Jak udělat výluh
Nálev, zvaný bylinkový čaj, připravíme tak, že sušené či čerstvé byliny přelijeme vodou, která by neměla být vroucí, vhodná je teplota kolem 80 °C. Květy stačí luhovat chvilku, asi 5-10 minut, listy déle, stonek 15-20 minut a některé kořeny 20-30 minut.
Jak vyluhovat bylinky
Asi nejčastěji si připravujeme bylinný čaj jako nálev, kdy je provlhčená čajovina přelita právě vroucí vodou a odstavena pod pokličkou k vyluhování asi na 15 minut. Poté je čaj vhodné scedit.
Archiv
Jak se vyrábí extrakt
Extrakty. Přírodní extrakt je výtažek připravený vylouhováním suroviny v kapalině – rozpouštědle. Většinou se k jeho výrobě v potravinářství používá alkohol. Nejlepší výluhy jsou z čerstvých surovin, lze ale použít i sušené.
Jak dlouho vyluhovat bylinky
První nálev zeleného čaje stačí louhovat jen 30-60 vteřin, s dalšími nálevy se prodlužuje dobu louhování a zvyšuje i teplota vody. Černý čaj se může louhovat po dobu 3-5 minut. Bylinné a ovocné čaje je pak možné podle druhu louhovat klidně pět až deset minut. V případě louhování to však platí i obráceně.
Archiv
Jaký alkohol použít na tinkturu
Vhodný alkohol
Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství.
Jak dlouho macerovat bylinky v alkoholu
Doba macerace se liší podle druhu suroviny a koncentrace alkoholu od 24 hodin – 3 dny. Bylinné likéry se louhují podstatně déle a to až dva týdny. Alkohol je v průměru 60 až 70 %. Silnější alkohol maceraci urychluje, slabší naopak prodlužuje.
Co to je výluh
Výluhy (extrakty, výtažky) se získávají louhováním sušených nebo čerstvých rostlin ve studené vodě (nejlépe měkké) po dobu dvou až tří dnů. Po scezení se výluh podle potřeby ředí vodou.
Co sbírat v červnu
Červen je ideálním obdobím ke sběru květů některých bylin a také mladých listů. A že najdeme jak ve svých zahradách, tak v přírodě bylinných druhů, které můžeme sklízet právě v červnu, opravdu hodně. Bazalku, mátu, meduňku, dobromysl, tymián, mateřídoušku, lípu srdčitou, hluchavku, jahodník, bez černý, diviznu a další.
Co to je extrakt
Extrakt (koncentrát) je výtažek z rostlin nebo jejích částí, převážně připravený z usušených částí rostlin. Díky moderním technologiím, je možné léčivé vlastnosti rostlin zkoncentrovat. Extrakce neboli vyluhování je metoda získávání látek z různých, přírodních materiálů.
Proč Nemýt hrnek od čaje
Oxaláty, přírodní látky obsažené v čajových lístcích, reagují s vápníkem v rozpuštěné vodě. Tak vzniká tmavě hnědá usazenina, která nálevu odebírá požitek z pití a ztěžuje udržování čistoty nádobí, protože se usazuje na stěnách. Čajový kal však vašemu zdraví neškodí.
Jak udělat domácí tinkturu
Tinkturu si můžete vyrobit i sami doma. Stačí vzít 1 díl nařezaných bylinek či pupenů a vše zalít pěti díly 40% alkoholu. Přibližně 2 týdny louhovat, každý den výluh protřepat a nakonec přecedit.
Kde koupit alkohol na tinkturu
Vhodný alkohol
Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství. Lepší je proto na internetu koupit konzumní líh, který se dá sehnat třeba i v Makru nebo v některých domácích potřebách.
Jak spravne macerovat
Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky.
Které bylinky se sbírají v červenci
Stejně tak se ještě sbírá hluchavka bílá, jablečník obecný, jahodník obecný, jitrocel kopinatý, kontryhel obecný, kopřiva dvoudomá palčivá, máta peprná, mateřídouška obecná, meduňka lékařská, třezalka tečkovaná, černý bez, divizna sápovitá, vlčí mák, lípa a bazalka pravá.
Jaké bylinky se sbírají v červnu
Neměli bychom opomenout také květ černého bezu a šípkové růže. Společně s nimi v červnu vrcholí také sběr rdesna hadího kořene, hluchavky, kakostu, šalvěje, vachty trojdílné, fialky, benediktu čubetu, komonice lékařské, jehlice trnité a kostivalu lékařského, který je velmi populární v podobě mastí.
Jak se vyrábí aroma
Lihová aromata (tresti) jsou přípravky obsahující vonné a chuťové látky k ochucování potravinářských výrobků. Vyrábějí se macerací, digerací nebo destilací přírodních surovin, případně rozpouštěním silic a extraktů v rafinovaném lihu.
Co je bylinný extrakt
Extrakt (koncentrát) je výtažek z rostlin nebo jejích částí, obvykle připravený z usušených částí rostlin. Díky moderním technologiím jsou laboratoře schopny léčivé vlastnosti rostlin zkoncentrovat. Účinky extraktu se neliší od účinků byliny, ta je pouze prakticky “zmenšena”, pro lepší užití za každých podmínek.
Jak odstranit usazeniny od čaje
Na skvrnu nasypte asi 1 lžičku jedlé sody a přidejte trochu vody, abyste vytvořili pastu. Skvrnu vydrhněte vlhkou měkkou houbou. Jemná abrazivní povaha jedlé sody pomáhá odstranit skvrny od kávy nebo čaje z povrchu. Po skončení drhnutí hrnek dobře opláchněte, abyste odstranili zbytky jedlé sody.
Jak vyčistit konvici na čaj
Bílý ocet
Jednoduše přidejte do konvice stejný díl bílého octa a vody a přiveďte ji k varu. Nechte ji několik hodin odstát. Vodu vylijte a důkladně propláchněte čistou vodou, dokud vůně nezmizí.
Jak dlouho vydrží tinktury
Navíc díky alkoholu mají tinktury dlouhou trvanlivost a často vydrží až 5 let a více.
Jak se dělá tinktura
Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.
Jak dlouho louhovat bylinky v alkoholu
Alkohol ze surovin přijímá chuť i aroma. Doba macerace se liší podle druhu suroviny a koncentrace alkoholu od 24 hodin – 3 dny. Bylinné likéry se louhují podstatně déle a to až dva týdny.
Co sbírat v létě
Stejně tak se ještě sbírá hluchavka bílá, jablečník obecný, jahodník obecný, jitrocel kopinatý, kontryhel obecný, kopřiva dvoudomá palčivá, máta peprná, mateřídouška obecná, meduňka lékařská, třezalka tečkovaná, černý bez, divizna sápovitá, vlčí mák, lípa a bazalka pravá.
Co se sbírá v červnu
Červen je ideálním obdobím ke sběru květů některých bylin a také mladých listů. A že najdeme jak ve svých zahradách, tak v přírodě bylinných druhů, které můžeme sklízet právě v červnu, opravdu hodně. Bazalku, mátu, meduňku, dobromysl, tymián, mateřídoušku, lípu srdčitou, hluchavku, jahodník, bez černý, diviznu a další.
Co se sbírá v květnu
Jaké bylinky budeme sbírat v květnuHloh. Nejvýznamnější léčebné použití hlohu vychází z jeho vynikajícího působení časté a velmi nebezpečné srdeční choroby.Hluchavka.Jahodník.Jinan.Jitrocel.Kontryhel.Maliník.Meduňka.