Jak ředit kuprikol
Dobrý den, postřik na jahody (na skvrnitost listů) se ředí – 35-40 g / 5 l vody aplikuje se po sklizni, opakuje se podle potřeby v intervalu 10-14 dnů.
Archiv
Jak používat kuprikol
Příprava aplikační kapaliny: Odměřené množství přípravku vsypte za stálého míchání do nádrže aplikačního zařízení naplněné do poloviny vodou a doplňte na stanovený objem. Aplikační kapalinu použijte bezprostředně po přípravě. Používejte dokonale čisté aplikační zařízení.
Archiv
Kdy aplikovat kuprikol na rajčata
Aplikace se provádí postřikem na list 1x 14 dní v průběhu celé vegetace nebo těsně před nebo v období výskytu plísně bramborové (pro zvýšení zdraví rostlin). Postřik se provádí od června 3x po 5 dnech (v případě deštivého počasí 3x po 3 dnech).
ArchivPodobné
Na co je Kuprikol 50
Kuprikol 50 je fungicidní postřikový přípravek k ochraně proti houbovým chorobám rostlin. Kuprikol je tradiční a osvědčený český fungicid s vysokou účinností. Obsah balení je 2x10g.
Archiv
Jaký postřik na Kadeřavost broskvoní
Donedávna se proti kadeřavosti úspěšně používal fungicidní přípravek Kuprikol, prodej byl však ukončen, nebyla prodloužena potřebná registrace. Účinná náhrada za Kuprikol je postřik Zdravá Broskev Plus. Je to vlastně souprava dvou přípravků: Champion 50 WG a Harmonie Železo.
Co je to kuprikol
Kuprikol je postřikovým fungicidem dodávaným ve formě smáčitelného prášku. Kuprikol je určen k ochraně rostlin před houbovými a bakteriálními chorobami. Účinnou látkou tohoto fungicidu je oxychlorid měďnatý (CuCl2 . 3 Cu(OH)2).
Co nahrazuje kuprikol
Champion 50WP 10g (nahrazuje Kuprikol)
Champion 50WP je kontaktní fungicidní přípravek k ochraně rostlin proti houbovým chorobám a ochraně květů meruněk proti mrazu. Více podrobných informací o chorobách rostlin a postřicích najdete v článku Ochrana rostlin Plíseň bramborová Na okrajích listů se tvoří…
Jak dlouho nesmí pršet po postriku
Postřik musí na stromě vydržet alespoň 2 hodiny a po tuto dobu jej nesmí spláchnout déšť, stejně tak ale postřik nesmí na stromě zmrznout.
Jak zachránit rajčata napadená plísni
Při silném napadení je nutné odstranit celé rostliny. Napadené rostliny je nutné okamžitě zlikvidovat, nejlépe spálit! Rozhodně nepatří na kompost! Na pěstování rajčat jsou vhodné chráněné záhony s co nejdelším slunečním svitem, optimálně na jižní straně domu pod přesahem střechy, kde jsou chráněna před deštěm.
Jak se zbavit plísně na rajčatech
Proti plísni na rajčatech doporučujeme jako první 2-3 postřiky fungicidním systémovým přípravkem Ortiva. Účinná látka se po postřiku rozvede do celé rostliny. Preventivní ošetření je třeba udělat ideálně na začátku června, v polovině června a popř. na konci června.
Co způsobuje Kadeřavost broskví
Kadeřavost broskvoně je choroba broskvoně způsobená houbou palcatka broskvoňová (Taphrina deformans) z podkmene hub Taphrinomycotina. Choroba se projevuje deformací listů broskvoně téměř pravidelně, každoročně, v jarním období. Rozvoj choroby podporuje teplé počasí v období rašení.
Jak se stříhají broskve
U broskvoní zakládáme kotlovitou (dutou) korunku. Mladý stromek po výsadbě na jaře seřízneme tak, že úplně odstraníme terminální výhon a zbylé 4 výhony seřízneme na 2 až 3 pupeny, pokud možno souměrně do stran. V červnu a na přelomu srpna a září všechny narostlé výhonky vždy asi o 1/3 zaštípneme.
Kdy provést postřik proti přezimujícím škůdcům
Při denních teplotách nejlépe kolem 5 °C a více je možné provádět zimní postřik jádrovin a ostatních ovocných stromů proti přezimujícím škůdcům.
Kdy delat Postrik
Nejvhodnější dobou pro jarní postřik je konec vegetačního klidu, když začíná rašení. Dále je pak postřik vhodný až do stádia zeleného či růžového poupěte. Počkejte, až bude teplota vyšší než 7 až 10 °C a nebudou hrozit mrazy. Postřik (zejména olejovými přípravky) by mohl způsobit poškození.
Kdy aplikovat postřik proti plísní
Proti plísni na rajčatech doporučujeme jako první 2-3 postřiky fungicidním systémovým přípravkem Ortiva. Účinná látka se po postřiku rozvede do celé rostliny. Preventivní ošetření je třeba udělat ideálně na začátku června, v polovině června a popř. na konci června.
Kdy postřik proti plísni bramborové
Pokud tato preventivní opatření nejsou účinná, je možné sáhnout i po chemickém postřiku. Ten se provádí, pokud je předpovězeno vlhké počasí, ve kterém by se houbě mohlo začít dařit. Vhodná doba na provedení postřiku je přibližně polovina června, nejlépe ještě před prvními známkami plísně.
Kdy aplikovat postřik proti plísni
Proti plísni na rajčatech doporučujeme jako první 2-3 postřiky fungicidním systémovým přípravkem Ortiva. Účinná látka se po postřiku rozvede do celé rostliny. Preventivní ošetření je třeba udělat ideálně na začátku června, v polovině června a popř. na konci června.
Proč se u rajčat kroutí listy
Na vině ovšem často bývá i tzv. abiotická porucha, kterou způsobuje jak nadbytečná, tak i nedostatečná zálivka, tedy přemokřený i přesušený substrát. Stejně jako velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Ale také nedostatek dusíku a draslíku.
Kdy postřik proti kadeřavosti
Jarní postřik zlikviduje přezimující stádia houby těsně před tím, než se stihnou dostat do otevírajících se pupenů. První postřik se tedy provádí vždy v okamžiku nalévaní pupenů. Pokud na jaře na stromě příznaky kadeřavosti již vidíte, je na ošetření stromu pozdě a nemoc můžete pouze zpomalit mechanickými metodami.
Jak se zbavit kadeřavosti
Proti kadeřavosti nejlépe zabírají chemické fungicidy. Mezi jejich nevýhody ale patří vedlejší negativní účinky, jako například hromadění mědi v půdě nebo toxické dopady na půdní život, a dále třeba zdravotní rizika spojená s aplikací.
Kdy se stříhají broskve
Broskvoně se stříhají až třikrát ročně
Pokud je broskvoň poměrně mladá, ke střihu přistupujeme až třikrát ročně. Začínáme v březnu, pokračujeme v červnu a končíme během září. Pokud vám však na zahradě roste už starší strom plodící vynikající šťavnaté ovoce, střih provádějte pouze dvakrát ročně.
Kdy se stříkají broskve
Postřiky je nutné aplikovat nejen na větve, ale i kmen postižené broskvoně. S první fází ochrany se začíná už na podzim, a to v době, kdy je strom už téměř bez listí. Musí se však provádět ještě před příchodem mrazů a po dvou týdnech je nutné zásah opakovat.
Jaký postřik proti Pilatce švestkové
Ze skupiny insekticidů se proti pilatkám úspěšně používá přípravek Calypso. Jeho účinnou látkou je thiacloprid, který se řadí do skupiny neonikotinoidů. Působí na pilatky dotykově i požerově a má vynikající účinek.
Kdy se stříkají švestky
První postřik švestky provádíme proti puchrovitosti hned na začátku sezóny. Doporučit můžeme fungicid Kuprikol 50, který aplikujeme ve chvíli, kdy se na stromě objeví pupeny, tedy na začátku rašení. Připravíme si 10g přípravku a promícháme jej ve 2 litrech vody (optimální množství pro 1 švestku).
Jak se zbavit plísně bramborové
Ze specializovaných postřiků na plísně rajčat a brambor spolehlivě účinkují takřka všechny. Osvědčené jsou však například postřiky Kuprikol, Infinito, Kocide 2000, Ortiva, Ridomil gold či AcrobatT MZ.