Jak se dělá med z výhonků smrku?

Co udělat ze Smrkovych Vyhonku

Kromě sirupů můžeme výhonky nakládat do medu nebo je použít k přípravě nálevu a popíjet formou čaje či kloktat. Nebojte se je ochutnat, dříve si je lidé přidávali na syrovo do jídel, a jsou také pěknou netradiční ozdobou dezertů. Dezinfekční a uvolňující účinky smrkových silic se dále doporučují k inhalacím a koupelím.

Jak udělat Sirup ze smrku

Do sklenice postupně vkládáme vrstvy smrkových výhonků a cukru, které střídáme tak, aby tu poslední tvořil cukr. Vše vždy stlačíme, aby sklenice byla pěkně napěchovaná. Plnou sklenici pak uzavřeme, postavíme na slunné místo (ideálně k oknu) a necháme zrát cca 6 týdnů. Poté šťávu vymačkáme přes plátýnko a máme hotovo.

Jak dlouho vydrží smrkový sirup

V lednici vydrží i rok.

Kdy na smrkové výhonky

Mladé výhonky smrku se sbírají většinou během května, kdy jsou krásně světle zelené, jemné a šťavnaté. V této době mají také velký obsah vitamínu C. Používají se začerstva k přípravě čaje, likéru nebo tinktury k zevnímu použití, ale především na výrobu sirupu.

Jak užívat sirup ze smrkových výhonků

Smrkový sirup – užívání

Pokud užíváte smrkový sirup na léčbu kašle, dejte si 1 lžíci ráno. Stejně jej užívejte i v případě prevence kašle. Pokud vás bolí klouby či svaly, užijte 1 lžíci ráno a jednu večer. Sirup můžete podat na lžíci přímo nebo jej použít k ochucení vody nebo čaje.

Jak sušit smrkové výhonky

Smrkový čaj či koupel (která pomáhá při boji s nespavostí) si můžete vyrobit sušením – výhonky rozložte v tenké vrstvě na mírně hřející topení a nechte vysušit, dále s materiálem nakládejte jako s jakýmikoli bylinkami, které rádi louhujete.

Na co je dobrý sirup ze smrkových výhonků

Proto připravovali z mladých výhonků tuzemského nejrozšířenějšího jehličnatého stromu obklady a vařili sirupy. Silice ze smrkových výhonků uvolňují sliznice při rýmě a kašli, pomáhají dětem i dospělým a často jsou prospěšnější než farmaceutické přípravky.

Jak naložit smrkové výhonky

Jak naložit smrkové výhonkyOpláchněte smrkové výhonky ve studené vodě.Vložte do připravených skleniček spolu s hořčicí a solí.Ocet a vodu svařte v poměru 1:3 (1 díl octa, 3 díly vody), množství podle potřeby a zalijte připravené výhonky.Zavíčkujte.

Na co se používá smrk

Zedníci používají smrk na hladítka, bednění a podlážky lešení. Smrkové dřevo je důležitou surovinou pro výrobu papíru. Zvláštností je tzv. rezonanční smrk (kmeny s velkou hustotou letokruhů), ze kterého se vyrábí hudebních nástrojů.

Jak se dělá sirup z jehličí

Na dno zavařovací lahve napěchujte výhonky, pak přijde na řadu vrstva bílého cukru. Pak opět vrstva výhonků a opět vrstva cukru. Poslední vrstvu tvoří cukr. Lahev uzavřete a postavte na světlé a teplé místo.

Jak dlouho se dožije smrk

Dožívá se 350-400 let. Nejvyšší smrk byl změřen v r. 1864 na Šumavě. Měl výšku 68,9 m, tloušťku 168 cm, věk 585 let a byl zdravý.

Jak dlouho žije smrk

V lese jeho růst pokračuje, a to klidně o 0,5 až 1 metr za rok. Růst se zastavuje ve výšce 50 až 60 metrů. Strom žije dál a dožívá se až 400 let.

Odkud je smrk

V Evropě jsou původní tři druhy (smrk ztepilý, na Balkáně smrk omorika, ze Sibiře do severovýchodní Evropy zasahuje areál smrku sibiřského); 7–9 druhů pochází ze Severní Ameriky (vesměs hojně sadovnicky pěstované druhy jako smrk pichlavý, sivý, černý či sitka). Největší druhové pestrosti dosahuje rod ve východní Asii.

Jak rychle rostou smrky

Smrk roste tak rychle, že za prvních 20 let přiroste ročně průměrně 31 cm a dále od 21 do 40 let přiroste ročně průměrně 49 cm.

Jak je vysoký smrk

Strom dosahující v podmínkách přírodního lesa velkých rozměrů. Výšky 50-60 m, tloušťky kolem 150 cm, objemu i přes 30 m3. Dožívá se 350-400 let.