Jak se dělají klobásy?

Co se dává do klobás

Kromě poctivého masa budete do klobásek přidávat také mletou papriku, kmín nebo třeba česnek. Pokud máte tu možnost, používejte papriku maďarskou. Ta vás dostane svou jedinečnou chutí a navíc maso skvěle obarví.
Archiv

Jaké koření do domácích klobás

Ingredience:

Rozpis na 8 kg klobás:
50 g mleté pálivé papriky
30 g mletého černého pepře
10-15 g drceného nebo mletého kmínu
1 sklenice vody

Archiv

Jak se udí klobásy

Do udírny vyhřáté na cca 70°C rozložíme nebo rozvěšíme klobásy, ale necháme otevřená dvířka udírny, aby klobásy oschnuly. Poté klobásy udíme 6-8 hodin. Některé recepty po vyuzení doporučují nechat klobásy 30 minut "dotáhnout" v teplé vodě (80-90°C).

Jak ochutit klobásy

S kořením opatrně

Připravenou směs je samozřejmě nutné ještě dochutit. Pokud bude maso dostatečně kvalitní a tučné, není třeba to s kořením přehánět. Hodí se mletý pepř, muškátový oříšek, majoránka, ale také tymián, rozmarýn, kmín, zázvor nebo česnek.
Archiv

Jaké maso na domácí klobásy

Chcete-li připravit ty nejlepší klobásky, stačí se držet osvědčeného receptu. Jeden takový tu pro vás máme i my. Základem je vepřový bůček a chuť doplňuje zadní hovězí.

Jak narazit klobásy

Nejprve je třeba navléct na plničku střevo. Když tak učiníte, určitě vytlačte vzduch, který v plničce bezesporu bude.Určitě se vyplatí sáhnout rukou nejprve na maso a následně přejet část plničky, na kterou se bude navlékat střevo. To pak bude mnohem lépe klouzat.K plnění klobás by se mělo sejít určitě více lidí.

Jaké maso se dává do klobás

Základem je vepřový bůček a chuť doplňuje zadní hovězí.

Jak udělat klobásu v troubě

Vinnou klobásu stočíme do tvaru šneka a upevníme párátkem, aby se nerozmotaly. Potom obalíme v mouce smíchané s troškou paprikové vegety a narovnáme do pekáče s troškou oleje. Připravenou klobásu vložíme do trouby a pečeme na 200 °C cca 25 minut, dokud nezrůžoví. Podáváme s brambory nebo s bramborovou kaší.

Na jakou teplotu se udí klobásy

Maso je vhodné před uzením ohřát ve vodě při teplotě cca 60 °C. Tento způsob uzení je v domácích podmínkách nejčastější, výsledný produkt má výraznou chuť a vůni. Uzení horkým kouřem – probíhá při teplotě 60-95 °C po dobu osmi až dvanácti hodin. Předvařená šunka nebo klobásy se horkým kouřem udí dvě až tři hodiny.

Jak pověsit klobásy do udírny

Párky, klobásy, špekáčky, točené salámy zavěsíme přímo na hole, ty pak s výrobkem vkládáme do udírny. Ostatní druhy uzenin, například tyčové salámy, jejichž konce jsou uzavřeny motouzem, z něhož je vytvořené zavěšovací očko, zavěšujeme za toto očko jeho navléknutím na hůl.

Jak dlouho vydrží domácí klobása

Klobásky byste měli spotřebovat zhruba do pěti dní od výroby. Dobře zabalené ve fólii a sáčku jdou i zmrazit a vydrží tak až tři měsíce.

Jak naložit maso na klobásy

Bůček pomelu na hrubé šajbě a vsypu sůl (20 g soli na 1000 g masa), dobře promíchám. Uložím (bez vzduchových bublin) do vhodné nádoby a dám do ledničky na 3-4 dny. Po této době vložím maso do velké nádoby, přidám česnek a ostatní koření podle chuti s tím, že papriky dávám minimálně.

Proč se dává do klobás voda

Na výrobu klobás a některých dalších masných výrobků je potřeba spojky z hovězího masa, která slouží k zvýšení pojivosti výrobků, prát je tedy jemně umleté nasolené hovězí maso (většinou) s přídavkem vody, pokud používáme nenasolené, čerstvé maso, přidáváme do prátu ještě 3 % solící směsi.

Jakou sůl do klobás

Bůček pomelu na hrubé šajbě a vsypu sůl (20 g soli na 1000 g masa), dobře promíchám. Uložím (bez vzduchových bublin) do vhodné nádoby a dám do ledničky na 3-4 dny.

Jakou šajbu na klobásy

Ideální je volit přiměřenou šajbu, jež dá vzniknout té správné klobáse šajba, neboli řezná deska se volí o velikostech od 8 do 12 mm. Záleží na tom, jaké konkrétní typy klobás máte rádi a co je v receptu.

Jak udělat klobásy na pánvi

Klobásu nařízneme několika mělkými zářezy. V pánvi rozehřejeme olej, přidáme klobásky a opečeme z obou stran dozlatova. Dáme stranou, přidáme cibuli s česnekem, osolíme, opepříme a opečeme dozlatova. Přidáme pivo, kečup, vložíme klobásky a podusíme asi 15 minut do zhoustnutí (podle potřeby podlévám tmavým pivem).

Jak dlouho péct klobásu v troubě

Vinnou klobásu stočíme do tvaru šneka a upevníme párátkem, aby se nerozmotaly. Potom obalíme v mouce smíchané s troškou paprikové vegety a narovnáme do pekáče s troškou oleje. Připravenou klobásu vložíme do trouby a pečeme na 200 °C cca 25 minut, dokud nezrůžoví. Podáváme s brambory nebo s bramborovou kaší.

Jak dlouho udit klobásy teplým kouřem

Uzení horkým kouřem – probíhá při teplotě 60-95 °C po dobu osmi až dvanácti hodin. Předvařená šunka nebo klobásy se horkým kouřem udí dvě až tři hodiny. V topeništi se topí tvrdým dřevem.

Jak umlít maso na klobásy

Maso připravujeme na klobásy po jeho řádném vychladnutí. Maso, které jsme si určili na přípravu domácích uzených klobás, zbavíme nejprve všech tvrdých blan, šlach, kůže, chrupavek a roztřídíme je pečlivě na tučné a libové. Tučné maso nakrájíme na drobné půlcentimetrové kostičky, libové maso na centimetrové kostičky.

Jak dlouho se udí klobásy

Udírna se vyhřeje na teplotu mezi 60 až 80°C, klobásy se do udírny rozvěsí a zhruba půl hodiny se nechají při otevřených dvířkách vysychat. Poté se udírna zavře a klobásy se v ní udí po dobu dlouhou od 5 do 10 hodin. K uzení se používá vždy suché dřevo bez kůry, například dřevo ovocných stromů nebo dřevo bukové.

Jak udit klobásy teplým kouřem

Uzení horkým kouřem – probíhá při teplotě 60-95 °C po dobu osmi až dvanácti hodin. Předvařená šunka nebo klobásy se horkým kouřem udí dvě až tři hodiny. V topeništi se topí tvrdým dřevem. Měkké dřevo se používá pouze pro rozdělání ohně a vyhřátí udírny.

Jak dlouho vydrzi klobása v lednici

Drůbež, vepřové klobásy a mleté hovězí maso by se mělo přes uchování v lednici do dvou dnů spotřebovat. Trvanlivost lze prodloužit pečlivým zabalením a zapečetěním všech obalů přelepením či zabalením do fólie.

Jak se uskladňují klobásy

Pokud i tak chcete klobásy skladovat v lednici, doporučujeme ke klobásám dát misku s jedlou sodou, kterou jednou týdně vyměníte. Tím částečně zamezíte v tvorbě vlhkosti ve Vaší lednici. Klobásy položit nejlépe na papír a pravidelně je otáčet – nejlépe každý druhý den.

Jak dlouho má být naložené maso na klobásy

Kuřecí maso nakládáme na 3-5 dní. Vepřové maso necháme naložené až 6 týdnů. Z vlastní zkušenosti ale doporučujeme 3 týdny.

Jak smažit klobásy

Nejchutnější je klobása jen osmažená na pánvi na sádle posypaná trochou pepře. Předtím ji můžete ještě obalit v mouce, bude pak křupavější. Někteří vinné klobásy smaží v trojobalu či v těstíčku, což je už trochu sytější a na zažívání náročnější úprava. Pokud chcete lehčí pokrm, opečte ji na grilu nebo upečte v troubě.