Jak se dělá koncentrát?

Jak se vyrábí pomerančový koncentrát

V pěstitelské zemi se sklidí pomeranče, ze kterých je získaná pomerančová šťáva. Z pomerančové šťávy se odstraní voda = zůstane tak pomerančový koncentrát.
Archiv

Co je to šťáva z koncentrátu

Ovocná šťáva z koncentrátu – takto označujeme výrobek získaný z koncentrované ovocné nebo zeleninové šťávy opětovným doplněním takového podílu pitné vody, jaký byl odstraněn při koncentraci šťávy. Ovocné šťávy z koncentrátu se běžně označují jako džusy.

Co je 100% džus

100% džus – jde o nápoj vyrobený z ovocného koncentrátu, kdy je nejprve vymačkána ovocná šťáva, ta je zbavena vody, koncentrát je zamražen a převezen na místo zpracování, kde je opět vodou rozředěn. 100% džusy z koncentrátu zakoupíme zpravidla v klasickém krabicovém balení. Trvanlivost je zajištěna díky pasterizaci.
Archiv

Co je to ovocný koncentrát

Co jsou to vlastně ovocné koncentráty Ovocné koncentráty se vyrábí z čerstvě vylisovaného ovoce. Vylisováním ovoce vzniká ovocná šťáva, ze které se postupně nechá odpařit voda a tím vzniká hustý a silný ovocný koncentrát. Ovocné koncentráty jsou husté a mají silnou ovocnou chuť.

Co je džus z koncentrátu

Označení džus si zaslouží pouze přímo lisovaná ovocná nebo zeleninová šťáva z jedlých částí zralého a čerstvého ovoce či zeleniny. V obchodech se ale nejčastěji setkáme s nápoji z tzv. koncentrátu. Ty vznikají tak, že naředíme zahuštěnou, tedy koncentrovanou šťávu z ovoce nebo zeleniny.

Co to je koncentrát

vysoce účinný přípravek s maximálním obsahem aktivních látek. Jedná se o přípravky, které byly objemově redukovány odstraněním tekutiny a zbyly pouze látky potřebné k danému účinku.

Co to je nektar

Nektar je cukernatá tekutina, kterou vytvářejí některé rostliny. Nektarium (nebo také medník) je místo na rostlině, odkud vytéká nektar.

Co je to šťáva

Šťáva může být: tekutina prostupující dužnatou část ovoce nebo zeleniny. sirup – koncentrovaný roztok cukrů nebo vícesytných alkoholů ve vodě, ovocných šťávách nebo drogových výluzích (např. Bezová šťáva)

Jak poznat kvalitní džus

Pravý džus tvoří pouze ovoce

Džus musí dle oficiální vyhlášky obsahovat sto procent ovocné složky. V případě, že má nápoj nižší obsah ovoce, jako džus se tudíž označovat nesmí. Pravý džus by tedy měl být složen pouze z ovoce. Neměl by obsahovat přidaný cukr ani konzervanty.

Jak se vyrábí džus z koncentrátu

V obchodech se ale nejčastěji setkáme s nápoji z tzv. koncentrátu. Ty vznikají tak, že naředíme zahuštěnou, tedy koncentrovanou šťávu z ovoce nebo zeleniny. Vody se do ní doplní tolik, kolik se vypařilo při koncentraci přímo lisované šťávy.

Jak se vyrábí džus

Nejprve se vymačká šťáva lisováním z celých, chemicky ošetřených plodů. Následuje odstředění alias odstranění dužiny a veškeré odebrání enzymů (živých látek). Pak se vše vaří při teplotě cca 110 stupňů Celsia a tím se zničí většina vitamínů.

Co je fresh džus

O něco lépe je na tom takzvaný fresh neboli ovocná šťáva získaná z ovoce či zeleniny pomocí lisu nebo odšťavňovače. Díky tomuto způsobu přípravy je ve freshi zachováno daleko více prospěšných látek než v džusu z koncentrátu.

Co jedli bohové

Ambrózie (také ambrozie nebo ambrosie) a nektar jsou slova řeckého původu, která v řecké mytologii znamenají pokrm a nápoj bohů. Smrtelníkům, kteří je pozřou, dají nesmrtelnost a věčné mládí. V přeneseném významu se těmito slovy někdy označuje velmi chutné jídlo či lahodný nápoj.

Kdy pít ovocné šťávy

„Ovocné šťávy se doporučují konzumovat v první polovině dne. Kromě jiného jsou totiž zdrojem sacharidů, které jsou zapotřebí k podpoře regenerace svalů i celého organismu po fyzickém výkonu, při redukci či detoxikaci. Velmi pozitivně působí i na náš výkon, zvládání stresu a obecně psychiku.

Který džus je nejlepší

Při celkovém hodnocení jednotlivých šťáv se tedy odborníci zaměřili na chuť, vůni, barvu a konzistenci. Celkově nejlépe dopadl džus Rauch happy day 100 %. Disponuje opravdu velmi uspokojivým obsahem vitamínu C a litr koupíte za 45,90 Kč. Nejvýhodnější nákup ale představuje hned druhý nápoj v pořadí.

Co obsahuje džus

Džus

Bílkoviny 1,00 g
Sacharidy 10,00 g
Tuky 0,25 g
Vláknina (v případě, že je obsažena i dřeň) 0,10 g
Vitamín C 0,04 g

Jaký je rozdíl mezi Mostem a džusem

Rozdíl mezi moštem a džusem spočívá v tom, že zatímco mošt je přírodní ovocná šťáva, džus je koncentrován odpařováním vody i těkavých aromatických látek, před distribucí je pak opět naředěn a případně aromatizován.

Kdy pít fresh

Výzkumy ukázaly, že již po třiceti minutách od přípravy džusu se snižuje její enzymatická aktivita na pouhou polovinu. Šťáva se rychle oxiduje, proto je tolik důležité pít čerstvě vymačkané freshe bezprostředně po jejich přípravě.

Jak udělat pomerančový fresh

Fresh“ je ideální připravovat z oloupaného pomeranče, na němž se díky okrájení nožem, zachová alespoň část bílé slupky (mezokarpu). I ta totiž obsahuje některé zdraví prospěšné látky (např. vitamin P a pektin). Šťávu je vhodné vypít do 15 minut po vylisování, neboť rychle oxiduje a ztrácí mnohé cenné látky.

Co to je ambrózie

Ambrózie (také ambrozie nebo ambrosie) a nektar jsou slova řeckého původu, která v řecké mytologii znamenají pokrm a nápoj bohů. Smrtelníkům, kteří je pozřou, dají nesmrtelnost a věčné mládí. V přeneseném významu se těmito slovy někdy označuje velmi chutné jídlo či lahodný nápoj.

Kdo jedl Ambrozii

(Dle Řecké mytologie Olympští Bohové popíjeli nektar, nápoj věčné krásy a zdraví a pojídali Ambrosii – pokrm Bohů, uchovávající jim nesmrtelnost, sílu a věčné mládí).

Jak dlouho vydrzi Ovocna šťáva

Při správném skladování šťáva vydrží po otevření až 21 dnů.

Jak dlouho vydrzi šťáva z Odstavnovace

Šťávu připravenou v odšťavňovači lze v chladničce uchovat maximálně 24 hodin.

Co pít místo sirupu

„Místo šťávy můžeme rozmačkat nebo rozmixovat maliny či ostružiny s trochou cukru. Mělo by ho být ale tolik, aby chuť zůstala nakyslá a cukr ji nepřebil. Podle potřeby pak doředíme vodou,“ radí Karolína Hlavatá.

Jak se dělá džus

Mrkev nastrouháme na kolečka, pomeranče a citrón oloupeme, nakrájíme na kousky a dáme do 2 litru vody vařit. Občas zamícháme a necháme vařit, až vše změkne. Mezitím do jiného hrnce dáme 8 litrů vody, 1 kg cukru a 50 g kyseliny citrónové a svaříme. Ingredience z prvního hrnce naleje do mixéru a rozmixujeme.