Jaké koření do domácích klobás
Ingredience:
Rozpis na 8 kg klobás: | |
---|---|
50 g | mleté pálivé papriky |
30 g | mletého černého pepře |
10-15 g | drceného nebo mletého kmínu |
1 sklenice | vody |
Archiv
Co se dává do klobás
Kromě poctivého masa budete do klobásek přidávat také mletou papriku, kmín nebo třeba česnek. Pokud máte tu možnost, používejte papriku maďarskou. Ta vás dostane svou jedinečnou chutí a navíc maso skvěle obarví.
Archiv
Jak se dělají klobásy
Uzrále klobásy vkládáme do předem vyhřáté udírny. První hodinu udíme klobásy při vyšší teplotě 90°C a poté 3 – 4 hodiny při teplotě 70-80°C. Nejlépe po 3 – 4 hodinách zakrojit a okoštovat. Hotové klobásy otřeme ubrouskem a máme hotovo.
Archiv
Jakou šajbu na klobásy
Ideální je volit přiměřenou šajbu, jež dá vzniknout té správné klobáse šajba, neboli řezná deska se volí o velikostech od 8 do 12 mm. Záleží na tom, jaké konkrétní typy klobás máte rádi a co je v receptu.
Jaké maso se dává do klobás
Základem je vepřový bůček a chuť doplňuje zadní hovězí.
Jaké střívka na klobásy
Střívka jsou šlemovaná a zakonzervovaná solí. Menší kalibri jsou vhodné na párky a klobásky, široká střeva kalibr 38/40 jsou vhodná zase na jelita a jitrnice. Na párky vídeňské či debrecínky jsou střeva skopová.
Jaké maso na domácí klobásy
Chcete-li připravit ty nejlepší klobásky, stačí se držet osvědčeného receptu. Jeden takový tu pro vás máme i my. Základem je vepřový bůček a chuť doplňuje zadní hovězí.
Jak narazit klobásy
Nejprve je třeba navléct na plničku střevo. Když tak učiníte, určitě vytlačte vzduch, který v plničce bezesporu bude.Určitě se vyplatí sáhnout rukou nejprve na maso a následně přejet část plničky, na kterou se bude navlékat střevo. To pak bude mnohem lépe klouzat.K plnění klobás by se mělo sejít určitě více lidí.
Jak udělat klobásu v troubě
Vinnou klobásu stočíme do tvaru šneka a upevníme párátkem, aby se nerozmotaly. Potom obalíme v mouce smíchané s troškou paprikové vegety a narovnáme do pekáče s troškou oleje. Připravenou klobásu vložíme do trouby a pečeme na 200 °C cca 25 minut, dokud nezrůžoví. Podáváme s brambory nebo s bramborovou kaší.
Proč se dává do klobás voda
Na výrobu klobás a některých dalších masných výrobků je potřeba spojky z hovězího masa, která slouží k zvýšení pojivosti výrobků, prát je tedy jemně umleté nasolené hovězí maso (většinou) s přídavkem vody, pokud používáme nenasolené, čerstvé maso, přidáváme do prátu ještě 3 % solící směsi.
Jak vyprat střeva na klobásy
Tenké střevo vyprázdníme vymačknutím obsahu, obrátíme a propereme ho v teplé vodě (33 až 40 °C) a vodu 3 až 4 krát vyměníme. Můžeme použít vířivou pračku, necky a březové koště nebo je protahujeme ve sněhu (nahradí dvoje praní ve vodě).
Jakou sůl do klobás
Bůček pomelu na hrubé šajbě a vsypu sůl (20 g soli na 1000 g masa), dobře promíchám. Uložím (bez vzduchových bublin) do vhodné nádoby a dám do ledničky na 3-4 dny.
Jak udělat klobásy na pánvi
Klobásu nařízneme několika mělkými zářezy. V pánvi rozehřejeme olej, přidáme klobásky a opečeme z obou stran dozlatova. Dáme stranou, přidáme cibuli s česnekem, osolíme, opepříme a opečeme dozlatova. Přidáme pivo, kečup, vložíme klobásky a podusíme asi 15 minut do zhoustnutí (podle potřeby podlévám tmavým pivem).
Jak dlouho péct klobásu v troubě
Vinnou klobásu stočíme do tvaru šneka a upevníme párátkem, aby se nerozmotaly. Potom obalíme v mouce smíchané s troškou paprikové vegety a narovnáme do pekáče s troškou oleje. Připravenou klobásu vložíme do trouby a pečeme na 200 °C cca 25 minut, dokud nezrůžoví. Podáváme s brambory nebo s bramborovou kaší.
Jak dlouho vydrží domácí klobása
Klobásky byste měli spotřebovat zhruba do pěti dní od výroby. Dobře zabalené ve fólii a sáčku jdou i zmrazit a vydrží tak až tři měsíce.
Jak dlouho vydrží střeva
Bez problémů vydrží i několik let. Koupená střeva jsou již nasolená, přesto k nim před uskladněním ještě sůl přisypu. Jen menší podotázka a odkud budete kupovat maso, také po internetu Řeznictví, kde nejsou schopni zajistit střeva to není řeznictví…
Jak dlouho namáčet střeva
Střevo přírodní vepřové pro výrobu masných výrobků,klobásy silné párky. Střeva doporučujeme opláchnout ve studené vodě od soli a nechat cca 24 hodin ve studené vodě. Zhruba 1 hodinu před narážením namočit do teplé vody max 40 stupňů v horké hrozí poškození střev.
Jak dlouho naložit maso na klobásy
Maso před naložením nakrájejte a namelte
Vše potom precizně smíchejte v připravené plastové vaničce. Maso bude naložené asi tři až čtyři dny, než se rozhodnete nadít jej do střívek a udit. Rozhodně maso uchovejte v chladnu a mimo dosah domácích zvířat, která klobásy milují.
Jak udělat klobásy v troubě
Klobásu rozdělíme na kusy dlouhé asi 30 cm, každý kus stočíme a upevníme špejlí. Takto připravené klobásy položíme na plech a vložíme do trouby vyhřáté asi na 200 st. C. Pak už jen počkáme, až se upečou.
Jak sušit domácí klobásy
Doporučená doba sušení je 25-40 dní. Teplota by se měla pohybovat kolem 14-19°C. Pokud budete klobásky sušit při nižší teplotě, proces bude pomalejší. Rozhodně se nebojte během sušení klobásky zkoušet a sami si tak určit čas, který vyhovuje právě vám.
Jak dlouho vydrzi klobása v lednici
Drůbež, vepřové klobásy a mleté hovězí maso by se mělo přes uchování v lednici do dvou dnů spotřebovat. Trvanlivost lze prodloužit pečlivým zabalením a zapečetěním všech obalů přelepením či zabalením do fólie.
Co ucpává střeva
Mechanický ileus
Tou může být například cizí těleso, které dotyčný pozřel, což se často stává zejména v případě malých dětí. Někdy mohou střevo ucpat také paraziti, typicky škrkavky, a dalšími příčinami pak mohou být žlučové kameny, ale i vrozené zúžení střeva.
Jak připravit střeva na klobásy
Jsou určena pro jitrnice, ale i pro klobásy.
Střeva nejdříve opláchneme od soli ve studené vodě. Následně je vložíme do vlažné vody (max. do 30 °C) a necháme je 30 minut zcela ponořená, aby se roztáhla a dala navléknout na plnící trubici či nástavec. Poté je můžeme začít plnit.
Jak dlouho se suší klobásy
Doporučená doba sušení je 25-40 dní. Teplota by se měla pohybovat kolem 14-19°C.
Jak fermentovat klobásy
Zaudit, fermentovat, nechat zrát a vyschnout
Ta probíhá tak, že se klobásky pověsí do prostoru, kde je teplota kolem 25 °C a nechají se tam asi dva dny. Za tu dobu se fermentace rozjede naplno. Potom následuje přesun klobásek do chladného prostředí, kde při vysoké vlhkosti vzduchu klobásy dozrávají.