Jak se dělá rajčatový protlak?

Jak se vyrábí rajský protlak

Rajčatový protlak (též rajský protlak) je výrobek hustší, ale jemné konzistence který se vyrábí z vyzrálých rajčat, jež jsou zbavena semínek a slupky. Tato rajčata se propasírují, zredukuje se v nich obsah vody a zakonzervují se. Do protlaků se přidává sůl, někdy i cukr a náhradní sladidla.

Jak ochutit rajčatový protlak

Rajská omáčka recept

Takto provařený základ na omáčku přecedíme, přidáme rajský protlak. Rajskou omáčku je dobré ještě ochutit cukrem, solí, pepřem a chviličku provaříme.

Jak dlouho vařit rajčata na protlak

Klasický rajčatový protlak

Protože budeme pasírovat, nemusíte rajčata ani loupat předem. Omytá rajčata tedy nakrájejte a vložte do hrnce. Vařte je, dokud nebudou rozvařená (trvá to tak 5 minut). Poté je rozmixujte tyčovým mixérem a propasírujte.

Jak na domaci protlak

Rajčata nakrájíme na menší kousky.

Podlijeme asi decilitrem vody – než rajčata pustí vlastní šťávu, mohla by se připalovat. Pod pokličkou rajčata dusíme, až jsou docela rozvařená. Občas zamícháme ode dna, ale opatrně, aby nám vřelá šťáva nestříkala na ruce. Při dušení můžeme mít sporák zapnutý na vyšší stupeň.
Archiv

Jak dlouho vydrží rajský protlak

Skladování rajského protlaku

Rajský protlak vložte do sklenic, zavíčkujte a sterilizujte půl hodiny při teplotě 80 °C. Nechte vychladnout a sklenice opatřete štítkem s datem naplnění. Uchovávejte na tmavém a chladném místě, kde vydrží maximálně 1 rok.

Jak sterilizovat protlak

Protlak plníme horký do suchých předehřátých sklenic asi 1 cm pod okraj, ihned uzavřeme a na 10 minut otočíme na víčko. Sklenice můžeme také sterilovat 20 minut při varu vodní lázně. Rajčata se výborně hodí i na další způsoby zpracování.

Jak ochutit rajčatovou omáčkou

Vhodné koření do rajské omáčky

Přidáváme ho buď už k cibulovému základu nebo až zároveň s tekutinou. Mezi nejpoužívanější patří bobkový list, kuličky nového koření a pepře, hřebíček, tymián, mletá paprika. Může se přidat bujón. Na závěr ještě skořice a citrónová šťáva, někdy ocet.

Jak zavařit rajčata na omáčku

Pokud si chceme vyrobit ochucená rajčata, prokládáme jednotlivé vrstvy rajčat dobře omytými bylinkami, dle naší chuti. Čistým ubrouskem otřeme sklenici, víčko pevně uzavřeme a zavařujeme min 30 min na 80 °C. Takto zavařená rajčata používáme po celý rok, jako polotovar pro různé recepty.

Jak si udělat Pasirovana rajčata

Po rozvaření rajčata ještě rozmixujeme a protlačíme přes síto nebo cedník za pomoci naběračky či vařečky – tzn. cedník jednoduše položíme přes další hrnec, rozvařená rajčata do něj naběračkou postupně přidáváme a krouživým pohybem vařečky je přes cedník protlačujeme.

Jak Pasirovat rajčata

cedník jednoduše položíme přes další hrnec, rozvařená rajčata do něj naběračkou postupně přidáváme a krouživým pohybem vařečky je přes cedník protlačujeme. Případné zbylé rajčatové slupky odstraníme. Poté propasírovaná rajčata na sporáku mírným varem zahustíme na požadovanou hustotu.

Jak udělat pyré z rajčat

Rajčata rozmixujeme a přes husté síto (cedník) propasírujeme do kastrolu se širokým dnem. Prudkým varem zredukujeme na polovinu. Přidáme sůl, česnek a vaříme 2 minuty. Poté ihned naplníme do čistých, suchých skleniček a uzavřeme šroubovacím víčkem.

Jak uchovat rajský protlak

Skladování rajského protlaku

Rajský protlak vložte do sklenic, zavíčkujte a sterilizujte půl hodiny při teplotě 80 °C. Nechte vychladnout a sklenice opatřete štítkem s datem naplnění. Uchovávejte na tmavém a chladném místě, kde vydrží maximálně 1 rok.

Jak dlouho vydrží protlak v lednici

Rajčatový protlak v tubě se vyrábí do 24 hodin od sběru. Jeho složení je ze 100 % rajčat, tedy bez přídavku soli, škrobů či jiných přidaných látek. Díky praktickému balení v tubě je možné použití až 60 dnů po otevření.

Jak zavařit rajčata na zimu

Podle velikosti rajčata nakrájíme na poloviny nebo čtvrtky a naskládáme do čistých sklenic (nebojíme se přitlačit), otřeme jim hrdla a pevně je zavíčkujeme. Jak pokrájet změklá rajčata Nepoužíváme žádné přísady ani nálevy. Sterilujeme při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.

Jak se dělá rajská omáčka z protlaku

Na oleji zpěníme cibuli, vysypeme na to celý rajský protlak, hned tam šupnem cukr, koření, zamícháme, promícháme a zalijeme vařící vodou. Povaříme asi 15 minut, zahustíme moukou s vodou, ještě chvíli povaříme a scedíme přes sítko do jiného hrnce. Já to dělám buď s párkem nebo sekanou, karbanátkama.

Čím se zahušťuje rajská omáčka

Čistou omáčku zahustíme hladkou moukou ve vodě a necháme ještě povařit. Znovu můžeme dochutit ostrým kečupem, sůl, cukr, může být i maggi. A nakonec to hlavní – do hotové omáčku zamícháme smetanu ke šlehání. Podáváme s nejlépe domácím houskovým knedlíkem.

Jak zavařit rajčata ve vlastní šťávě

Podle velikosti rajčata nakrájíme na poloviny nebo čtvrtky a naskládáme do čistých sklenic (nebojíme se přitlačit), otřeme jim hrdla a pevně je zavíčkujeme. Jak pokrájet změklá rajčata Nepoužíváme žádné přísady ani nálevy. Sterilujeme při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.

Jak uchovat rajčata bez zavařování

Mražení rajčat

Rajčata oloupejte. S naříznutím to jde téměř samo. Nakrájejte rajčata na větší kousky a vložte je do dobře uzavíratelných sáčků vhodných k mražení. V mrazáku vydrží až rok.

Jaký je rozdíl mezi protlakem a pyré

Rajský protlak – prochází šestkrát odpařovacím procesem. Tento postup zpracování má neblahý vliv na chuť a vůni výsledného produktu. Chuť se doupravuje pomocí přídavných aromatických složek a cukru. Pyré – propasírovaná dužnina z čerstvého rajčete bez semínek a bez slupek, krátce a šetrně tepelně zpracovaná.

Co udělat s přebytkem rajčat

Rajčata se dají i zamrazit

Větší kusy ovšem spařte horkou vodou a poté je prudce zchlaďte. Oloupejte slupku a pokrájejte je na kousíčky. Pak je dejte do sáčků nebo plastových krabiček vhodných do mrazáku,“ radí Alice Kouřilová. Klasikou, jak využít přebytky rajčat, je zavařování.

Jak zmrazit rajský protlak

Omytá rajčata rozdusíme ve vlastní šťávě asi 5 minut na mírném ohni. Pak je prolisujeme nebo rozmixujeme. Ochlazený protlak naplníme do pevných obalů nebo do formiček na led, popřípadě do obalů na vajíčka. Ve větších obalech necháváme odshora 1 cm volného prostoru, uzavíráme, značíme a zmrazujeme.

Co se zbytkem rajčatového protlaku

Rajčatový protlak

I když dáte plechovku se zbytkem protlaku do lednice, brzy se uvnitř vytvoří plíseň. Naštěstí jde problém řešit. Pomocí lžíce dejte protlak na čtverce pečícího papíru a zabalte protlak jako bonbónek. Zabalené porce protlaku pak dejte do uzavíratelného sáčku a ten vložte do mrazničky.

Jak nejlépe uchovat rajčata na zimu

Nejjednodušším způsobem, jak si chuť léta uchovat například do zimy, je prosté zmrazení. Rajčata stačí podle libosti nakrájet nebo rozmixovat a následně v sáčcích zamrazit. Rozmixovanou směs můžete zároveň ochutit bylinkami. Výhodou mrazení je, že si zelenina zachová nejvíce vitamínů.

Jaké koření se dává do rajské omáčky

Jaké koření se dává do rajské omáčky

K rajské omáčce patří bobkový list, nové koření a kuličky pepře. Méně používané koření do rajské je bazalka, tymián, skořice a hřebíček. Koření vaříme s vývarem, případně v omáčce, a z hotové omáčky je vyjmeme nebo omáčku přecedíme.

Jakou mouku na zahuštění

Pšeničná mouka je dokonalým rychlým řešením pro všechny druhy omáček, světlé i tmavé. Stačí mouku smíchat s vodou nebo ji opéct do jíšky a poté přidat do omáčky, aby se zahustila.