Jak se dělí státní správa?

Jak funguje státní správa

Stát vykonává státní správu přímo prostřednictvím svých úřadů/orgánů. Pokud je vykonavatelem státní správy jiný subjekt než stát, činí tak na základě přenesené působnosti. Stát v tomto případě vykonává veřejnou správu nepřímo, zejména prostřednictvím její delegace na obce a kraje.
Archiv

Co patří do státní správy

V České republice působí řada orgánů státní správy, například:Celní správa.Finanční úřady.Česká správa sociálního zabezpečeníÚřady práce.Živnostenské úřady.Katastrální úřady.Stavební úřady.Matriční úřady.

Kdo řídí státní správu

Činnost ministerstev a ostatních ústředních orgánů státní správy řídí, kontroluje a sjednocuje vláda, která jako svůj poradní orgán zřizuje Legislativní radu, v jejímž čele stojí člen vlády.

Na co se dělí veřejná správa

Vždy reprezentují veřejné zájmy, veřejnou správu vykonávají svým jménem a ve své působnosti (Hendrych a kol., 2003; Průcha, 2003). Samosprávu můžeme dále dělit na samosprávu územní (vykonávanou obcemi a kraji) a samosprávu zájmovou.

Jak dělíme samosprávu

Česká republika se člení na základní územní samosprávné celky (obce) a vyšší územní samosprávné celky (kraje). Územní samosprávné celky jsou územními společenstvími občanů, které mají právo na samosprávu. Jedná se o veřejnoprávní korporace, jež mohou mít vlastní majetek a hospodaří podle vlastního rozpočtu.

Jaké jsou státní orgány

Mezi tyto orgány patří vláda, ministerstva, ostatní ústřední orgány státní správy. Ústřední orgán – je složka státní moci, která vykonává správu na věcně vymezeném úseku fungování společnosti. Jde o správní úřad, který stojí na vrcholu správní hierarchie a jemuž není nadřízen žádný jiný úřad, ale zpravidla vláda.

Co je to státní správa a samospráva

Politický pojem samosprávy znamená pouhý organizační princip státní správy (státní správu obstarávají nejen úředníci, ale i zástupci občanů), přičemž subjektem státní správy je sám stát. Právní pojem samospráva vyjadřuje skutečnost, že veřejné záležitosti spravuje někdo jiný než stát, tj. veřejnoprávní svaz.

Kdo provádí kontrolu veřejné správy

Parlamentní kontrola veřejné správy

jedná se o kontrolu vykonávanou zákonodárným orgánem, resp. zastupitelskými orgány obcí a krajů. Obecně platí, že zákonodárná moc ovlivňuje moc výkonnou (veřejnou správu) především vydáváním zákonů.

Kdo tvoří samosprávu

Za zájmovou samosprávou je považována školní samospráva, jejímž prostřednictvím se na řízení školy podílejí žáci a jejich rodiče. Na veřejných vysokých školách samosprávu vykonávají členové akademické obce prostřednictvím jimi voleného akademického senátu a prostřednictvím dalších akademických orgánů.

Co je to dozor

Dozor (něm. Aufsicht, angl. supervision; naproti tomu surveillance znamená sledování) je pozorování faktického stavu a jeho porovnání s ideálním. V platném právu bývají místo pojmu dozor užívány pojmy kontrola, dohled, revise, inspekce a prověrka.

Kdo provádí vnější kontrolu veřejné správy

Kontrolu veřejné správy můžeme dělit na vnější a vnitřní. Vnější kontrolu vykonává zejména veřejnost, např. prostřednictvím opravných prostředků proti rozhodnutím nebo iniciováním projednání určitého bodu na jednání zastupitelstva.

Jak funguje samospráva

Samospráva je způsob řízení určitého celku, kdy daný subjekt o alespoň některých svých záležitostech rozhoduje sám autonomním způsobem, tedy „spravuje se sám“. Opakem samosprávy je výkon správy (rozhodování o určitých záležitostech) jiným, vnějším subjektem.

Jaké vzdělání musí mít stavební dozor

Stavební dozor je odborný dozor nad prováděním stavby svépomocí vykonávaný, osobou, která má vysokoškolské vzdělání stavebního nebo architektonického směru nebo střední vzdělání stavebního směru s maturitní zkouškou a alespoň 3 roky praxe při provádění staveb (§ 2 odst. 2 písm. d).

Kdo odpovídá za stavbu

Stavební dozor je odborným dozorem na stavbě. Kontroluje provádění svépomocí realizované stavby. Stavební dozor může vykonávat autorizovaná osoba, osoba s vysokoškolským vzděláním stavebního či architektonického směru, případně středoškolským vzděláním ukončeným maturitní zkouškou a s alespoň třemi roky praxe.

Co spadá do samosprávy

Do samostatné působnosti obce patří záležitosti, které jsou v zájmu obce a občanů, které nejsou svěřeny krajům. Také záležitosti, kdy nejde o přenesenou působnost na orgány obce či o působnost, kterou zvláštní zákon svěřuje správním úřadům jako výkon státní správy.

Kdo může dělat TDI

Kdo může vykonávat technicky dozor investora Je to jednodušší než u stavbyvedoucího či stavebního dozoru. Nemusí to být osoba autorizovaná, ale výrazně se doporučuje, aby TDI prováděl zkušený stavař, což my Vám zajistíme.

Kdo může zhotovit pasport stavby

Pasport může zpracovat kdokoli, ale neplatí to vždy

Ze zákona není žádné omezení. Pasport není vybraná činnost ve výstavbě, jako třeba projekt domu pro stavební povolení. Setkal jsem se několikrát se situací, kdy stavební úřad požadoval, aby na pasportu bylo autorizační razítko od autorizovaného inženýra.

Kdy musí být stavbyvedoucí

Musí to být osoba, která má vysokoškolské vzdělání stavebního nebo architektonického směru nebo střední vzdělání stavebního směru s maturitní zkouškou a alespoň 3 roky praxe při provádění staveb. Stavbyvedoucí je pak vždy osoba autorizovaná.

Kdo pracuje na stavbě

Popis pozice. Stavbyvedoucí řídí výstavbu stavebních objektů většího rozsahu nebo vyšší složitosti. Veškerou činnost řídí podle projektové dokumentace a v souladu s rozhodnutími nebo jinými opatřeními stavebního úřadu. Zajišťuje organizaci staveniště a řídí na něm provoz.

Jaké jsou druhy obci

obce prvního typu – veškeré obce, vydané nařízení se vztahuje jen na svoje území, obce druhého typu – jedná se o obce s pověřeným obecním úřadem, nařízení se vztahují na svoje území i na jeho správní obvod, obce třetího typu – obec s rozšířenou působností, veškeré obce s rozšířenou působností a obce druhého typu.

Kdy je potřeba pasport stavby

Pasportizace budov umožňuje základní znázornění jednotlivých budov na území obce. Samotný pasport je potřeba provést tehdy, kdy obce vlastní budovu (bytový dům, hasičskou zbrojnici, obecní úřad…), ke které není žádná dostupná projektová dokumentace či je dokumentace neaktuální (proběhly nějaké změny místností apod.).

Jak má vypadat pasport stavby

Pasport se skládá z výkresů a zprávy

–Rozsah a obsah dokumentace skutečného provedení stavby Vyhláška popisuje hlavně, co všechno má obsahovat zpráva, tedy zastavěnou plochu, obestavěný prostor, technický popis stavby a o tom, co mají zahrnovat výkresy situace.

Kdo kontroluje stavbu

Stavební dozor je odborným dozorem na stavbě. Kontroluje provádění svépomocí realizované stavby. Stavební dozor může vykonávat autorizovaná osoba, osoba s vysokoškolským vzděláním stavebního či architektonického směru, případně středoškolským vzděláním ukončeným maturitní zkouškou a s alespoň třemi roky praxe.

Kdo může provádět stavby

Podle stavebního zákona za zpracování projektové dokumentace odpovídá projektant. Dále dle stavebního zákona může stavbu provádět jako zhotovitel výlučně stavební podnikatel, pouze u zákonem přípustných stavebních záměrů může být stavba realizována svépomocí.

Co všechno dělá stavbyvedoucí

Stavbyvedoucí řídí výstavbu stavebních objektů většího rozsahu nebo vyšší složitosti. Veškerou činnost řídí podle projektové dokumentace a v souladu s rozhodnutími nebo jinými opatřeními stavebního úřadu. Zajišťuje organizaci staveniště a řídí na něm provoz.