Jak se jí lanýže?

Jak se hledají lanýže

Jejich silné aroma je také jediný spolehlivý způsob, jak je najít. Používají se k tomu vycvičení psi a prasata (u těch ale více hrozí, že než se hledač naděje, lanýž zmizí mlsnému čuníkovi v tlamě). Dají se hledat i s pomocí mušek, které poletují nad půdou, pod kterou jsou 30 centimetrů hluboko ukryté lanýže.
Archiv

Jak voní lanýž

Lanýž na to musí daleko rafinovaněji. Vzhledem k umístění jeho hlíz pod povrchem, mu vítr nijak nepomůže. Proto si vytvořil velmi pronikavou vůni a chuť, kterou lidé tolik oceňují. Především ji však oceňuje vysoká a černá zvěř, která lanýže vášnivě miluje.

Jak očistit lanýž

Před použitím vyndejte lanýže včas z lednice, aby získaly pokojovou teplotu a předvedly se v plné aromatické síle. Neloupejte je! Měly by se však očistit od špíny nebo počínající plísně – houby stačí zlehka otřít kartáčkem, rychle opláchnout pod proudem studené vody a osušit.
Archiv

Kdy se sbírají lanýže

Lanýže v Česku jsou chráněny zákonem

Jejich sezona začíná na konci července a začátku srpna. Lanýže letní jsou hnědé až černé s vrásčitým povrchem, zatímco lanýže zimní jsou bílé s poměrně hladkým povrchem. Ceněné jsou pro svou naprosto jedinečnou chuť, která není podobná či zaměnitelná s ničím jiným.

Kdo hledá lanýže

Nacházejí se pod zemí v hloubce přibližně 15–20 cm, což ztěžuje jejich hledání. Dříve se k hledání lanýžů užívala prasata, nyní se sběr lanýžů provádí za pomoci vycvičených psů.

Jak vypadá houba lanýž

Jak ho poznat

Plodnice lanýžů mají nepravidelně kulovitý až bramborovitý tvar, jsou hrbolaté, někdy bradavčité, barvy bělavé, žlutohnědé nebo šedočerné. Nacházejí se pod zemí v hloubce přibližně 10 – 30 cm, což ztěžuje jejich hledání a vyžaduje pomoc prasete či vycvičeného psa, kteří mají citlivější čich než člověk.

Jak chutná Lanýžová omáčka

Výrobek má intenzivní chuť, je aromatický a velmi chutný díky zachování původních vlastností lanýžů. Skvěle se snoubí s pokrmy z čerstvých těstovin a rýže, či masem, jako například svíčkovou a hovězími plátky nebo zeleninovými pokrmy.

Kde rostou lanýže

Lanýže se vyskytují zejména ve Středomoří, například v italských regionech Piemonte, Marche, Umbria, Abruzzo, Molise, ve francouzském Périgordu či v oblasti Istrijského poloostrova. Lanýže rostou převážně v dubových a jiných listnatých lesích.

Který lanýž je vzácnější

Lanýže jsou v gastronomii vysoce ceněny jako vynikající, ovšem ne snadno dostupná delikatesa. Nejvzácnější a nejdražší je lanýž bílý, který se vyskytuje jen v oblasti italského Piemontu.

Jak vycvičit psa na hledání lanýžů

„Nepoužívá násilné metody, jako je vyhladovění psa, ale mírné prostředky. Dělá z nich skutečné šampiony,“ dodává. „Daří se mu v psovi probudit cosi, co z něj udělá blázna do lanýžů. Je třeba, aby pes byl pečlivý a soustředěný, aby se nenechal zlákat pachem zvěře,“ vysvětluje Guaraldo.

Co se nesmi s Lanyzi

Lanýže se nesmí nikdy vařit a projít varem! Nikdy nemíchat lanýže s výraznými sýry! Vždy používat extra virgin olivový olej a sůl!

Jak se připravuje lanýž

Černý lanýž nastouháme do vývaru, ten poté zredukujeme asi o 1/3, osolíme a postupně do něj zašleháme studené máslo. Těstoviny vložíme do vroucí osolené vody a vaříme asi 5 minut.

Co je to lanýže

Lanýž je tzv. ektomykorhizní houba, která roste pod zemí v symbióze s kořeny stromů a dřevin. Na rozdíl od běžných hub rostou ale lanýže zcela pod zemí. Technicky se tedy nejedná o stejný druh hub, které v lesích obvykle nacházíme.

Kterou houbu hledají prasata

Dříve se k hledání lanýžů užívala prasata, nyní se sběr lanýžů provádí za pomoci vycvičených psů. Zmínění živočichové jsou makrosmatičtí, neboli mají čich citlivější než člověk. Lanýže v zemi identifikují tak, že cítí chemickou látku dimethylsulfid, produkovanou plodnicí.

Jak naučit psa hledat houby

5 kroků, jak začít s výcvikemukázat mu houby, které má hledat a nechat ho je načuchat.určit mu jasné povely pro hledání hub.schovat mu načuchané houby do pro něj známého prostoru a nechat ho je najít po zaznění pokynu.ocenit ho, když houby najde.opakovat, opakovat, opakovat.

Jak dlouho vydrzi cerstvy lanýž

Váha lanýže se pohybuje mezi několika gramy a jedním kilogramem. Výrazné aroma této houby se stářím sílí. Pokud ho budete skladovat, vydrží vám v ledničce čerstvý až deset dní.

Který lanýž je dražší

Ještě o trochu dražší je lanýž bílý piemontský. Jeho cena se může vyšplhat až na 200 tisíc korun za kilo. Naopak nejlevnější je asi lanýž letní – černý. Kilogram stojí od 5 do 12 tisíc korun.

Jak vycvičit psa na lanýže

„Nepoužívá násilné metody, jako je vyhladovění psa, ale mírné prostředky. Ze psů dělá skutečné šampiony,“ dodává. „Daří se mu v psovi probudit cosi, co z něho udělá blázna do lanýžů. Je třeba, aby pes byl pečlivý a soustředěný, aby se nenechal zlákat pachem zvěře,“ říká Diego Guaraldo.