Jak se dělá podbití střechy?

Jak na Podbiti z palubek

Palubky přichyťte na konstrukci pomocí vrutů a speciálních kotvicích „žabek“ (spona pro uchycení palubky). Palubky osazujete vždy pérkem nahoru a drážkou dolů. Venkovní podhledy z OSB desek připevňujte tak, aby spoj jednotlivých desek vycházel vždy na lať, aby se spoj časem nedeformoval.
Archiv

Kdy se dělá podbití střechy

Podbití přesahů děláme až poté, je-li celá střecha již dokončena, včetně položené střešní krytiny a dokončeného zateplení obvodových zdí. Po zhotovení podbití se následně může nahodit fasáda domu.
Archiv

Čím natřít podbití střechy

Pro podhledy a podbití použijte exteriérové ředidlové barvy i vodou ředitelné krycí barvy s vysokou odolností v potřebném počtu vrstev. Nezapomeňte, že nátěr se vždy nanáší pouze na očištěné dřevo! Natírání dřevěných podhledů a podbití s námi lehce zvládnete i vy.

Jaké palubky na podbití střechy

pro podbití střech volte palubky o síle 15 mm. pro venkovní obklady volte palubky o síle 19 mm.

Jaký má být přesah střechy

Základním pravidlem je, že střecha musí přesahovat do třetiny průměru okapu. Výškový rozdíl mezi prodloužením střechy a návalkou (okrasným ukončením) okapu pak musí být nula až dva centimetry. To změříme pomocí přiložení latě, která bude představovat prodloužení střechy.

Jak udělat podhled z palubek

Výhodné je začít s montáží palubek, které vedou podél krokví – rovnoběžně s okapem. Palubky připevněte ke kouskům střešní latě, kterou si nařežete a připevníte na konce krokví. První a poslední trám krovu si spojte provázkem – získáte tak rovinu, k níž budete následně připevňovat latě.

Jak se dělá podbití

Podbití přesahů střechy vás čeká při stavbě jakéhokoliv domu se šikmou střechou. Podbití pak budete napojovat na střešní krokve nebo vazníkovou část střechy. Tento krok následuje až po kompletním dokončení střechy i s položením střešní krytiny a po zateplení obvodových zdí domu. Nahazovat fasádu domu budete až pak.

Co je podbití střechy

Podbití přesahů střechy vás čeká při stavbě jakéhokoliv domu se šikmou střechou. Podbití pak budete napojovat na střešní krokve nebo vazníkovou část střechy. Tento krok následuje až po kompletním dokončení střechy i s položením střešní krytiny a po zateplení obvodových zdí domu. Nahazovat fasádu domu budete až pak.

Jak zvětšit přesah střechy

Větší štítový přesah u vazníkové střechy je volen, pokud laťování není dostatečně únosné a přesah již přesáhne určitou délku. V tomto případě je třeba vytvořit podpůrnou konstrukci. U klasického krovu je možné konstrukci přesahu vytvořit prodloužením pozednice a vaznic, na které se umístí krajní krokev.

Jak daleko od sebe krokve

Musí se nacházet minimálně 80 mm nad stropní konstrukcí (podlahou). Je to nejmasivnější prvek celého krovu. Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm.

Čím natřít palubky v podkroví

Ošetřujeme palubky

Obklad z palubek napustíme lazurovacím lakem a po zaschnutí natřeme vodou ředitelným nebo syntetickým lakem. Můžeme volit mezi lesklou a matnou variantou, případně pololeskem, který lze také z matného a lesklého stejné značky namíchat. Druhý nátěr lakem prospěje vzhledu dřeva i jeho ochraně.

Čím přibít palubky

Latě kotvíme zpravidla na hmoždinky, vruty nebo hřebíky v závislosti na podkladu (stěně nebo stropu). Dnes je možné k ukotvení použít i montážní lepidlo („tekuté hřebíky“). Při kotvení je většinou třeba rošt vyrovnat. Nejen že se vám budou palubky snadněji montovat, ale také výsledný estetický efekt bude výrazně lepší.

Jakou OSB desku na podbití střechy

doporučená tloušťka deskyosová vzdálenost trámů 15 mm 300 – 400 mm 18 mm 400 – 600 mm 22 mm 600 – 800 mm. Jestliže se chystáte lepit OSB desky v systému pero – drážka, je doporučováno použití lepidla K – Kontrol D4G dodávané v kartuších 700 ml, které vystačí na spoje o ploše 50 m2.

Jak daleko od sebe střešní latě

Rozteč střešních latí se pohybuje dle konkrétních výrobců a typů střešní krytiny od 320 do 360 mm. Běžně se průřez 40×60 mm používá do rozpětí do 1,2 m (vzdálenosti dvou krokví).

Jak osadit krokve

Krokve zasuneme do ostřihu proti sobě, osedláme je vaznice a na pozednice a pak ostřih zabezpečíme dřevěným kolíkem. Krokve u osedlání přibijeme hřebíky (nárožníky) do vaznic a pozednic. Plnou vazbu definitivně zavětrujeme kleštinami (horními i spodními) a řádně je ke krokvím, popř. ke sloupkům, přitáhneme svorníky.

Jak upevnit krokve

Krokve jsou přišroubovány k okapnici a pozednici pomocí nerezového šroubu 5,5 mm x 25 mm. Vždy 4 šrouby na krokev (2 do okapnice, 2 do pozednice). Před přišroubováním krokví, je důležité proměřit úhlopříčku střechy.

Kdy natírat palubky

Palubky ošetřené bezbarvou lazurou je nutné nejméně jednou za rok znovu natírat. Zvažte sami velikost natírané plochy a rozhodněte, zda nebude lepší ošetřit palubky barevným nátěrem. Obecně platí, že čím více pigmentu lazura obsahuje, tím lépe dřevo ochrání a déle vydrží.

Čím obložit podkroví

Jako obklady na podkrovní prostory se dnes nejvíce používají obkládací panely – sádrokartonové a sádrovláknité, s nimiž je manipulace jednoduchá a rychlá. Namísto nich však můžeme použít stavební desky, které mají tu výhodu, že po jejich pokládce jsou prostory ihned obyvatelné.

Jaké hřebíky na bednění střechy

Pro latě 30 x 50 mm se používají hřebíky 3,55/70 mm nebo 4/80 mm. Pro větší průměr latí 40 x 60 mm jsou vhodné hřebíky 4/90 mm, 4,5/120 mm nebo 5/140 mm. V místě stykování latí nad krokví je vhodnější volit menší hřebíky, které eliminují štípání konců latí. Pro střešní latě se používá řezivo pevnostní třídy C24.

Jak srovnat střechu

Na nárožích a v úžlabích řežeme latě až k jejich středu. Na štítech latě zkrátíme až po rozměření plochy střechy před pokládkou tašek. Při dokončování střechy se lze zaměřit na vikýře. Z pohledu na ořezané nárožní hrany je vidět, že na valbu vikýře je třeba ještě připevnit latě.

Jak daleko od sebe dát krokve

Je to nejmasivnější prvek celého krovu. Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm.

Jak spojit trámy

Čepování –jedná se o nejčastější spojení dvou trámů, jeden trám je zakončen čepem a druhý je opatřen dlabem. Čepování může být pravoúhlé nebo šikmé. Používá se pro spojení sloupku s vazným trámem a vaznicí, vzpěry se sloupkem a vazným trámem, pásku s vaznicí a sloupkem … .

Čím natřít palubky na bílo

Na bílé dřevěné palubky je vhodná bílá lazura na palubky. Barvy lze doplnit další péčí a výživou dřeva. K tomu jsou vhodné lazury či voskové oleje. Nátěr je možné ještě ochránit průhledným lakem, vosk nebo impregnace brání odírání a vlhkosti.

Čím natřít palubky

Obklad z palubek napustíme lazurovacím lakem a po zaschnutí natřeme vodou ředitelným nebo syntetickým lakem. Můžeme volit mezi lesklou a matnou variantou, případně pololeskem, který lze také z matného a lesklého stejné značky namíchat. Druhý nátěr lakem prospěje vzhledu dřeva i jeho ochraně.

Co použít místo sádrokartonu

Sádrokartonu velice podobný je FERMACELL. V hlavní roli je opět sádra a papír, v tomto případě však jde o papírová vlákna, která zpevňují sádrové jádro. Tím je odstraněn jeden z problémů sádrokartonu, tvorba prasklin při nesprávné instalaci. Využít jej lze i ve vlhkých místnostech.