Jak se dělá marmeláda z malin
Postup přípravy
Očištěné maliny rozvaříme, přidáme cukr a vaříme cca 15 minut. Provedeme zkoušku tuhnutí – kápneme kapku džemu na porcelánový talířek – když nesteče, je hotovo. Přidáme kyselinu citronovou a dáme do sklenic. Pevně uzavřeme, otočíme na víčko a necháme vychladnout.
ArchivPodobné
Jak se dělá malinová šťáva
Maliny rozmačkáme, zalijeme studenou vodou, přidáme kyselinu citronovou, zakryjeme a necháme 48 hodin odstát. Pak překapeme šťávu přes plátýnko a promícháme ji s cukrem. Jakmile se cukr rozpustí, rozlijeme šťávu do čistých, suchých sklenic a sterilizujeme, kvůli nižšímu obsahu cukru. Lze ji i mírně zahřát.
Archiv
Jak se vyrábí marmeláda
Marmeláda ze špendlíků
Rozkrájíme na menší kousky a rozmixujeme. Dáme do hrnce, přidáme skořici, vanilkový a želírovací cukr a za stálého míchání vaříme 5 minut. Nezapomeneme sbírat pěnu. Poté přelijeme do zavařovacích sklenic, zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru.
Jak propasírovat maliny
Při pasírování vlastně odstraníme zrníčka a semínka, zůstane nám šťáva, kterou snadno dále zpracujeme. Máme více možností, jak šťávu získat: Ovoce můžeme zasyrova rozmixovat a protlačit přes cedník (síto). Ovoce je možné nejprve krátce povařit, pak teprve rozmixovat a protlačit přes cedník, jde to snáze.
Kdy pridat Zelirovaci cukr
Asi 30 minut před koncem programu přisypeme k ovoci Želírovací cukr 2:1. Přisladíme cukrem nebo přidáme trošku kyseliny citronové, záleží na sladkosti ovoce a vaší chuti. Po dokončení programu nalijeme připravený džem do skleniček, zavíčkujeme a otočíme na cca 5 minut dnem vzhůru.
Jak se dělá rybízová marmeláda
Postup přípravy receptu
Cely červený rybíz i se stopkami vaříme 25 minut. Potom ho propasírujeme. Odměříme šťávu, na 1 l šťávy přidáme 1 kg krystalového cukru a vaříme na slabém plameni 35 minut. Sléváme do lahviček, uzavřeme víčkem, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.
Jak udělat sirup z ostružin
Ostružiny opatrně omyjte, vložte do hrnce s vodou, cukrem a kyselinou citronovou. 2. Zahřejte pod bod varu, maximálně na 85 °C, míchejte, dokud se cukr nerozpustí, a odstavte z ohně. Přeceďte přes sítko a pomocí trychtýře přelijte do připravené sterilizované lahve.
Jak se dělá jahodový sirup
Jahody důkladně omyjeme a zbavíme se stopek. Následně je rozmačkáme (rozmixujeme), přidáme vychladlou převařenou vodu, citronovou šťávu a kyselinu citronovou. Nádobu následně necháme pár hodin v chladu a temnu. Poté směs přecedíme přes husté sítko.
Jaký je rozdíl mezi džemem a marmeládou
Džem, nebo marmeláda Ačkoliv se považují džemy i marmelády za totožný výrobek a často se tyto názvy zaměňují, existuje mezi nimi dnes už legislativní rozdíl. Pravá marmeláda musí obsahovat alespoň 20 procent citrusů, zavařeniny s menším citrusovým podílem nebo z jiných druhů ovoce se označují jako džem.
Jak dlouho nechat marmeládu dnem vzhuru
Jak zavařovat ovoce
Všechny nádoby i s víčky nezapomeňte předem vyvařit, vše musí být dokonale čisté, aby žádná plíseň neměla šanci. Po naplnění otočte sklenice dnem vzhůru a nechte asi 10 minut.
Jak zpracovat maliny
Maliny nevyžadují žádnou speciální úpravu. Po sběru je jen mírně operte od nečistot a rovnou konzumujte či je použijte do dezertů, buchet. Maliny se dají zpracovat i jinak, uvařte z nich šťávu nebo je zmrazte na zimní časy.
Proč Nezhoustl džem
Nejčastějším nedostatkem při přípravě džemů a marmelád je jejich nedostatečná hustota. Příčin může být několik, hustotu je ale vždy ještě možné upravit. Pokud bylo použité ovoce hodně sladké a želírovací cukru byl přidán v poměru 1plus1, může být nedostatečná hustota způsobena nedostatkem kyseliny v ovoci.
Jak poznat že je marmeláda hotová
Jak se pozná hotový džem nebo marmeláda
Talířek necháme předem vychladit (v lednici nebo ještě lépe v mrazničce), zkouška díky tomu proběhne rychle a spolehlivě. Když vařečkou vytvoříme při vaření džemu na pánvi cestičku a ta chvíli zůstane – i to je znamení, že džem je správně uvařený a připravený k plnění do sklenic.
Jak se dělá marmeláda z višní
Džem: Vypeckované višně dáme do hrnce, přisypeme cukr (nemusíme dávat celý kilogram, dle kyselosti višní) s želírfixem a za stálého míchání přivedeme k varu. Krátce (2 minuty) povaříme, odebereme případnou pěnu a džemem naplníme umyté, suché sklenice. Sklenice řádně uzavřeme a dáme na 10 minut sterilovat na 80°C.
Jak naředit marmeládu
Příliš tuhou marmeládu nebo želé můžeme také rozředit svařenou horkou vodou, rumem nebo jiným alkoholem.
Jak se dělá ostružinová marmeláda
Ve 2 lžících cukru rozmícháme želírovací cukr, přidáme do ostružin, rozmícháme a 5 minut povaříme. Přidáme zbývající cukr a povaříme ještě 2 minuty. Do odstaveného džemu vmícháme kyselinu citronovou a rum. Naplníme do skleniček, dobře jim otřeme hrdla, zavíčkujeme a sterilujeme 15 minut při 85 °C.
Co se dá udělat z ostružin
Ostružiny jsou tedy nejen chutné, ale i zdravé, proto by v našem jídelníčku rozhodně neměly chybět.Ostružinovo-borůvkový džem.Ostružinové řezy.Ostružinové muffiny.Nealkoholické ostružinové mojito.Ostružinové poháry.Ostružinový likér.Ostružinové tofu řezy.Sorbet z ostružin.
Jak se dělá bezový sirup
Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit.
Jak vyrobit sirup bez cukru
Smíchejte důkladně omyté a rozmačkané ovoce s kyselinou citronovou a benzoanem sodným, potom přikryjte, vložte do ledničky a nechte 1 den odstát. Potom přeceďte přes dvojitou gázu, přidejte sladidlo a promíchejte, aby vznikla homogenní hmota. Naplňte do lahví a váš domácí malinový sirup je hotov!
Jak dlouho vydrží džem
Když je džem hotový, nalijte ho horký do důkladně vymytých, ideálně vysterilizovaných, sklenic a ihned uzavřete víčkem. Víčko musí dobře těsnit, aby zabránilo přísunu vzduchu. Džemy vydrží i několik let, když je budete skladovat v suché, tmavé a dobře větrané místnosti se stálou teplotou.
Co je marmeláda a co je Jam
Džem je ovocná směs rosolovité konzistence, která může obsahovat malé kousky nebo být řidší. Oproti tomu marmeláda je zavařenina pouze z citrusových plodů. Rozvařenému ovoci bez přidaného cukru a zahuštěnému odpařením se říká povidla.
Jak poznam že mi chytlo vicko
První známky kvašení uslyšíte snadno – pod víčkem uniká vzduch, syčí, bublá, jemně lupe, později začne tekutina ze sklenice unikat a zapáchat. Kvasící zavařenina produkuje plyny, které nadzvedávají víčko. Pozor, tohle už nejezte! Při otevírání buďte opatrní, sklenice bude trochu natlakovaná.
Jaký cukr na marmeládu
Moderní trendy sice cukr zatracují, ale marmeláda se bez něj asi neobejde. Nejíme ji denně na kila a namazat si ráno rohlík s máslem a trochou dobré domácí marmelády nám určitě neublíží. „Určitě je cukr lepší volba než nějaká jiná sladidla. Můžeme použít krystal i krupici, řepný i třtinový.
Jak uchovat maliny na zimu
Mrazíme tedy zejména borůvky, jahody, rybíz, maliny apod.
Poté je nasypeme na tácky, které je umístíme do mrazáku. Poté, co ovoce zmrzne, sesypeme je po menším množství do plastových sáčků nebo krabiček.
Jak uchovat maliny cerstve
Mražení Mražení je asi nejlepší způsob uchování bobulí. Zamražené si totiž zachovají až 90 % všech vitamínů. Zkontrolujte teplotu v mrazáku, měla by se pohybovat mezi -18 °C až -30 °C.