Jak se dělá horké ovoce?

Jak se dělají horké maliny

V rendlíku necháme rozpustit máslo, do něj přidáme cukr, který začne karamelizovat. Pomalu mícháme, aby se cukr nepřichytil a hodně neztmavl. K rozpuštěnému cukru nasypeme maliny a opatrně mícháme. Přidáme čerstvou citronovou šťávou a ohříváme, dokud nejsou maliny horké.
Archiv

Co jsou horké maliny

Horké maliny připravíte jednoduše tak, že je na mírném ohni svaříte s cukrem, nejlépe zkaramelizovaným. Můžete použít jak čerstvé, tak mražené maliny a dopřát si je kdykoli na ně dostanete chuť. Na horké maliny k dezertu pro 4 osoby budete potřebovat: 200 g mražených malin.
Archiv

Jak zpracovat maliny

Maliny nevyžadují žádnou speciální úpravu. Po sběru je jen mírně operte od nečistot a rovnou konzumujte či je použijte do dezertů, buchet. Maliny se dají zpracovat i jinak, uvařte z nich šťávu nebo je zmrazte na zimní časy.

Jak rozvařit maliny

Na rozvar vařte maliny s cukrem a vodou na nízkém stupni asi 15 minut do husta, pak rozmixujte a rozvar protřete přes jemný cedník nebo síto, aby v něm nebyla semínka.

Jak udělat horké jahody

Polovinu omytých jahod nakrájejte nadrobno, posypte cukrem, pomalu rozvařte a rozmačkejte vidličkou. Na každou porci zmrzliny nalijte horké jahody, dozdobte čerstvými jahodami a podávejte. Do horkých jahod můžete též přidat trochu alkoholu.

Jak Pasirovat maliny

Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.

Jak zpracovat mražené maliny

Mražené maliny lze dále zpracovat např. do džemu nebo pečeného čaje, posypat jimi koláč a využít je do různých moučníků i kynutých knedlíků. Dají se též zpracovat na oblíbený dezert "horké maliny" – viz níže otázka č. 7.

Co s přebytkem malin

Přebytek malin lze využít na vaření džemu nebo do pečeného čaje. Maliny také snadno usušíme v domácí elektrické sušičce. K sušení použijeme pevné a kvalitní nepřezrálé plody, při sušení si zachovají pěknou barvu a hodí se do různých snídaňových kaší nebo do jogurtu.

Jak uchovat maliny na zimu

Mrazíme tedy zejména borůvky, jahody, rybíz, maliny apod.

Poté je nasypeme na tácky, které je umístíme do mrazáku. Poté, co ovoce zmrzne, sesypeme je po menším množství do plastových sáčků nebo krabiček.

Jak se dělá malinové pyré

*Malinové pyré připravíte jednoduše z mražených malin, které krátce povařte s malým množstvím vody a cukru. Ještě teplé propasírujte přes sítko, vraťte zpátky do kastrůlku a nechte chvilku povařit, aby pyré zhoustlo a odpařila se nadbytečná voda. Před použitím dejte vychladit.

Jak zahustit malinový Rozvar

Příprava. Ovoce dáme do kastrůlku, podlijeme asi 100-150 ml vody, přidáme oba cukry, koření a pod pokličkou krátce povaříme. Solamyl rozmícháme v 1 lžíci vody a změklé ovoce zahustíme do hustoty medu.

Jak udělat jahody se Slehackou

Očištěných 250 g jahod nakrájejte na plátky a 8 plátků dejte stranou na ozdobu. Zbylé očištěné jahody přendejte do misky, přelijte javorovým sirupem a rozmačkejte vidličkou na pyré. 2. V míse vyšlehejte smetanu spolu s vanilkovým extraktem, až vznikne šlehačka.

Jak rozmačkat jahody

Omyté a odstopkované jahody vložíme do misky a rozmačkáme je s cukrem nebo medem. Mačkání jde rychle pomocí mačkadla na brambory. Kdo chce dosáhnout jemnější konzistence, použije tyčový mixér. K jahodám přidáme buď mléko, jogurt, kefír nebo smetanu.

Jak hluboko koření maliny

Kořeny jsou většinou soustředěny mělce (20 – 30cm hluboko), v suchých obdobích půda do této hloubky může rychle vysychat. Pak je nutné zalévat častěji v menších dávkách. Ovšem špatné by bylo zalévání přehánět, pokud by byly maliny trvale přemokřené, mohlo by to vést k zahnívání kořenů.

Jak velký květináč na maliny

Jak velký květináč pro malinu

Dle mých zkušeností jsou ale květináče 40*40 cm dostatečné.

Co s přebytkem Malín

Nejrychlejší a nejšetrnější způsob konzervování ovoce je mražení. Do mrazáku pak sáhnete kdykoli, když budete chtít ovocem doplnit třeba snídaňové kaše. Stejně tak si mražené ovoce můžete přidat do smoothie. Pokud máte doma smoothie mixér, stačí do něj dát kousky ovoce s troškou vody a rozmixovat dohladka.

Jak využít maliny

Maliny se jedí syrové, mohou se zavařovat jako kompot nebo marmeláda, rosol či džem, zmrazovat, vyrábějí se z nich šťávy, džusy, víno, přesnídávky, poháry, koktejly, zmrzliny… Čerstvé i konzervované se nechají využívat v teplé i studené kuchyni. V teplé kuchyni se uplatňují zejména při přípravě sladkých jídel, např.

Jak se dělá malinový sirup

Malinovou šťávu zahřejte na 80°C, rozmíchejte v ní cukr s kyselinou citronovou a vše dobře promíchejte. Sirup stále prohřívejte a udržujte na 80°C (tekutina nesmí projít varem) dalších 15 minut. Horkým sirupem plňte připravené lahve. Sirup po vychladnutí skladujte na tmavém a chladném místě.

Co s přebytkem borůvek

Mít v létě pusu modrou od borůvek je skoro povinnost. Pokud všechny hned nespořádáte nebo nezpracujete do dezertů a moučníků, můžete si přebytky zavařit, usušit nebo zamrazit. A získáte tak dokonce více vitaminů a minerálních látek!

Jak dlouho vydrží Maliny v lednici

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny
Broskve, meruňky, švestky 2 dny 3 – 5 dní

Jak uchovat maliny cerstve

Mražení Mražení je asi nejlepší způsob uchování bobulí. Zamražené si totiž zachovají až 90 % všech vitamínů. Zkontrolujte teplotu v mrazáku, měla by se pohybovat mezi -18 °C až -30 °C.

Jak udělat jahodové pyré

Jahodové pyré: Do menšího hrnce dáme 2 lžíce jahodového džemu, na kousky nakrájíme jahody a vodu. Přivedeme k varu a stáhneme z plamene. Horkou směs rozmixujeme na hladké pyré ponorným mixérem. Necháme vychladnout a můžeme podávat s lístky máty.

Jak na mangové pyré

Nejprve zakrojíme špičky manga a pomocí škrabky oloupeme. Dužinu pečlivě okrájíme od pecky, nakrájíme na menší kostky, přendáme do vyššího pohárku a tyčovým mixérem rozmixujeme dohladka.

Jak udělat Boruvkovou Omačku

Omyté borůvky vložte do širšího kastrolu, zasypte cukrem, skořicí a nádobu zakryjte poklicí. Při mírné teplotě borůvky rozvařte, trvá to malou chvilku. Mouku rozmíchejte v mléce a roztokem zahustěte rozvařené borůvky. Vařte za občasného míchání 10–15 minut, omáčka zhoustne.

Jak se dělá zahour

Udělejte si žahour. Borůvky vsypte do hrnce, zalijte zhruba 100 ml vody, zasypte cukrem a spolu s máslem rozvařte. Po dosažení bodu varu vařte 5 až 10 minut – podle toho, zda chcete mít v omáčce kousky borůvek, anebo ovoce raději zcela rozvaříte.