Jak se dělá bramborová polévka?

Jak udělat bramborovou polévku

Brambory, cibuli, stroužky česneku a kořenovou zeleninu oloupeme a nakrájíme na kostičky. V hrnci na másle zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme mouku a osmahneme i nakrájenou zeleninu a brambory. Zalijeme vývarem, přidáme houby a vaříme, dokud zelenina nezměkne, samozřejmě osolíme a opepříme podle chuti.
ArchivPodobné

Jaké koření patří do bramborové polévky

Vaří se do měkka brambor a zeleniny. Nakonec se přidává koření: špetka majoránky, stroužek utřeného česneku, trochu pepře.
Archiv

Jak se dělá bramboračka polévka

Očištěné brambory a kořenovou zeleninu propláchneme studenou vodou, nakrájíme na kostičky a dáme vařit do osolené horké vody s trochou kmínu. Po krátkém povaření zahustíme světlou jíškou připravenou z másla a mouky. Až zelenina změkne, polévku odstavíme z ohně, ochutíme majoránkou a utřeným česnekem.
Archiv

Jak dlouho vařit bramboračku

Postup přípravy

Houby namočíme na 10 minut. Z másla a mouky usmažíme jíšku. Hotovou jíšku zalijeme studenou vodou a za stálého prošlehávání metličkou přivedeme k varu. Přidáme houby a vaříme 10 minut.

Jak dlouho vydrží bramboračka v lednici

Obvykle se uvádí, že polévka obsahující maso vydrží v lednici zhruba 3-4 dny. Zeleninová polévka pak teoreticky může vydržet při nízké teplotě i týden. Naopak polévka obsahující smetanu se většinou kazí již po třech dnech a podobně je na tom i polévka obsahující ryby nebo mořské plody.

Jak se dělá houbová polévka

Na másle osmahneme cibulku nakrájenou na kostičky, poté na tenké plátky houby, opečeme, vmícháme kmín, mouku, osmahneme, zalijeme vodou, osolíme a vaříme 20 minut. Na závěr zjemníme smetanou, dochutíme houbovým kořením a podáváme.

Co se dává do polévky

Nejoblíbenější koření do polévkybobkový list. Bobkový list patří k základním kořením české i světové kuchyně.borščbylinky do polévky.celer.cibule.citronová tráva.černý pepřčesnek.

Jak udělat jíšku do Bramboracky

Světlou jíšku uděláme nejlépe z 1/3 másla, 1/3 sádla a 1/3 rostlinného tuku. Je dobré ji připravit vždy čerstvou, protože velmi brzy ztratí vůni a chuť. Na bílou jíšku se nesmí tuk rozpálit, jen rozpustit. Poté přidáme mouku a mícháme tak dlouho, až jíška přestane pěnit.

Kdy přidat houby do polévky

Jakmile začne polévka houstnout, zředíme ji vařící vodou nebo zeleninovým bujonem na požadovanou hustotu. Když jsou brambory v polévce měkké, přidáme podušené houby, chvilku provaříme, dochutíme solí (a podle chuti můžeme přidat Maggi). Polévku odstavíme a vmícháme rozemnutou majoránku.

Proč se nesmí dávat teplé jídlo do lednice

Ohřeješ tím lednici, ta musí víc chladit, tím pádem žere víc proudu. Navíc pokud se mění teplota v lednici, můžou se kazit potraviny. A k tomu všemu se Vám lednice dřív namrazí, pokud teda není samoodmrazovací…

Co způsobí Zkysnutí polévky

Polévka nejčastějí zkysne proto, že v ní narostou mikroorganismy (např. kvasinky či bakterie rodu Lactobacillus a mnoha dalších), které produkují jednoduché organické kyseliny, hlavně kyselinu mléčnou, máselnou, octovou. Mikroorganismy se tedy živí naší polévkou a zplodiny jejich metabolismu pak polévku okyselí.

Jaké koření do houbové polévky

Zelené natě a bylinky do houbových pokrmů patří zcela přirozeně, neboť sezona hub a bylinek na našich zahradách se kryjí. V tomto ohledu jsou pravými skvosty tradiční petrželová nať, čerstvá majoránka, šalvěj, bazalka, libeček a mladá celerová nať.

Z jaké mouky se dělá kapání do polévky

Jakou mouku použít Můžeme použít hladkou, polohrubou nebo hrubou. Chybu neuděláme ani s dětskou krupičkou. Rozdíl bude ve výsledném vzhledu a chuti – z hrubé mouky a krupičky bude kapání nadýchanější, z hladké mouky "hladší a pevnější".

Co použít když nemám vývar

Některé polévky jsou proto založené na mléku (kyselka, koprová polévka), jiné uvítají přídavek rajčatového pyré (italské minestronky), další se například spoléhají na čarovnou moc vody z namáčení sušených hub. To vše jsou právoplatné chmaty a polévce opravdu prospějí, pokud není vývar po ruce.

Z jaké mouky se dělá jíška

Na jíšku se nejčastěji používá hladká pšeničná mouka, protože obsahuje vysoké množství škrobu a je velice jemná. Tuk: Mouka se dá opražit v podstatě na libovolném tuku. Tuk ale přidá do pokrmu vlastní chuť, takže vybírejte hlavně podle druhu pokrmu, který připravujete a podle výsledné chuti, kterou má mít.

Jak se dělá jíška do polévky

Příprava není složitá – do rozehřátého tuku vsypeme mouku a smažíme ji za stálého míchání, dokud nemá požadovanou barvu. Hladkou mouku pražíme nejdříve bez tuku, pak tuk přidáme a za stálého míchání přípravu dokončíme. Jíšku nebo zásmažku potom přišleháme do polévky.

Jak dlouho vařit houby na polévku

Obecně je třeba houby vařit 20 minut až půl hodiny (podle České mykologické společnosti zejména konkrétní rizikové druhy níže uvedené), na smažení stačí o polovinu kratší doba.

Jak dlouho vydrží polévka v lednici

Polévka vám vydrží v chladu i několik dnů, případně pokud víte, že ani během té doby ji nestihnete zkonzumovat, můžete ji zamrazit. Případně pokud již při vaření polévky zjistíte, že jste to s jejím množstvím skutečně přehnali, zamražte ji ještě před dochucením.

Jak správně ochladit polévku

Aby se nám polévka do druhého dne nezkazila, hlavně nezkysla, postavíme ji v nezakrytém hrnci na drátěnou podložku nebo ji podložíme na jedné straně vařečkou, aby pod ni mohl vzduch. Několikrát ji zamícháme, aby se z tuku nevytvořil celistvý povrch.

Proč je vývar kyselý

Polévka nejčastějí zkysne proto, že v ní narostou mikroorganismy (např. kvasinky či bakterie rodu Lactobacillus a mnoha dalších), které produkují jednoduché organické kyseliny, hlavně kyselinu mléčnou, máselnou, octovou. Mikroorganismy se tedy živí naší polévkou a zplodiny jejich metabolismu pak polévku okyselí.

Co přidat do polévky

Zavářky se zavářejí přímo do polévky. Zavářkami se rozumějí: polévkové těstoviny, zavářky z vaječného těsta, noky a knedlíčky, obilniny a obiloviny, syrové vejce. Vložky se upraví zvlášť a vkládají se až do talíře, a nebo se nabídnou v misce, aby si každý dal podle své chuti.

Co se zakalenou polévkou

Vývar zachrání vaječný bílek

Ze 2 bílků ušlehejte sníh, přidejte do zchladlého vývaru, NEMÍCHEJTE, pomalu přiveďte k varu, přičemž bílky na sebe nachytají vysrážené bílkoviny a klesnou ke dnu. Do cedníku vložte čisté plátno a vývar přes něj přeceďte.

Proč se zakalí vývar

Častou chybou je, že vývar není čirý, jak by měl být, ale zakalený. Částečně je to proto, že jste poctivě nesbírali pěnu. Druhou příčinou je, že se vařil a nebublal. Na vyčištění jsou dvě cesty.

Jak se dělá jíška do bramboračky

Jíška se vždy připravuje ze stejného množství tuku a hladké mouky – tedy kolik mouky, tolik tuku. Na jednu lžíci másla jednu lžíci mouky. Rozpusťte na pánvi máslo (nesmí se rozpálit!) a ve chvíli, kdy začne pěnit, nasypte do něj mouku a míchejte metličkou tak dlouho, až jíška pěnit přestane.

Jaké houby do polévky

Hodí se do ní jakékoli jedlé houby – hřibovité, ale i lišky, bedly či masáky. Samozřejmě ale vždy používejte jen ty, které dobře znáte! Pokud není léto, kdy se lesy pyšní množstvím zdravých hub, neváhejte použít na přípravu polévky houby sušené.