Jak se dostat do své datové schránky?

Jak se dostanu do datové schránky

Zřizování probíhalo postupně od ledna 2023. Každý, komu byla státem zřízena datová schránka, obdržel zpravidla na místo trvalého bydliště dopis s přihlašovacími údaji do datové schránky. Pokud však již měl svoji vlastní schránku fyzické osoby, dostal přihlašovací údaje datovou zprávou do této schránky.

Jaké je přihlašovací jméno do datové schránky

Uživatelské jméno jste obdrželi spolu s údaji o zřízení datové schránky, heslo jste si již vytvořili sami při prvním přihlášení ke schránce prostřednictvím přiděleného hesla dočasného.

Co dělat když nemám přihlašovací údaje do datové schránky

Zkuste zavolat na infolinku 954 200 200. Operátoři mají hodně zkušeností s podobnými případy a mohou pomoci. Ale neočekávejte, že Vám řeknou zapomenuté heslo (to nevědí) nebo vystaví nové přístupové údaje (nemají jak).
Archiv

Kde najdu svou datovou schránku

Seznam datových schránek a jejich držitelů najdete na adrese seznam.gov.cz. V seznamu datových schránek můžete vyhledat fyzické osoby, podnikající fyzické osoby (živnostníky), právnické osoby, úřady a orgány veřejné moci, které mají zřízenou a zpřístupněnou datovou schránku.

Jak často se přihlašovat do datové schránky

Přístup ke každé datové schránce je vázán na uživatelské jméno a přístupové heslo. Toto heslo si můžete kdykoliv změnit podle vlastní potřeby. Pozor – v základním nastavení je nutné heslo opakovaně měnit; vždy nejpozději po 90 dnech!

Co se stane když Nevyzvednu datovou schránku

Těm, kteří se sami nepřihlásí, se schránka automaticky aktivuje po uplynutí 15 dnů ode dne doručení přihlašovacích údajů. I v tomto případě se uplatní fikce doručení, pokud si adresát písemnost nevyzvedne na poště.

Jak odblokovat datovou schránku

Pokud Vás zlobí paměť a potřebujete občas resetovat heslo Vaší datové schránky, nezbyde, než zajít na kontaktní místo veřejné správy Czech POINT. Po kontrole totožnosti Vám bude heslo resetováno a vygenerováno nové. To Vám bude zasláno elektronicky tzv. virtuální obálkou.

Proč se nejde přihlásit do datové schránky

Pokud nemáte žádnou možnost přihlášení do Datových schránek, navštivte kontaktní pracoviště Czech POINT a požádejte o znovuvydání přístupových údajů (může být placená operace). V Datových schránkách: Na stránce Nastavení – Možnosti přihlášení – Přihlášení mobilním klíčem deaktivujte všechna zařízení, která nejsou Vaše.

Co kdyz si Nevyzvednu udaje k datové schránce

Opětovné vydání přístupových údajů (po zneplatnění původních) Uživatel datové schránky si může požádat o vydání nových přístupových údajů (ztráta, podezření na zneužití nebo nevyzvednutí zásilky s původními přístupovými údaji). Způsoby podání žádosti jsou popsány v článku Přístupové údaje.

Kdy mi bude zřízena datová schránka

Datové schránky budou zpřístupněny po prvním přihlášení nebo automaticky po uplynutí lhůty 15 dnů po zřízení v případě, že se uživatel během této doby do schránky sám nepřihlásí. Změna se týká cca 2 mil. osob se živnostenským oprávněním a cca 200 tisíc právnických osob, které ještě nemají datovou schránku.

Kdy byla zřízena datová schránka

Datové schránky zřízené ze zákona byly automaticky i bez přihlášení zpřístupněny od 1. listopadu 2009. Od 1. ledna 2010 je možné dodávání dokumentů fyzických i právnických osob mezi sebou, a to tak, že soukromá osoba musí požádat o zpřístupnění své schránky pro zprávy od jiných soukromých osob.

Jak zjistit prihlasovaci udaje do datové schránky

Jak obdržím přihlašovací údaje Nové přístupové údaje jsou zasílány podle přání žadatele buď na kontaktní adresu, uvedenou žadatelem ve formuláři žádosti, nebo jsou předány žadateli formou tzv. virtuální obálky zaslané na emailovou adresu žadatele. Nezapomeňte, že prvotní heslo je třeba při prvním přihlášení změnit.

Co mi bude chodit do datové schránky

Budou vám do ní chodit informace z katastru, komunikace ohledně pokut, soudní rozhodnutí i výpisy z různých rejstříků. Stejně tak budete moci vy zasílat úřadům potřebné zprávy, sehnat si nejen výpis z rejstříku trestů, podat přes datovku daňové přiznání nebo využít další z jejich funkcionalit.

Jak znovu aktivovat datovou schránku

Schránky zřízené na vlastní žádost (zejména schránky fyzických a podnikajících fyzických osob) lze kdykoliv znepřístupnit, stačí zajít na nejbližší Kontaktní místo Czech POINT. Pokud si to rozmyslíte, můžete na stejném místě opět schránku zpřístupnit. Do znepřístupněné schránky Vám nebudou chodit žádné datové zprávy.

Jak dlouho zůstane zpráva v datové schránce

Datové zprávy zůstávají standardně uloženy v datové schránce 90 dnů, k tomu uživatel automaticky při založení datové schránky dostane Datový trezor na zkoušku na další 3 měsíce. Váš Datový trezor na zkoušku tedy bude aktivní až 6 měsíců od založení datové schránky.

Co dělat když si Nevyzvednu datovou schránku

Uživatel datové schránky si může požádat o vydání nových přístupových údajů (ztráta, podezření na zneužití nebo nevyzvednutí zásilky s původními přístupovými údaji). Způsoby podání žádosti jsou popsány v článku Přístupové údaje.

Kdo mi zřídí datovou schránku

Každé fyzické podnikající osobě – dosud byly datové schránky OSVČ zřizovány pouze na základě jejich žádosti, nyní jim však DS zřídí Ministerstvo vnitra automaticky.

Co se stane když si Neaktivuji datovou schránku

Pokud si někdo neaktivuje datovou schránku sám a nechá to na nás, tak na to má zcela nepochybně právo a neporušuje zákon. Nehrozí mu rovněž ani žádná sankce, ale sám sebe připravuje o možnost se s datovou schránkou seznámit, naučit se s ní pracovat a vyzkoušet si některé věci v tom prostředí.

Jak otevřít datovou zprávu

ID datové zprávy je jednoznačné označení datové zprávy. Datovou zprávu otevřete tak, že kliknete na obálku se stavem, datem doručení zprávy, věc zprávy nebo odesílatele zprávy. Poté dojde k otevírání datové zprávy.

Jak zjistit zda má někdo datovou schránku

Seznam držitelů datových schránek umožňuje veřejnosti zjistit, zda konkrétní subjekt má aktuálně zřízenou a zpřístupněnou datovou schránku, a to včetně zjištění jednoznačného identifikátoru datové schránky subjektu. Poskytuje webové služby a strojově čitelné seznamy datových schránek.

Kdo je povinen mít datovou schránku

Jedná se například o spolky, nadace, společenství vlastníků jednotek či obecně prospěšné společnosti. Povinnost používat datovou schránku se bude od roku 2023 vztahovat i na fyzické podnikající osoby, tedy na všechny živnostníky a další osoby samostatně výdělečně činné, a to včetně OSVČ bez identifikačního čísla.

Jak dlouho trvá založení datové schránky

Datová schránka je zřízena obvykle ve lhůtě tří dnů po obdržení žádosti.

Jak požádat o datovou schránku

Datovou schránku si můžete v Portálu občana online založit, pokud už vlastníte nebo využíváte nějaký z nástrojů elektronické identifikace (NIA ID, mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identita a další možnosti). Stačí se jimi do Portálu občana přihlásit. Na úvodní obrazovce zvolíte „Založit datovou schránku“.

Kdy zaniká datová schránka

Jakmile je živnost zrušena, tato skutečnost se propíše do registrů a nastupuje automatický proces znepřístupnění datové schránky. Datová schránka je znepřístupněna během několika dnů (tzn. že do schránky nebudou chodit žádné datové zprávy), ale zrušena bude až po uplynutí 3 let.

Jak přečíst zprávu z datové schránky

Přečtenou i dosud nepřečtenou datovou zprávu otevřete a zobrazíte klepnutím na její položku v seznamu. Obálka datové zprávy se načte do okna DETAIL ZPRÁVY. Vlastní obsah zprávy je interpretován v kolonkách okna v podobě, jak ji sestavil odesílatel.