Jak se dělá kašmír?

Jak poznat pravý kašmír

Celosvětové normy pro „Pure Cashmere“

Označení „Pure Cashmere“ nebo 100% kašmír může nést jakýkoli výrobek, pokud je vyroben z podsady kozy kašmírové, střední hodnota průměru vlákna má nižší než 19 micronů a výrobek neobsahuje více jak 3 % vláken s průměrem vyšším než 30 micronů.

Kde se nachází kašmír

Kašmír je historické území a bývalé knížectví v Himálaji, dnes nárokované a spravované Indií, Pákistánem a částečně i Čínou. Území se dnes dělí na indický spolkový stát Džammú a Kašmír, Azád Kašmír a Gilgit – Baltistán a čínskou část Aksai Čin.

Kde se vyrábí kašmír

Získávají se tu tedy ta nejkvalitnější kašmírová vlákna. Získaný surový kašmír se na nepálském území taktéž zpracovává. Ty nejlepší kašmírové svetry pocházejí právě z Nepálu. Většina výrobních podniků se soustřeďuje v okolí hlavního města Káthmándú.

Proč je kašmír dráhy

Vysoké ceny kašmírových svetrů jsou způsobené dvěma závažnými faktory. Kašmírová vlna je velmi omezená surovina. Ročně se jí získá jen pár tisíc tun, z nichž se následně musí pokrýt celosvětová poptávka. Ceny kašmíru v posledních letech stoupaly a pravděpodobně nadále stoupat budou.

Z jakého zvířete je Kašmír

Kašmírová vlna se získává vyčesáváním podsady (spodní vrstvy srsti) kozy kašmírské. Toto mimořádně odolné plemeno žije na náhorních planinách v Číně a Mongolsku. Podsada kašmírských koz je jemná a hustá a výborně chrání před mrazy, které klesají až 40°C pod bod mrazu.

Co to je pašmína

Slovo pashmina pochází z perského výrazu pro vlnu. Na Západě je pak pashmina známa jako vlna kašmírová. Jemná pashminová vlna je získávána z podkladu srsti himalájských koz, které jsou chovány polokočovnými pastevci.

Jak dlouho vydrzi Kasmirovy svetr

Výrobky z kašmírové vlny jsou velmi jemné, měkké a příjemné na dotek i nošení. Svetry z kašmíru hřejí minimálně jednou tolik jako stejně silné svetry z vlny ovčí. Kašmír skvěle drží tvar, nevytahá se, nevybledne, při dobré péči vydrží dlouhé roky.

Co je to Pašmín

Slovo pashmina pochází z perského výrazu pro vlnu. Na Západě je pak pashmina známa jako vlna kašmírová. Jemná pashminová vlna je získávána z podkladu srsti himalájských koz, které jsou chovány polokočovnými pastevci.

Kde koupit kašmírový svetr

Ideálním místem k nákupu kašmírového oblečení se stal internet. Od prosince 2011 provozujeme internetový obchod Felipe.cz, který se zabývá právě prodejem těch nejkvalitnějších výrobků z kašmíru. Nákup přes internet má mnoho výhod.

Co je Cashmere

Kašmír je jedním z nejcennějších druhů vlny na světě. Vyznačuje se příjemnou hřejivostí a hedvábnou jemností. Lehká vlákna zaujmou svým ušlechtilým vzhledem a učiní z každého kašmírového oblečení v šatníku ozdobu zimní garderoby.

Kde koupit kašmír

Ideálním místem k nákupu kašmírového oblečení se stal internet. Od prosince 2011 provozujeme internetový obchod Felipe.cz, který se zabývá právě prodejem těch nejkvalitnějších výrobků z kašmíru.

Jak se nosí Pašmína

Dá se nosit jako přehoz přes ramena i jako šál, který lze svinout a svázat na tisíc způsobů. Nošení v rozovlněném i svinutějším tvaru se osvědčilo – hřeje, netíží, je hezký. Už zdálky je vidět, že je to pěkný materiál. A je docela možné, že tu bude, až my tu nebudem.

Jak prát Pashminu

Protože chemické čistění by pashminu časem narušilo, doporučujeme praní ruční praní ve vlažné vodě s použitím jemného přírodního mýdla nebo šamponu. Pashminu proplachujeme, dokud neodtéká čistá voda, a poté nechte dosucha odkapat, nikdy ale ne na přímém slunci. Pashminu neždímejte.

Jak vyprat kašmír

– Kašmír nikdy neperte při teplotě vyšší než 20°C. Pouze při teplotách vody do 20°C si kašmírové oblečení udrží svůj tvar, nesráží se a neplstnatí. Pokud se rozhodnete vyprat svetr v automatické pračce, pak pouze s programem na praní vlny a s teplotou do 20°C. Pokud ale můžete, vyperte svetr v ruce.

Jak žehlit kašmír

Pokud však máte kašmírové oblečení, které je třeba vyžehlit, měli byste jej žehlit na velmi nízkou teplotu. Váš kašmírový kousek vám bude zajisté vděčný, pokud při žehlení použijete nastavení pro vlnu nebo hedvábí. Kromě toho můžete mezi kašmír a žehličku vložit kus látky, který oděv během žehlení ještě víc ochrání.

Co je to Pasmina

Slovo pashmina pochází z perského výrazu pro vlnu. Na Západě je pak pashmina známa jako vlna kašmírová. Jemná pashminová vlna je získávána z podkladu srsti himalájských koz, které jsou chovány polokočovnými pastevci.

Kde koupit Kašmír

Ideálním místem k nákupu kašmírového oblečení se stal internet. Od prosince 2011 provozujeme internetový obchod Felipe.cz, který se zabývá právě prodejem těch nejkvalitnějších výrobků z kašmíru.

Kde koupit kvalitní kašmírový svetr

Dvě nejlepší značky na trhu, které prodávají kvalitní kašmír za rozumné ceny jsou Gobi cashmere a Uniqlo. Většina kašmírových svetrů se vyrábí z jedné vrstvy, ale většina kašmírových výrobců by doporučila koupit svetr alespoň o 2 vrstvách, protože se tím značně prodlouží životnost svetru a sníží se opotřebení.

Jak si uvázat šálu

Úvaz do větrného počasíŠálu přeložíme na polovinu.Přehodíme si ji kolem krku.Pravou ruku provlečeme skrz „tunel“ a uchopíme vrchní část konce šály.Provlečeme.Uchopíme zbytek tunelu a otočíme ho o 180 stupňů.Skrz otočený tunel provlečeme ruku a uchopíme druhou koncovou část šály.Provlečeme.Upravíme podle sebe.

Jak nosit velký šátek

Šátek můžeme nosit na hlavě tak, jako to dělaly Brigitte Bardot, Audrey Hepburn nebo Sophia Loren, můžeme ho zasunout pod límec košile, uvázat jako motýlka, přehodit kolem ramen, použít jako opasek a v létě ho nosit jako top.

Jak zachránit kašmírový svetr

Sražený kašmírový svetr zachrání mléko

Po důkladném opláchnutí, kdy svetr nebo jiné oblečení vložíte do vany se studenou vodou a několik minut s ním kroužíte, přidejte do vody, do níž svetr znovu namočíte, 100 ml mléka. Oblečení v této lázni nechte odpočívat asi 3 hodiny.

Co dělat když se srazí svetr

U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.

Jak prát kašmír

Pouze při teplotách vody do 20°C si kašmírové oblečení udrží svůj tvar, nesráží se a neplstnatí. Pokud se rozhodnete vyprat svetr v automatické pračce, pak pouze s programem na praní vlny a s teplotou do 20°C.

Jak poznat kvalitní svetr

Kvalitní kašmírový svetr by měl být jemný a příjemný na omak, a ne hrubý nebo naopak až neuvěřitelně jemný a měkký, což je známka voskového postřiku. Čím jsou kašmírová vlákna delší a tenčí, tím víc je konečný výrobek jemnější a méně se žmolkuje. Kratší a silnější vlákna se víc žmolkují a konečný výrobek je hrubší.

Jak nosit šálu muži

Šál umístíme za krk tak, abychom měli jeden konec kratší než druhý. Delší konec obtočíme kolem krku. Omotanou částí šály u krku protáhneme z vnější strany oba konce šály tak, abychom je ukryli pod šálou.