šťáva
Naplníme do vymytých a suchých lahví, zazátkujeme a skladujeme v ledničce. Čerstvá šťáva vydrží 7–10 dní.
Co obsahuji bezinky
Bezinky totiž obsahují mnoho vitaminu C a A a látky s protizánětlivými, protivředovými, antivirovými a protirakovinnými účinky. Bez pomáhá při bolesti v krku a chřipce a podporuje pocení, které zmírňuje projevy nachlazení, ulevuje i při astmatu a bronchitidě.
Jak vyrobit sirup bez cukru
Smíchejte důkladně omyté a rozmačkané ovoce s kyselinou citronovou a benzoanem sodným, potom přikryjte, vložte do ledničky a nechte 1 den odstát. Potom přeceďte přes dvojitou gázu, přidejte sladidlo a promíchejte, aby vznikla homogenní hmota. Naplňte do lahví a váš domácí malinový sirup je hotov!
Kde najít černý bez
Lze jej najít na vlhkých lesních mýtinách, na kamenitých místech, v roklích, na mezích, u cest a na rumištích. V přírodě roste volně na světlých i polostinných místech. Vyskytuje se též hojně na venkově na plotech a domech a v zahradách, tedy především na místech bohatých na živiny, především dusík, a vlhkých místech.
Jak se dělá Bezinková šťáva z květů
Květy černého bezu zalijeme vařící vodou, přidáme cukr, nádobu přikryjeme a dáme na chladné místo. Občas zamícháme. Po třech dnech přecedíme, slijeme do lahví. Po zředění vodou získáme léčivý nápoj při nachlazení.
Jak skladovat Bezovou šťávu
Hotový bezový sirup zavařte při 80 stupních a uchovávejte v suchu a chladu. Další možností je bezový sirup nezavařovat, ale uchovávat v lednici. Tam vám vydrží čerstvý až 10 dní.
Na co je dobrý bezinkový likér
Bezinky pomáhají při zánětu nervů, včetně trojklaného, při neuralgii, ischiasu, bolestech páteře, bolesti zubů, migréně, ulevují při revmatismu a dně, posilují imunitu, a dokonce mírní hypertenzi. Nebuďte při sběru ale hladoví, většinu bobulí nechte ptáčkům, zaslouží si je víc než my lidé.
Jak dlouho vařit Bezinkový med
Doba vaření je zhruba hodina, hodina a půl. Hustotu medu zkoušíme kápnutím trošky sirupu na talířek, na kterém necháme vychladnout. Čím je chladnější, tím je hustější. Bezinky netrháme u silnice a vybíráme si květy bez broučků a mšic.
Kdy sbírat květy bezu
Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.
Jak poznat jedlý bez
Poznat jej můžeme podle vejčitých lichozpeřených listů, které jsou uspořádány po pěti. V době květu si jej téměř není možné zaměnit – jeho tvar a vůně je pro bez černý specifická, stejně jako jeho plody.
Jak dlouho se vaří Bezová šťáva
30 rozkvetlých květů opereme pod tekoucí vodou. Potom v hrnci svařujeme ¾ l vody s květy tak dlouho, až se voda vyvaří na polovinu. Pak všechno odstavíme do chladna a necháme 24 hodin vyluhovat.
Jak užívat bezinkový likér
Jak často užívat
K léčbě se užívá jedna malá sklenka bezinkového likéru denně před spaním. Někdo likér miluje vychlazený s kostkou ledu, jiní preferují pokojovou teplotu. Připravte si i další léčivé nápoje. O bylinkách a plodech podzimu, které mají blahý vliv na lidské zdraví a imunitu, jsme psali zde.
Jak se vyrábí Bezinkový med
Pečlivě opraný květ z černého bezu zalijeme litrem vody. Krátce povaříme s citronem nakrájeným na kolečcka a necháme 24 hodin vyluhovat. Potom slijeme přes plátno, pořádně vymačkáme, přidáme 1 kg cukru a na mírném ohni vaříme do zhoustnutí. Je to výborné na kašel a nachlazení.
Kdy je nejlepší sbirat bez
Listy černého bezu se trhají v květnu až červnu, kdy je účinek největší. Bezová kůra je nejlepší čerstvá z mladých větví. Loupe se v březnu a dubnu. Kůra má tytéž účinky jako listy, ale mnohem silnější.
Co léčí černý bez
Černý bez patří do každé lékárničky!
Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích. Odvar z květů je výborným kloktadlem při zánětu mandlí a dásní.
Jaký je další název černého bezu
Keř je označován v Čechách bez a na Moravě chebz, chebzí či pukač. Při dvouslovném pojmenování se mohou využívat přívlastky černý, bílý, planý, smradlavý, divoký či psí. Pro označení plodů se používají jména bezinky, chebzinky, kozičky, smradinky, kozinky či hural.
Jak udělat bezinkové víno
Svaříme 1,5 kg cukru a 3,5 l vody necháme vychladnout a nalijeme na směs bezinek, citronu a rozdrobeného droždí. Promícháme, ovážeme celofánem, propícháme a necháme 3 neděle uležet. Každý den s nálevem mícháme. Když se vytvoří usazenina a nálev je čirý stáčíme hadičkou do lahví a dobře uzavřeme a skladujeme v chladu.