Jak se dělá hydroizolace domu?

Jak se dělá hydroizolace

Nejdříve naneseme nátěr do rohů a kolem prostupů. Do ještě čerstvého nátěru můžete přidat těsnící pásky a bandáže, které jsou určené hlavně pro zpevnění namáhaných míst a spojů. Poté natřeme stěny v místech, kde předpokládáme vyšší výskyt vody, případně natřeme celé stěny.
Archiv

Jak hluboko hydroizolace

Obvykle se doporučuje, aby zateplení sahalo do hloubky cca 80 cm, tedy přibližně do nezámrzné hloubky zeminy. Speciální řešení tam, kde například není možné obnažit základy až takto hluboko, je tepelná izolace ve vodorovném směru. Tepelná izolace základových konstrukcí je tedy k soklové izolaci v kolmém směru.

Jak dlouho schne hydroizolace

Způsob použití je snadný, jednoduše ji vlepte do první vrstvy nátěru. Nechte hydroizolaci cca 3 hodiny zaschnout a naneste druhý nátěr. Po 12 hodinách můžete přistoupit k lepení dlažby nebo obkladů.

Jakou penetraci pod hydroizolaci

PENETRAL ALP asfaltový lak penetrační (3,5kg/bal.) GUMOASFALT SA 12 (5kg/bal.) LUTEX ATN asfaltový tmel natíratelný (9,6kg/bal.) PENETRAL ALP asfaltový lak penetrační (20 kg/bal.)

Kdy se dává hydroizolace

Izolační vrstva proti vodě a vlhkosti se aplikuje na pevný podklad předtím, než na něj přijde finální vrstva materiálu – například dlažba nebo obklady. Nejdůležitějším pravidlem je, aby byl podklad pro hydroizolaci v době nátěru zcela suchý. Vyschnutí materiálu může například u betonu trvat až tři týdny.

Jak udělat hydroizolaci podlahy

Běžný postup spočívá v aplikaci penetračního nátěru a na něj vhodně zvolené hydroizolační zábrany (fólie, hydroizolační desky, pásy, stěrky, …). Toto řešení se dá zastoupit využitím cementové podlahy, která je vytvořena speciálně do trvale vlhkých prostor. Použít se díky tomu dá v koupelnách, sklepech ale i k bazénům.

Proč se zatepluje sokl

Vhodné zateplení soklu tak může vést k podstatnému snížení tepelných ztrát. Díky izolaci soklu můžeme zamezit promrzání obvodových základů a části terénu pod stavbou. Správně zateplený sokl zároveň zaručuje celkové prodloužení životnosti základové části.

Jak funguje hydroizolace

Hydroizolace chrání stavby před vodou podzemní, povrchovou, stékající, tlakovou a gravitační, vodou ve formě vodní páry, ale i před radonem a metanem. Zabraňuje tak pronikání vody a vlhkosti do konstrukcí a interiéru, což by mohlo vyvolat korozi, vznik plísní i celkové zhoršení obyvatelnosti prostorů.

Jakou hydroizolaci na beton

Penetrační hydroizolace Penetron je nejefektivnější, pokud se použije na povrchy nebo konstrukce (štuk, beton, železobeton) vyrobené z vysoce kvalitní směsi cementu a písku (označení směsi minimálně M150). V případě slabší horizontální hydroizolace základu je nutné použít dva materiály – Penetron a Penecrete.

Kam umístit hydroizolaci

Hydroizolace v dalších místnostech

Aplikaci hydroizolační vrstvy doporučujeme všude, kam proniká pára a může zatéct voda. Ochranu si zaslouží stěny a podlahy na toaletě, v technické místnosti, kuchyni nebo domácím wellness.

Co se starou podlahou

Nejčastějším způsobem renovace je zbroušení povrchu (mnohdy stačí i překartáčovat „rejžákem“), vysátí dřevního prachu a následný šetrný nátěr. Na staré podlahy se doporučují přírodní oleje, s vosky, které jsou pro dřevo též velmi vhodné, bývá u podlah potíž, jelikož se na povrchu vytvářejí při styku s tekutinami fleky.

Jak správně izolovat starý dům

Na starý dům se dobře uplatní izolace z dřevovláknitých desek, foukané drcené celulózy, minerální vlny nebo ekopanely z lisované slámy. Polystyrénové desky nejsou vhodným řešením. Kontaktní zateplení se však může aplikovat pouze na dokonale vysušený a stabilizovaný objekt.

Co se dává na sokl domu

Materiály, které se na sokly domů používají

Jako pohledová (povrchová vrstva) soklů se nejčastěji používají kamenné či betonové obklady, obklady cihelnými pásky (spárované obklady), soklové omítky či omítky mozaikové.

Jak správně zateplit sokl domu

Izolace soklu se provádí nalepením desek speciálního soklového polystyrenu, které se vyznačují nízkou nasákavostí a vysokou pevností v tlaku. Jejich povrchová struktura je uzpůsobena pro velmi dobrou přilnavost jak lepidel, tak následné stěrky se síťovinou.

Jak izolovat dům proti vlhkosti

V závislosti na původní vrstvě je možné vysypat podlahu štěrkem, ten přikrýt armaturou a následně jej zalít vrstvou betonu. Alternativou může být použití cementové stěrky a následně aplikovat asfaltovou izolaci. Pak už je na řadě izolace, například v podobě polystyrénu.

Jak dlouho musí žrát základová deska

Mohlo by se stát, že budou mít obsazené termíny na dlouhou dobu dopředu a tím byste museli posunout další navazující termíny řemeslných prací. V této fázi stavby to platí dvojnásob, protože po vylití základové desky byste měli nechat beton zrát 28 dní.

Jak správně izolovat základy

Jako tepelná izolace se do základů používá kvalitní pevný izolační materiál s minimální nasákavostí, který neumožňuje vzlínání vlhkosti. Jako nejvhodnější se jeví extrudovaný polystyren (XPS) ve formě desek v tloušťkách od 8 do 20 cm, který je pevný a dostatečně odolný vůči předpokládané zátěži a mrazu.

Jakou fasádu na starý dům

Tam, kde se nelze vlhkosti zbavit (některá stará zdiva určitou míru vlhkosti dokonce vyžadují, aby nepopraskala) lze zateplení začlenit do tzv. provětrávané fasády. Do ní se obvykle dává měkká vláknitá izolace podobně jako do střech. Hodí se minerální vlna, měkké dřevovlákniité či konopné desky, drcená celulóza aj.

Čím natřít sokl domu

Dobrý den, pro nátěr můžete použít silikonovou (BARLET SILIKON BARVA FASÁDNÍ V4018) nebo akrylátovou (BARLET AKRYLÁT BARVA FASÁDNÍ V4013) fasádní barvu. Další možností ne natažení mozaikové omítky Barlet mozaiková omítka.

Kdy se dává Nopová fólie

Nejčastěji se nopové fólie používají při sanaci vlhkého zdiva starých domů, které nemají funkční hydroizolační vrstvu. Nejprve se provede výkop do hloubky základové spáry, následně se pokládá nopová fólie od základů směrem nahoru k obvodové stěně.

Co na hydroizolaci

Mezi nejvyužívanější druhy hydroizolace patří v současnosti hydroizolační nátěry, a to díky nízké ceně, snadné aplikaci i vysoké účinnosti. Jedná se jednak o polymerové hydroizolační nátěry a jednak o stěrky z asfaltu často navíc s příměsí kaučuku. Oba druhy nátěrů se hodí jak na základy domů, tak na terasy a balkony.

Kdy Zalevat základovou desku

S kropením základové desky byste měli v podstatě začít hned po betonáži. Samozřejmě záleží na ročním období a teplotě vzduchu. Nejdůležitějších je prvních 48 hodin. Tato doba je nejdůležitější pro celý proces zrání betonu základové desky a po celou dobu by proto měl beton zůstat vlhký.

Proč se kropí beton

Beton v raném stáří se musí ošetřovat a chránit zejména proto, aby se minimalizovalo plastické smršťování a aby se zajistila dostatečná pevnost povrchu. Cílem ošetření je zajistit dostatečnou trvanlivost povrchové vrstvy betonu a jeho ochranu před mrazem, škodlivými otřesy, nárazy a v neposlední řadě i před poškozením.

Jak zateplit starý kamenný dům

Výborné řešení na zateplení kamenného zdiva je použít paropropustnou tepelněizolační omítku v kombinaci s ochranným nátěrem, který dokáže celý dům chránit zvenku před vodou (nepropustí vodu ani vlhkost do zdiva), ale zároveň je paropropustný a z vnitřní strany dokáže ze zdiva vytáhnout přebytečnou vlhkost.

Jak nejlépe zateplit starý dům

Na starý dům se dobře uplatní izolace z dřevovláknitých desek, foukané drcené celulózy, minerální vlny nebo ekopanely z lisované slámy. Polystyrénové desky nejsou vhodným řešením. Kontaktní zateplení se však může aplikovat pouze na dokonale vysušený a stabilizovaný objekt.