Jak se dělá dýňový kompot?

Jak se dělá kompot z dýně

Nakrájenou dýni vložíme do velkého hrnce a zalijeme roztokem, který se tvoří z 1,5 litru vody, šťávy z celého citrónu, 2 lžiček kyseliny citronové, 0,70 kg cukru, celé skořice, citronové a pomerančové kůry, šťávy z celého pomeranče a hřebíčku podle chuti. Necháme 3 hodiny odstát a poté vaříme na mírném ohni do měkka.

Jak se Zavařuje dýňový kompot

Dýni oloupeme, vydlabeme a navážíme 3 kg, které nakrájíme na kostičky. Dáme do velké nádoby, přidáme vodu a ostatní suroviny a zamícháme. Dvě hodiny necháme stát a potom svaříme v hrnci dosklovata. Kompot plníme do čistých sklenic, otřeme jim hrdla, zavíčkujeme a sterilujeme 20 minut na 85 °C.
ArchivPodobné

Jak se dělá kompot

Vodu z jablek slijte do hrnce, přidejte odpovídající množství cukru a svařte v nálev. Ovoce naplňte do čistých sklenic, pravidelně přitom střídejte oba druhy ovoce a obsah sklenic průběžně setřásejte. Pak ovoce ve sklenicích zalijte nálevem, uzavřete a sterilujte 20 minut na 85 °C.

Jak dlouho zavařovat dýně

Vybereme hřebíček a dýni, naskládáme do čistých zavařovacích sklenic. Zalijeme ji nálevem, ve kterém se vařila. Sklenicím dobře otřeme hrdla, pevně je zavíčkujeme a sterilujeme asi 20–25 minut při 80 °C.

Z jaké dýně se dělá kompot

Na kompot se hodí většina druhů. Na zavaření se přímo nabízí velkoplodá dýně Goliáš s hladkou oranžovou slupkou. Ideální do kompotu je dýně Hokkaidó, která má nasládlou chuť a navíc se jako jediná nemusí loupat, protože její slupka po krátké době vaření krásně změkne.

Co se dá udělat z dýně

Dýně – nejlepší recepty, od polévky po moučníkDýňové placičky z trouby.Dýňové rizoto s modrým sýrem.Dýňová polévka s hráškem a zázvorem.Polévka z pečené dýně se zázvorem.Pánev z mletého masa a zeleniny.Dýňové rizoto pro nejmenšíPapriková omáčka, kuřecí s kuskusem pro nejmenšíHřejivá dýňová polévka.

Jak zavařit dýni bez cukru

PostupDýni očistíme, opláchneme a necháme okapat.Nakrájíme ji na kostičky a dáme do velké nádoby.Přidáme vodu, sladidlo DiaChrom, kyselinu citrónovou, ananasové aroma, zamícháme a necháme stát asi 2 hodiny.Připravenou směs přivedeme k varu a vaříme za stálého míchání než začne dýně sklovatět.

Jak dlouho vařit kompot

Obecně platí, že cca 2/3 objemu sklenice tvoří ovoce a zbylou 1/3 nálev. Hrdla sklenic očistíme vlhkým hadříkem a pevně zavíčkujeme. Kompoty ihned sterilujeme v zavařovacím hrnci naplněném vodou téměř až po okraj sklenic (tj. 1 – 2 cm pod jejich okraj), a sice při teplotě 80°C 30 – 35 minut.

Jak dlouho se vaří kompot

Vložíme je do rendlíku, zakapeme citronovou šťávou a zalijeme 700 ml vody. Přidáme cukr, skořici, badyán, hřebíček, citronovou kůru a plátek citronu. Vaříme na mírném ohni přibližně 20 minut, dokud nejsou jablka měkká. Kompot podáváme nejlépe ještě vlažný.

Která dýně je nejlepší

"K favoritům podzimní kuchyně patří dýně Hokkaido, má velmi tvrdou oranžovou slupku, je příjemně sladká a jako jediná se neloupe. Hlavně tedy proto, že to nejde. Po upečení ale slupka změkne natolik, že se dá sníst," doporučuje autorka kuchařek.

Co se dá uvařit z dýně

Dýně – nejlepší recepty, od polévky po moučníkDýňové placičky z trouby.Dýňové rizoto s modrým sýrem.Dýňová polévka s hráškem a zázvorem.Polévka z pečené dýně se zázvorem.Pánev z mletého masa a zeleniny.Dýňové rizoto pro nejmenšíPapriková omáčka, kuřecí s kuskusem pro nejmenšíHřejivá dýňová polévka.

Jak se připravuje dýně

Dýni si proto nejprve omyjte, rozkrojte na čtvrtiny a vnitřek vydlabejte. Poté ji položte na plech slupkou směrem nahoru a nechte ji péct v troubě předehřáté na 180 °C zhruba po dobu 30 až 40 minut. Hotovou dýni poznáte tak, že bude měkká a nůž do ní zajede i přes slupku.

Jak dlouho se vaří dýně

Vaříme do měka cca 40 minut. Já osobně vařím 15 minut v tlakovém hrnci. Do uvařené dýně Hokaido přidáme protlačený česnek, nastrouháme muškátový oříšek a vše do hladka rozmixujeme tyčovým mixerem přímo v hrnci nebo v klasickém mixeru.

Jak dlouho vydrží domácí kompot

Víte, že kvalitně a správně připravené zavařeniny vydrží při správném skladování bez problému i několik let. Nelekněte se, postupem času kompoty umí ztrácet barvu, takže nevypadají nic moc. Jsou ale zcela v pořádku.

Jak se sterilizuje

Stačit ale bude i běžný dostatečně velký hrnec a zavařovací teploměr. Na dno položte starou utěrku, narovnejte sklenice a zalijte vodou. Doporučuje se v hrnci udržovat teplotu kolem 80 °C pod dobu 20 minut. Pro vytahování horkých sklenic vám přijdou vhod zavařovací kleště.

Jak dlouho vydrží kompot

U kompotů a sterilované zeleniny je vhodné spotřebovat je asi do dvou let.

Jak zavařit kompot z jablek

Nejjednodušší, ale vždy chutný. Předvařená a na čtvrtky nakrájená jablka naskládáte úhledně do sklenic, zalijete vlažným cukerným roztokem, přidáte hřebíček, skořici a případně kolečko důkladně umytého citronu. Sklenice důkladně uzavřete víčky a dáte klasicky zavařit na 15 až 20 minut do vody horké 85° Celsia.

Jaké koření se dává do dýňové polévky

Variací na dýňovou polévku je nespočet a vybrat ten nejlepší způsob dochucení je nemožné. Osvědčeným kořením je kromě čerstvě namletého pepře a soli i muškátový oříšek, který polévce dodá osobité aroma.

Co vše se dá udělat z dýně

Dýňovou dužinu upečte, posolte a rozmixujte s kouskem másla a trochou mléka. Dýňová pyré si na talíři skvěle rozumí se zvěřinou nebo králíkem, ale výborně chutná i s hovězím či vepřovým masem. Upečenou dužinu dýně, rozmixujte s kešu a piniovými oříšky, česnekem a troškou olivového oleje.

Jak připravit příkrm z dýně

Dýni hokkaidó oloupeme a nakrájíme na kostičky, dáme na pařáček a vaříme v páře do změknutí. Pak rozmačkáme vidličkou (nebo propasírujeme nebo rozmixujeme). Přidáme olivový olej a doředíme vodou tak, aby byla kašička požadované konzistence.

Jak se sterilizuje kompot

Kompoty naskládejte do hrnce tak, aby voda dosahovala zhruba dva centimetry pod okraj sklenic. Nechte je zavařit asi 35 minut při teplotě 80 °C. Po zavaření sklenice vyskládejte na utěrku dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Jak poznat zkažený kompot

Zkažená zavařenina po otevření šumí, perlí, je kalná nebo zapáchá. Často je varovným signálem nafouklé víčko. U marmelád se může objevit i plíseň, které si všimneme až po otevření.

Jak dlouho sterilizovat kompot

Hrnec uzavřete, vložte do něj teploměr a zahřívejte maximálně 30 minut na 80–90 °C (doba zavařování i teplota závisí na druhu ovoce). Hotový kompot pomalu chlaďte přiléváním studené vody do hrnce. Pro ověření, že víčko sklenice správně těsní, můžete kompot převrátit a v případně potřeby ještě dotáhnout.

Jak sterilizovat bez hrnce

Kompot bez obávaného zavařovacího hrnce

Můžete zkusit také třeba strouhaná jablka – nastrouháte, co nejvíce napěchujete do sklenic a zasypete cukrem. Pak už jen stačí zavíčkovat a sterilovat, tedy zavařit – tady by obrácení dnem vzhůru nestačilo, protože ovoce ve sklenici není na rozdíl od marmelády povařené.

Jak zavařit jablka na zimu

Postup přípravyJablka očistíme, zbavíme jádřinců, oloupeme a nastrouháme nahrubo.Nastrouhaná jablka namačkáme do čistých sklenic. Neplníme úplně po okraj, ale necháme kousek místa.Okraje očistíme, otřeme do čista a do sucha, zavíčkujeme.Sterilujeme asi 45 minut při 90 °C.Nesladíme, protože jablíčka ráda kvasí.