Jak se dělá glazura?

Jak funguje glazura

Glazura je tenký sklovitý povlak na povrchu keramických výrobků. Glazura se vyrábí rozemletím příslušných složek na jemný prášek, který se následně smíchá s vodou a takto nanáší na přežahnutý výrobek.

Proč glazura praská

Obvykle se jedná o nevhodnou konstrukci výrobku, chyby při vytváření, nesprávné provedení spojů, nestejnorodost struktury střepu, nesprávné sušení, obtíže plynoucí z nerespektování procesů probíhajících při výpalu a nesoulad mezi střepem a glazurou. Trochu stranou stojí nešetrná manipulace s výrobky.

Co obsahuje glazura

Konkrétně se glazury skládají z oxidu křemičitého (kyselá složka) a většinou i oxidu hlinitého (amfoterní složka). Pro jejich roztavení by byla potřeba velmi vysoká teplota.
Archiv

Jak se vyrábí keramika

Natěžené jíly a hlíny se drtí, melou a homogenizují. Do hmoty se mohou přidávat korekční suroviny, případně materiály, které v průběhu výpalu vyhoří a tím se zlepšují tepelně izolační vlastnosti. Homogenizovaná hmota se protlačuje šnekovým lisem a příslušné vytvořené polotovary se suší.
Archiv

Jak zdobit keramiku

Povrch lze ozdobit rytím, vypichováním či vytlačováním, přičemž používáme dřevěná či kostěná zdobítka. Pro hlazení a leštění nádob jsou nejvhodnější oblázky. Zajímavých výsledků dosáhneme přidáním grafitu do hlíny a vyleštěním povrchu nádoby – po vypálení pak získá nádoba černý kovový lesk.

Čím natřít keramiku

Na keramiku, která nepřijde do styku s jídlem, vodou, zeminou, oleji můžete malovat pastelkami, fixami, temperami, akrylkami nebo si ji oblepíte papírovými výstřižky technikou decoupage.

Jak správně Glazovat

V některých případech se glazuje na syrový střep a výrobek se pálí pouze jednou. Glazury v sušině se se nanášejí několika způsoby: namáčením, poléváním nebo stříkáním, aby se vytvořila stejná vrstva glazury na střepu. Při nanášení glazury v sušině štětcem doporučujeme spíše glazuru na střep tupovat.

Co to je keramika

Keramika (řecky „pro hrnčířství“) je směs anorganických nekovových materiálů nebo uhlíkový materiál, vyrobený pálením v peci za vysokých teplot. Keramika se využívá pro výrobu nádobí, nástrojů, šperků, v sochařství, ve stavebnictví a kamnářství.

Co je to engoba

Engoba je hodně naředěná keramická hmota obohacená o oxidy kovů a různé minerály. Na tašky se nanáší v tekuté formě po jejich vyražení do formy a vysušení. Poté putuje taška do pece, kde je při vypalování střešní krytiny barva zapečena.

Jak opravit poškrábané umyvadlo

Menší praskliny a rýhy lze opravit pomocí samotného tmelu, který stačí aplikovat a po ztvrdnutí zbrousit. U smaltované vany či umyvadla je postup velmi podobný. Pokud je jejich povrch oprýskaný a škrábance byste nespočítali ani na kalkulačce, pomůže vám jeden z řady produktů na opravu a vyleštění smaltu.

Jak se vyrábí porcelán

Porcelán vzniká vypálením keramického těsta, které je složené z kaolinu, živce a křemene. Nejdůležitější složkou je právě zmíněný kaolin. Porcelán by se dal charakterizovat jako bílý, tvrdý a polopropustný materiál, který se vypaluje při teplotě okolo 1 400 °C.

Co se používá k výrobě porcelánu

Na výrobu tvrdého porcelánu se používá směs 50 % kaolinu, 25 % křemene (ostřivo) a 25 % živce (tavivo). Někdy se přidává také křída a mramor. Měkký porcelán má menší podíl kaolinu. Porcelán se vyrábí z kaolínu, což je zvětralá živcová hornina.

Jak dlouho trvá výpal keramiky

Pálí se to z důvodůpevnosti, aby se keramika při glazování nerozmočila, ale ještě naopak sála vodu. Výpal trvá cca 7 hodin a dalších 20 hodin chladne elektrická pec, aby se mohlaotevřít.

Jak dlouho sušit keramiku

Především musí být všechny výrobky dokonale suché. Při výrobě keramiky na táboře může být sušení nádob a plastik obtížné, protože hrozí několik nebezpečí. Keramika podle velikosti a množství použité hlíny může schnout dva dny, ale větší výrobky také více než týden.

Jak pracovat s glazurou

Použít lze pěnová i gumová razítka, glazuru na razítko nanášíme štětcem nebo houbičkou. Je dobré si před prvním otisknutím razítka vyzkoušet správné množství glazury – zkusit ho otisknout třeba na papír nebo paletku. Když se použije příliš velká vrstva glazury, obrysy se slijí a výsledkem je barevná skvrna.

Co je to glazování

Glazování obecně znamená potažení ingredience něčím lesklým. Může to být cukernatý roztok, tuk, želatina nebo vývar odpařený do konzistence sirupu. V domácím vaření nás ale nejvíc zajímá obyčejné glazování zeleniny s pomocí másla a vody. Glazování je univerzální, rychlá technika, která se prakticky nedá pokazit.

Kdy se Glazuje keramika

Dobře usušený výrobek můžeme dát do pece. Samotné pálení se pohybuje kolem 7-8 hodin a pak následuje řízená fáze chladnutí někdy i 20 hodin. Pokud pec otevřeme příliš brzy, ještě teplou zkracujeme tím její životnost a keramický výrobek díky tepelnému šoku můžeme znehodnotit.

Co je to porcelán

Porcelán (zastarale též porculán) je keramická hmota, vzniklá vypálením keramického těsta tvořeného směsí kaolinu, ostřiva a taviva. Používá se pro výrobu nádobí, ozdobných předmětů, sanitární keramiky, elektrických izolátorů, dlaždic, v dentální keramice a mnoha dalších předmětů (hlavičky panenek aj.).

Jaký je rozdíl mezi výrobky z keramiky a porcelánu

Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní. Keramické hrnky jsou obecně ideální na "lidové dekorace".

Jak Nanaset Engobu

Engoba je obarvená hlína. Engoba je přírodně matová. Engoby se mohou nanášet na nevypálený střep (neboli na výrobek, který jsem z hlíny právě vytvořil), následuje přežah v peci (výrobek zatuhne) a pak eventuálně glazování transparentní glazurou (tím je výrobek lesklý) a následuje ostrý výpal.

Jak se používá engoba

Engoby se zpravidla nanášejí na kožený povrch (nejlépe druhý až třetí den) či na uschlý střep. Engobami můžete malovat i velké plochy. Do kožovitého engobou natřeného výrobku můžete rýt (jehlou, rydlem apod.) tak, aby se linkou ryté kresby objevila barva hlíny.

Jak obnovit glazuru

Poškozené místo očistíme denaturovaným lihem nebo technickým benzinem a potom smícháme epoxidové lepidlo s oxidem titaničitým (bílý prášek, který zakoupíme v prodejně uměleckých potřeb). Podle potřeby přidáme barvu v prášku. Opravíme místo a na závěr naneseme vrstvu naředěného laku, který odpovídá originální glazuře.

Jak opravit glazuru

Na trhu se prodávají speciální opravné sady na glazury umyvadel, které slouží jako korekční pomůcka umožňující zaplnění vrypů a vyhlazení. Použití takové opravné sady zamezí rozšiřování místa poškození a ze vzdálenosti několika desítek centimetrů je neviditelné.

Co je potreba k vyrobe porcelánu

Složení porcelánu

Na výrobu tvrdého porcelánu se používá směs 50 % kaolinu, 25 % křemene (ostřivo) a 25 % živce (tavivo). Někdy se přidává také křída a mramor. Měkký porcelán má menší podíl kaolinu. Porcelán se vyrábí z kaolínu, což je zvětralá živcová hornina.

Jak poznat porcelán od keramiky

Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní. Keramické hrnky jsou obecně ideální na "lidové dekorace".