Jak se jí Physalis?

Jak jíst Physalis

Jak physalia physalis konzumovat. Sušená mochyně může v oříškových směsích se sušeným ovocem vhodně doplňovat rozinky, chutná zvláště s arašídy a kešu oříšky. Pochutnat si na ní můžete i v čokoládových müsli a v ovocných dezertech, kde vynikne s brusinkami neb borůvkami.
Archiv

Jak se jí mochyně

Plody mochyně můžeme jíst samotné, přidat je do ovocné či zeleninového salátu nebo do ovocného koktejlu. V každém z případů dodá mochyně výraznou a příjemnou chuť.
Archiv

Jak chutná mochyně

Jak chutná a kam se hodí mochyně

Bobule jsou šťavnaté, mají sladkokyselou chuť a aroma připomínající jahody nebo ananas. Uvnitř jsou drobná semínka, která se konzumují společně s plodem. Pro svůj netradiční vzhled se bobule physalisu často používají jako dekorace k dezertům nebo drinkům.
Archiv

Jak pěstovat Physalis

Pěstování rostliny je velmi nenáročné, roste v lehkých, středně těžkých i kyselých půdách, miluje polostín a rozptýlené slunce. Co se týká výživy, pak je nevhodnější před zasazením do jamky uložit kompost nebo dobře rozleželý kravský hnůj, poskytující dostatečnou zásobu živin pro bohatý vývoj.
Archiv

Která mochyně je jedlá

Mochyně mexická (Physalis Ixocarpa) je u nás méně známá, ovšem ve své domovině velmi oblíbená. Její plody se užívají jako zeleniny, jsou světle žluté, zelené či fialové a jejich váha dosahuje 30–60 g.

Jak uskladnit Physalis

Sklizeň a skladování plodů

Plody ale dozrávají až pozdě – od začátku srpna do září. Sklidit je však musíte před prvními mrazy a uložte je pak v chladu a v suchu, kde vydrží i několik měsíců. Plody, které jsou ještě nezralé, ale už mají „bobulku“, skliďte také, a nechte je dozrát třeba v obýváku na okně.

Na co je dobrá mochyně

Obsahují také bioflavonoidy včetně rutinu, který má velký význam pro pružnost cév, takže pomáhá předcházet kardiovaskulárním chorobám. Díky svému složení působí plody mochyně peruánské také antioxidačně, takže chrání buňky před stárnutím, přispívají k prevenci nádorových onemocnění a zvyšují imunitu.

Jak poznam zralou Mochyni

Nezralé plody i zbytek rostliny jsou také jedovaté. Zralé plody poznáte podle toho, že lampionek zaschne a uvnitř zůstane oranžová třešnička.

Jak se pozná zralá mochyně

Se sklizní nespěchejte: vyčkejte, až začnou pergamenovité obaly hnědnout, zasychat a kulaté plody uvnitř se žlutooranžově rozzáří. Pokud však z nějakých důvodů potřebujete sklidit nezralé plody, nevyhazujte je: když dojdou v teplé místnosti v domě, získají dobrou chuť i aroma.

Jak se starat o Physalis

Mochyně mají rády hodně živin (půdu obohacenou hnojem), hodně slunce a teplo, jsou totiž doma v tropické Jižní Americe. Mně se osvědčilo je pěstovat před jižní zdí domku. V průběhu července a srpna se mochyně hodně rozroste a rozvětví a je třeba ji přivázat k opoře (třeba k bambusové tyčce).

Jak zazimovat Physalis

Přestože se na záhonu pěstuje mochyně peruánská jako jednoletka, zkuste ji přezimovat doma. Ještě před příchodem mrazů mochyni vyryjte a zasaďte do květináče (průměr volte raději větší) s běžným substrátem pro pokojové rostliny. Přes zimu ji mírně zalévejte a dopřejte jí co nejvíce slunce a světla.

Kde roste Physalis

Physalis peruviana

Mochyně peruánská je přirozeně rozšířena v Jižní Americe od Kolumbie a Venezuely po Bolívii a Chile. Zplaněle roste v klimaticky příhodných oblastech téměř celého světa.

Jak se starat o physalis

Mochyně mají rády hodně živin (půdu obohacenou hnojem), hodně slunce a teplo, jsou totiž doma v tropické Jižní Americe. Mně se osvědčilo je pěstovat před jižní zdí domku. V průběhu července a srpna se mochyně hodně rozroste a rozvětví a je třeba ji přivázat k opoře (třeba k bambusové tyčce).

Kdy dozraje Physalis

Sklizeň a skladování plodů

V červenci mochyně začíná kvést – po odkvětu se objeví malinký lampionek, ve kterém postupně roste a zraje třešeň. Plody ale dozrávají až pozdě – od začátku srpna do září. Sklidit je však musíte před prvními mrazy a uložte je pak v chladu a v suchu, kde vydrží i několik měsíců.

Kdy se sazi Physalis

Sazeničky za oknem

Teplomilná mochyně nesnese mráz, ven se vysazuje až v půli května. V té době můžete sazeničky zakoupit – ale nejsou ani zdaleka tak běžně k dostání, jako třeba rajčata nebo papriky. Když již koncem ledna nebo v únoru vysejete semínka, můžete si za oknem předpěstovat sadbu vlastní.