Jak se dovolat relativní neplatnosti?

Kdy nastává relativní neplatnost

relativní neplatnosti nastávají jen tehdy, jestliže její uplatnění došlo druhému účastníku (ostatním účastníkům) právního úkonu, popřípadě – namítá-li neplatnost právního úkonu osoba, která nebyla jeho účastníkem – všem účastníkům právního úkonu, a to okamžikem, v němž projev vůle došel poslednímu z nich (srov.
Archiv

Co je to relativní neplatnost

Relativní neplatnost potom znamená, že právní jednání existuje a přes vady se považuje za platné, dokud se oprávněná strana jeho neplatnosti aktivně nedovolá.
Archiv

Kdo se může dovolat absolutní neplatnosti

Je-li k neplatnosti právního úkonu (právního jednání) nutné, aby ten, kdo je takovým úkonem dotčen, se jeho neplatnosti dovolal, může tak učinit i insolvenční správce ( § 231 odst. 3 IZ ).

Jak zneplatnit smlouvu

Pro zneplatnění smlouvy musíte zpravidla k soudu

Žaloba na neplatnost smlouvy je v takových případech ideálním řešením. Soud vše důkladně projedná, zjistí, zda tu je některý ze zákonných důvodů neplatnosti, a pokud ano, rozhodne tak, že smlouva je neplatná.

Kdy musí mít právní úkon písemnou formu

Písemnou formu zákon vyžaduje pro právní jednání, kterým se zřizuje nebo převádí věcné právo k nemovité věci (typicky kupní smlouva na dům nebo zřízení služebnosti ve prospěch pozemku). Další případy, kdy zákon předepisuje písemnou formu: S určitými výjimkami závěť Listina o vydědění

Co je to pravni ukon

Pojem byl nahrazen až v novém občanském zákoníku v roku 2012. Od jeho účinnosti v roce 2014 se používá termín právní jednání. Význam je však prakticky stejný. Jedná se o projev vůle směřující ke vzniku, změně nebo zániku práv a povinností.

Co je relativní neúčinnost

Institut relativní neúčinnosti právních jednání obsahově odpovídá stávajícímu institutu odporovatelnosti. Jde o právo věřitele domáhat se, aby soud určil, že právní jednání dlužníka není vůči němu právně účinné, a to v případě, že právní jednání dlužníka zkracuje uspokojení věřitelovy vykonatelné pohledávky.

Kdo je jednající osoba

Jednáním ve shodě spočívá v předem domluveném jednání dvou nebo více osob, jehož účelem je ovlivnění rozhodování obchodní korporace. Osoby takto jednající se označují jako osoby jednající ve shodě. Drtivá většina začínajích podnikatelů se tímto problémem nemusí při založení s.r.o. zabývat.

Kdy je smlouva neplatná

Relativní neplatnost nelze namítat kdykoli, zákon tradičně stanovuje promlčecí lhůtu, která činí 3 roky. Právní jednání je absolutně neplatné, pokud se zjevně příčí dobrým mravům, anebo odporuje zákonu a zjevně narušuje veřejný pořádek. To platí i tehdy, pokud právní jednání zavazuje k plnění od počátku nemožným.

Jak odstoupit od smlouvy

Z odstoupení by mělo být patrné alespoň, kdo jsou smluvní strany a o jakou konkrétní smlouvu se jedná. Strana musí dát jasně najevo, že právní úkon, který činí, je odstoupením od smlouvy. Existují různé právní názory, jestli musí být uveden důvod, pro který strana od smlouvy odstupuje.

Co se považuje za písemnou formu

§ 40 odst. 4 občanského zákoníku č. 40/1964 Sb., který uváděl, že: „Písemná forma je zachována, je-li právní úkon učiněn telegraficky, dálnopisem nebo elektronickými prostředky, jež umožňují zachycení obsahu právního úkonu a určení osoby, která právní úkon učinila.

Co to je konkludentní

Konkludentní právní jednání je projev vůle učiněný jiným způsobem než slovně (tedy ne ústně nebo písemně), přičemž právně jednající takovým způsobem, jako je např. kývnutí hlavou, potřesení rukou, nevyjádření protestu, mlčky, vyjádří svou vůli se právně vázat (viz právní vztah).

Jaký je rozdíl mezi neplatností a neúčinností právního jednání

Podstatné je, že neúčinnost právního jednání může být vyslovena pouze vůči tomuto věřiteli. Rozdíl mezi neúčinností a neplatností lze mimo jiné spatřovat také v tom, že neplatnost působí vůči všem, kdežto neúčinnost pouze vůči jí dovolávajícímu se věřiteli. Neúčinné právní jednání však zůstává i nadále platné.

Co to je zdánlivé právní jednání

Zdánlivé právní jednání je takové jednání osoby, o kterém se jen zdá, že vyvolává právní následky. Ve skutečnosti však žádné právní následky nevyvolává, z pohledu práva takové jednání prostě neexistuje, ke zdánlivému právnímu jednání se tedy nepřihlíží.

Kdo zastupuje fyzickou osobu

Podnikatel fyzická osoba bez zaměstnanců může jednat s úřady sám nebo prostřednictvím plné moci. Může také zmocnit jakoukoli fyzickou osobu (rodinného příslušníka, kamaráda, známého, právníka, tedy kohokoli, komu důvěřuje) nebo právnickou osobu (např. advokátní kancelář v případě řešení soudních sporů).

Kdo může podepsat plnou moc

Na rozdíl od dohody o zastoupení, která funguje jako smlouva dvou stran, je plná moc pouze jakési jednostranné potvrzení, že zmocněnec může jednat se třetí osobou nebo úřadem. Dokument podepisuje zmocnitel i zmocněnec. Větší váhu má však podpis zmocnitele.

Jak dlouho můžu odstoupit od smlouvy

V souladu s § 1829 občanského zákoníku má spotřebitel právo odstoupit od smlouvy bez udání důvodů do 14 dní od převzetí zboží, resp. od převzetí poslední dodávky zboží, je-li obsahem koupě několik druhů zboží nebo se zboží skládá z několika částí (postačí odeslat 14. den lhůty).

Jak dlouho mám na odstoupení od smlouvy

Kupující spotřebitel má v souladu s ustanovením § 1829 a násl. zák. č. 89/2012 Sb., Občanského zákoníku v jeho platném znění právo odstoupit od smlouvy do 14 kalendářních dnů ode dne převzetí zboží, byla-li předmětná kupní smlouva uzavřena pomocí prostředků komunikace na dálku.

Kdy se považuje za doručený email

Správní řád upravuje doručování e-mailem v § 19 odst. 9, a to na následujícím principu: Pokud o to dotčený sám požádá a pokud to nevylučuje povaha věci, může správní orgán doručovat na e-mailovou adresu, kterou dotčený sám sdělí. Přičemž platí, že zpráva je doručena okamžikem, kdy její doručení adresát potvrdí.

Co je to právní jednání

Právní jednání (negotium) je subjektivní občanskoprávní skutečnost, kterou dochází ke vzniku (změně nebo zániku) subjektivních práv a subjektivních povinností jednajících. Subjektivní občanskoprávní skutečností je proto, že právní jednání je vždy kryté vůlí jednajícího, je projevem jeho vůle.

Co je to smluvní zastoupení

Smluvní zastoupení je, jak z názvu vyplývá, založeno smlouvou uzavřenou mezi zmocnitelem (tj. osobou, která zmocňuje druhou osobu k právnímu jednání v ujednaném rozsahu – zastoupený) a zmocněncem (tj. osobou, která má zmocnitele v ujednaném rozsahu zastupovat – zástupce).

Kdo jedna za právnickou osobu

Může být buď individuální (tvořen jednou osobou, např. ředitel státního podniku, jednatel u společnosti s ručením omezeným, je-li jeden), nebo kolektivní (tvořen více osobami, např. představenstvo akciové společnosti, nově též jednatelstvo u společnosti s ručením omezeným).

Jak vzít zpět plnou moc

Odvolání plné moci musí být zmocněnci vždy oznámeno. Dokud není zmocněnci odvolání známo, není účinné. Kroky, které činí zmocněnec v rámci plné moci, mají proto účinky až do dne oznámení o odvolání plné moci. Odvolání plné moci by mělo mít stejné náležitosti jako samotná plná moc.

Kde si nechat ověřit plnou moc

Plnou moc lze s občanským průkazem ověřit u notáře, na poště u přepážky označené Czech POINT nebo na matrice obce. Cena ověření podpisu je 30 Kč. Pokud má váš blízký obtíže s pohybem a není schopen na úřad sám dojít, lze si s matrikou obce v místě bydliště domluvit návštěvu přímo u vás v domácnosti.

Na co má nárok kupující při Nepodstatném porušení smlouvy

V případě, že vadou prodané věci došlo k nepodstatnému porušení kupní smlouvy, může kupující požadovat odstranění vady nebo poskytnutí přiměřené slevy z kupní ceny.