Jak se dělá kódování?

Jak kódovat

Kódování v praxi probíhá tak, že velmi pozorně pročítáme texty s přepsanými rozhovory a hledáváme informace tak, abychom jim postupně přiřazovali kódy. Kódy vytvoříme podle vlastního vnímání a cítění a v souladu s výzkumnými otázkami.

Jak se dělá kvalitativní výzkum

Kvalitativní výzkum se provádí pomocí delšího a intenzivního kontaktu s jedincem či skupinou. Nejdůležitější techniky kvalitativního dotazování jsou: strukturovaný otevřený rozhovor, rozhovor s návodem, neformální rozhovor, fenomenologický rozhovor, narativní rozhovor, epizodické interview a skupinová diskuse.

Jak zpracovat výzkum

Jak postupovat při kvantitativním výzkumuProstudujte odbornou literaturu.Stanovte výzkumný problém.Navrhněte hypotézu.Vyberte vhodné metody.Určete velikost vzorku.Nasbírejte potřebná data.Proveďte analýzu a vyslovte závěr.

Co je axiální kódování

Axiální kódování je souborem postupů, ve kterém jsou údaje po otevřeném kódování znovu uspořádány a jsou vytvořeny vztahy mezi kategoriemi a subkategoriemi podle paradigmatického modelu (umožňuje systematické přemýšlení o datech):
Archiv

Co to je kódování

Kódování znamená záznam informace pomocí pevně stanoveného kódu čili znakové sady, případně kódové tabulky. Někdy se slovo používá i pro zápis programu v nějakém programovacím jazyce.

Co je to kódování dat

Kódováním rozumíme proces konverze obrazových či zvukových dat z jednoho do druhého formátu požadovaného pro přenos, ukládání či kompresi / dekompresi. Komprese je proces modifikace, kódování, či konverze bitové struktury dat takovým způsobem, aby zabírala méně místa v úložišti.

Co je otevřené kódování

Otevřené kódování se váže k prvnímu průchodu textem. Cílem této fáze je tematické rozkrytí analyzovaného textu. Výzkumník si všímá témat a přiřazuje jim kódy, může kódovat jednotlivá slova, věty nebo odstavce. Kódy volí tak, aby zahrnovaly konkrétní jevy v textu do obecnějších konceptů (např.

Jaký je rozdíl mezi kvalitativním a kvantitativním výzkumem

Kvalitativní přístup se zajímá o subjektivní data, kvantitativní o data objektivní. Cílem konstrukce vzorku v kvantitativním výzkumu je reprezentace populace jedinců. V kvalitativním výzkumu se jedná o reprezentaci populace problému.

Jak vymyslet výzkumnou otázku

Výzkumnými otázkami dané téma lépe popíšete a následně z nich vyvodíte jisté hypotézy. Dbejte na to, aby zpřesňujících otázek nebylo příliš mnoho, protože by se tak výzkumný problém mohl stát nepřehledným. Snažte se vždy zaměřit jen na hlavní oblasti a ty stručně popište!

Jak na otevřené kódování

Při otevřeném kódování je text jako sekvence rozbit na jednotky, těmto jednotkám jsou přidělena jména a s takto nově pojmenovanými (označenými) fragmenty textu potom výzkumník dále pracuje.

Jak funguje kodovani textu

Kódování textu přiřazuje k znakům tyto číselné hodnoty prostřednictvím tzv. znakových sad. Ty se však mohou v jednotlivých jazycích lišit. Většina znakových sad znakům přiřazuje 8-bitové číslo (nemusí to však být pravidlem a jak je také uvedeno dále, existují i výjimky, například 16-bitové).

Na jakém principu se kódují zvuky

Vzorkování signálu

Analogový zvukový záznam obsahuje všechny hodnoty hladiny intenzit nahrávaného zvuku. Během vzorkování se z analogového signálu vybírají hladiny intenzity v určitých časových bodech na základě vzorkovací frekvence. Čím více hodnot je takto sesbíráno, tím je záznam kvalitnější a přesnější.

Co je to metodologie výzkumu

Metodologie vědy je nauka o metodách. Je teorií k výběru výzkumných metod a návodem, jak vy- brané metody (metodu) používat ve vědeckém zkoumání.

Kdy použít kvalitativní výzkum

Kvalitativní výzkum má za cíl hlubší porozumění zkoumané skutečnosti. Je používán tehdy, kdy kvantitativní výzkum nepostačuje daným účelům a nelze jej proto pro řešení výzkumného problému použít.

Co je hlavní výzkumná otázka

Je to způsob, jakým uvažujete o daném tématu ze svého vlastního hlediska. Dobré výzkumné otázky většinou začínají obecným problémem, který je postupně zužován na zcela konkrétní téma zkoumání. Tento úzce vymezený pohled pak soustředí váš zájem na určitou oblast nebo záležitost.

Jaký je rozdíl mezi hypotézou a výzkumnou otázkou

Hypotézy jsou tvrzení, je třeba formulovat je jako oznamovací věty a nezaměňovat je s výzkumnou otázkou (problémem). Hypotézy vyjadřují vztah alespoň dvou proměnných. Tento vztah mezi dvěma jevy je třeba jasně a explicitně vyjádřit.

Jaký je rozdíl mezi šifrou a kódem

Pomocí šifry nebo obecněji šif- rovacího systému se odesílatel a adresát snaží utajit obsah zprávy před ne- povolanou osobou. Smyslem kódu naopak není zprávu utajit, ale upravit ji tak, aby ji bylo možné přenést nějakým kanálem. Příkladem kódu je třeba Morseova abeceda.

Co je to kódování dát

Kódováním rozumíme proces konverze obrazových či zvukových dat z jednoho do druhého formátu požadovaného pro přenos, ukládání či kompresi / dekompresi. Komprese je proces modifikace, kódování, či konverze bitové struktury dat takovým způsobem, aby zabírala méně místa v úložišti.

Co je to empirické šetření

výzkum empirický – v s-gii záměrná, systematická poznávací činnost postavená na technikách sběru informací, resp. na řízeném pozorování soc. jevů, událostí, procesů a na zpracování a interpretaci jeho výsledků.

Co je to akční výzkum

Akční výzkum je forma aplikovaného výzkumu v sociálních vědách. Usiluje o změnu, není hodnotově neutrální a má politické konotace (Hendl, 2005). Je považován za důležitý prostředek změn v sociální realitě. Výzkumník v akčním výzkumu má rovnocenné postavení s aktéry výzkumu.

Jak popsat výzkumný problém

Výzkumný problém musí být formulován velmi přesně. Název práce naopak může být široký, musí ale přesně vystihovat, o co půjde a musí odpovídat obsahu práce. Širší název může být také výhodnější pro snazší orientaci čtenáře, ostatně dále ho stejně upřesníme.

Jak formulovat hypotézu

Formulace hypotézHypotézy jsou tvrzení, je třeba formulovat je jako oznamovací věty a nezaměňovat je s výzkumnou otázkou (problémem).Hypotézy vyjadřují vztah alespoň dvou proměnných. Tento vztah mezi dvěma jevy je třeba jasně a explicitně vyjádřit.Hypotéza musí být testovatelná, musí se dát potvrdit nebo vyvrátit.

Co je kódování a šifrování

Kódování – – záznam kódu dle známých pravidel (psaní slov dle abecedy). Dekódování – zpětné získávání zprávy z kódu dle známých pravidel. Šifrování (skryté kódování) – kódování informace dle pozměněného (tajného) klíče.

Co je to metoda výzkumu

Vědecká metoda získávání poznatků je založená na určení problému, stanovení hypotéz (vě- deckých otázek), návrhu řešení problému, realizaci systematického sledování – sběru a analýze dat, in- terpretaci výsledků, formulování závěrů. Je nástrojem ke zkoumání daného jevu, předmětu.

Co je to aplikovaný výzkum

Aplikovaný výzkum, kterým jsou experimentální nebo teoretické práce prováděné s cílem získání nových poznatků zaměřených na budoucí využití v praxi. Výsledky aplikovaného výzkumu jsou směřovány ke specifickému a praktickému cíli.