Jak se dělá jablečný džus?

Jak udělat doma jablečný mošt

Jablka omyjeme, rozkrojíme napůl, jádřince necháme tam, kde jsou, nic nevykrajujeme, odstraníme pouze stopku. Pomalu vhazujeme půlky jablek do přístroje a ejhle, první kapky moštu jsou na světě. Za pár minut máme z jednoho kilogramu jablek 0,7 litrů lahodného nápoje. Mošt pijeme čerstvý, nejlépe hned po jeho extrakci.
Archiv

Jak se vyrabi Jablecny dzus

Mošty i džusy jsou ovocné šťávy, můžeme k nim zařadit také nektary. V obchodech se jedná z velké části o nápoje z koncentrátu. Mošt je šťávou z ovoce, která se získá vylisováním. U džusů se z takové šťávy vyrobí koncentrát odpařením vody a později se z něj přidáním vody vyrábí džus.
Archiv

Jak si doma udělat džus

Mrkev nastrouháme na kolečka, pomeranče a citrón oloupeme, nakrájíme na kousky a dáme do 2 litru vody vařit. Občas zamícháme a necháme vařit, až vše změkne. Mezitím do jiného hrnce dáme 8 litrů vody, 1 kg cukru a 50 g kyseliny citrónové a svaříme. Ingredience z prvního hrnce naleje do mixéru a rozmixujeme.

Jak vyčistit jablečný mošt

Postup přípravy. Čerstvě vylisovaný jablečný mošt necháme ve vyšší nádobě max. 24 hodin usadit – drobounké pevné částečky, rozptýlené v moštu, při jeho stání klesnou ke dnu. Čistou šťávu pak stočíme hadičkou, na dně nádoby zůstanou jen usazené kaly.

Jak dlouho vydrží jablečný mošt

Robert Gál: Čerstvě vylisovaný mošt vydrží při teplotě 30 °C asi dvě hodiny, při 20 °C asi dvanáct hodin, v chladírenských teplotách až několik dnů. Pasterace teplotou 78–80 °C postačí k prodloužení trvanlivosti v dobře uzavřených sklenicích na dva roky.

Jak správně Pasterizovat jablečný mošt

Mošt si můžete doma jednoduše pasterizovat ve skleněných láhvích. Čisté, horkou vodou vymyté lahve dáme do hrnce s vodou tak, aby voda sahala cca 2 cm pod hrdlo. Vodní lázeň má mít teplotu 85 °C a doba pasterizace je 25-30 minut.

Na co je dobrý jablečný mošt

Její pití rovněž prospívá našemu srdci, normalizuje hladinu cholesterolu, podporuje krvetvorbu a působí preventivně proti Alzheimerově a Parkinsonově chorobě. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínů jablečná šťáva také posiluje imunitu.

Jak se dělají džusy

100% džus – jde o nápoj vyrobený z ovocného koncentrátu, kdy je nejprve vymačkána ovocná šťáva, ta je zbavena vody, koncentrát je zamražen a převezen na místo zpracování, kde je opět vodou rozředěn. 100% džusy z koncentrátu zakoupíme zpravidla v klasickém krabicovém balení. Trvanlivost je zajištěna díky pasterizaci.

Jak zavařit džus

Džusy sterilujeme v zavařovacích sklenicích jako kompoty. Zahříváme je 15 minut na 85 stupňů a při této teplotě sterilujeme 20 minut (sklenice o obsahu 720 ml). Nebo ohřejeme džus v kastrolu na 90 stupňů a při této teplotě ho udržujeme 5 minut.

Jak zmrazit jablečný mošt

Šťáva v mrazáku

Už léta strouhám jablka na řepáku, pak je vložím do menšího lisu a šťávu stáčím do PET láhví (ale jen do 3/4). Láhve pak zavíčkuji a uložím do mrazáku. Mošt je dobrý i o Vánocích a pokud jej do té doby nevypijeme, i déle.

V čem uchovat mošt

A jak tedy mošt uchováme Samozřejmě v chladu, ale i tak v něm dužina, kterou mošt obsahuje, začne po pár dnech kvasit. Jistou šanci nám dává pasterizace, při čemž teplý mošt ihned stáčíme do lahví a pevně zazátkujeme.

Jak uchovat jablečný mošt na zimu

Jablečný mošt sterilujte, vydrží až rok

Mošt nalijte do skleněných lahví, které jste předtím důkladně vymyli horkou vodou. Nalijte mošt a dobře uzavřete. Hrdlo i víčko můžete potřít vysokoprocentním alkoholem. Sterilujte asi 12 minut při 90°C.

Proč pít jablečný mošt

Mošt je zdrojem vitamínů, přírodního cukru, pektinu, ovocných kyselin a dalších přírodních látek. Současně má vysoký obsah vlákniny. Jablka, a z nich vyráběný mošt, obsahují vitamín C a řadu antioxidantů, které chrání DNA v lidských buňkách a snižují tak riziko vzniku rakoviny, podobně jako množství vlákniny.

Co je 100% džus

100% džus – jde o nápoj vyrobený z ovocného koncentrátu, kdy je nejprve vymačkána ovocná šťáva, ta je zbavena vody, koncentrát je zamražen a převezen na místo zpracování, kde je opět vodou rozředěn. 100% džusy z koncentrátu zakoupíme zpravidla v klasickém krabicovém balení. Trvanlivost je zajištěna díky pasterizaci.

Co obsahuje 100% džus

Složeníšťáva z koncentrátu jablka – 60%šťáva z koncentrátu pomeranče – 22%šťáva z koncentrátu mrkve – 12%banánový protlak – 3%broskvový protlak – 0,1%Guavový protlak – 0,05%papájový protlak – 0,05%šťáva z koncentrátu ananasu – 2%

Jak vyrobit rajčatový džus

Domácí rajčatový džus – recept

Rajčata nakrojíme na spodní straně do kříže, spaříme vroucí vodou a oloupeme. Nakrájíme na malé kousky, podlijeme trochou vody a dusíme doměkka asi 10 minut. Rajčata rozmixujeme a pokud nechceme v džusu zrníčka, tak i přecedíme přes síto. Zalijeme vodou a osladíme medem dle chuti.

Jak se dělá rajčatový džus

Postup receptuRajčata nakrájíme na malé kousky, podlijeme je jen malým množstvím vody a dusíme doměkka.Ještě horké rozmixujeme a hmotu přecedíme.Odstraníme tak slupky a jadérka.Podle potřeby zředíme vodou nebo minerálkou, osladíme medem a necháme vychladit.Podáváme s ledem.

Jak poznat kvalitní džus

Pravý džus tvoří pouze ovoce

Džus musí dle oficiální vyhlášky obsahovat sto procent ovocné složky. V případě, že má nápoj nižší obsah ovoce, jako džus se tudíž označovat nesmí. Pravý džus by tedy měl být složen pouze z ovoce. Neměl by obsahovat přidaný cukr ani konzervanty.

Jak se vyrábí džus

Nejprve se vymačká šťáva lisováním z celých, chemicky ošetřených plodů. Následuje odstředění alias odstranění dužiny a veškeré odebrání enzymů (živých látek). Pak se vše vaří při teplotě cca 110 stupňů Celsia a tím se zničí většina vitamínů.

Co to je džus

Označení džus si zaslouží pouze přímo lisovaná ovocná nebo zeleninová šťáva z jedlých částí zralého a čerstvého ovoce či zeleniny. V obchodech se ale nejčastěji setkáme s nápoji z tzv. koncentrátu. Ty vznikají tak, že naředíme zahuštěnou, tedy koncentrovanou šťávu z ovoce nebo zeleniny.

Proč pít rajčatový džus

Rajčatová šťávadobře zasytípůsobí antisepticky i detoxikačně a podporuje obranyschopnost organismu.pomáhá potlačovat záněty, které jsou spojeny s celou řadou chronických onemocněnípozitivní vliv na trávení a pravidelnou stolici.čistí celý trávicí trakt.

Jak se dělá rajčatová šťáva

Rajčata omyjeme, odstraníme zbytky po stopce a překrájíme na menší kusy. Poté je dáme do hrnce a šťouchadlem na brambory několikrát promačkáme, aby pustila šťávu. Rajčata slabým varem za častého promíchávání vaříme pod pokličkou cca 20 minut. Necháme částečně zchladnout.

Jak zavařit rajskou stavu

Postup:Rajčata rozvaříme a propasírujeme přes síto.Na 1 l šťávy přidáme lžičku soli a lžíci cukru, promícháme a v kameninové nádobě nebo smaltové nádobě zahřejeme na 90 °C, po cca 5 minutách horkou šťávu nalijeme do sklenic.Sterilujeme 20 minut při teplotě 95 °C.

Který džus je nejlepší

Při celkovém hodnocení jednotlivých šťáv se tedy odborníci zaměřili na chuť, vůni, barvu a konzistenci. Celkově nejlépe dopadl džus Rauch happy day 100 %. Disponuje opravdu velmi uspokojivým obsahem vitamínu C a litr koupíte za 45,90 Kč. Nejvýhodnější nákup ale představuje hned druhý nápoj v pořadí.

Jaký je rozdíl mezi Mostem a džusem

Rozdíl mezi moštem a džusem spočívá v tom, že zatímco mošt je přírodní ovocná šťáva, džus je koncentrován odpařováním vody i těkavých aromatických látek, před distribucí je pak opět naředěn a případně aromatizován.