Jak se jí Skeble?

Jak se jedí slávky

Vařené slávky

Na stůl by měly přijít v misce s trochou vývaru, neměly by v něm plavat. Z misky se nabírají buď rukama, nebo lžíci či kleštičkami na talíř. Vnitřek otevřené mušle můžete vybrat vidličkou anebo rukou, ale nejstylovější je použít jinou mušli jako kleštičky.
ArchivPodobné

Jak jíst Škampi

Škampi se připravují několika způsoby: vařené, „na buzaru“ (viz Recept), „po pekařsku“ (pečené v troubě) nebo na grilu. Čerstvé se mohou jíst i syrové. Na ostrovech Cres a Krk určitě ochutnejte jehněčí a kůzlečí, které je nejlepší pečené „pod pekou“ (železným či kameninovým poklopem) nebo celé na rožni.

Jak otevřít mušle

„Na jejich otevření není potřeba žádný speciální nástroj,“ pokračuje, „stačí obyčejný příborový nůž, jímž se seřízne,víko' a mušle se otevře. Důležité je nedávat do toho moc síly a jet nožem jen po skořápce – v opačném případě byste mohli sval přeříznout.

Jak dostat smrad z mušlí

Na ocet pozor

Nejlepší způsob, jak se veškerých tkání zbavit, je dát mušle či lastury na pár dní do mraveniště. Mravenci vnitřek ulity perfektně vyčistí. Někdy už jen tímto zápach prakticky zmizí, jindy je dobré ještě mušle vyvařit ve vodě se solí nebo trochou octa.

Jak chutná mušle

Pro představu, jak slávka chutná: v chuti dominuje rybí vůně a chuť, pro někoho, kdo nemá rád rybinu, může být až nepříjemná a intenzivní.

Jak jíst plody moře

Oblíbené mořské plody se podávají buď již vyloupané, nebo vcelku. V prvním případě je jíme standardně příborem, jsou-li ovšem vcelku, používáme ruce, které si omýváme ve finger-bowl (míse s vodou, citronem a mátou).

Jak se jí celá kreveta

Krevety je třeba oloupat, poslední článek a ploutvičku je praktické ponechat – dobře se za ně při jídle drží. Ať už budete krevety vařit, nebo smažit, udělané jsou za minutu. Ideální přílohou krevet po asijsku je jasmínová rýže.

Kdo žije v müsli

Často přitom stačí jen vědět, co a jak sbírat. Může to znít jako samozřejmost, ale divili byste se, kolik lidí zapomíná, že uvnitř mušlí skutečně žijí živí tvorové. Jsou to nejrůznější měkkýši a krásné lastury a ulity jsou jejich domovy, bez kterých nemohou fungovat.

Jak poznat dobře slávky

Slávky by neměly být příliš pomlácené, protože minimálně střípky lastur jsou velmi nepříjemné a nesnadno se odstraňují. Podle podmínek mohou být lastury zavřené nebo pootevřené. Slávky voní mořem, nikdy ale nesmí zapáchat.

Co udělat s mušlemi

Jedním z klasickým suvenýrů, který si můžete od moře přivézt je krabička nebo šperkovnice z mušlí. Snadno ji ale vyrobíte. Stačí najít doma malou krabičku – dřevěnou, kartonovou nebo plastovou, a polepit ji drobnými mušlemi. Stejně můžete vyzdobit i různé dózi či láhve.

Jak dostat plže z ulity

Na poustevníčky bych zkusil hrnec s teplou sladkou vodou, možná to zabere i na mořské měkkýše, ale jistý si nejsem. Na sladkovodní a suchozemské bych zkusil horkou vodu se solí. Na pozůstatky slabší kyselinu (savo, ocet, coca cola…) dávejte si ale pozor na chráněné druhy!

Kdo žije v mušlí

Často přitom stačí jen vědět, co a jak sbírat. Může to znít jako samozřejmost, ale divili byste se, kolik lidí zapomíná, že uvnitř mušlí skutečně žijí živí tvorové. Jsou to nejrůznější měkkýši a krásné lastury a ulity jsou jejich domovy, bez kterých nemohou fungovat.

Jak chutnají hřebenatky

Hřebenatky překvapí svou jemnou chutí, která může připomínat chuť ořechů.

Proč Nežvýkat ústřice

Ústřice se nežvýkají

V letním období, kdy se ústřice rozmnožují, mají totiž méně kvalitní (tučnější) maso. Pokud kupujete čerstvé ústřice, měly by být lesklé a vlhké, chlazené ústřice by pak měly být zavřené. Pokud je nějaká z chlazených ústřic otevřená, zkuste na ni sáhnout.

Proč jíst mořské plody

POSKYTUJÍ DŮLEŽITÉ ŽIVINY PRO NAŠE TĚLO. Celkově jsou mořské plody známé jako přirozený zdroj vitamínů a minerálů, jako je B – komplex, vitamín D a vitamín B. Vitaminy B – komplexu (B1, B3, biotin, B12 atd), plní mnoho různých funkcí, zajišťují zdravou produkci energie, zlepšují metabolismus a koncentraci.

Jak se jí langusty

Langusty a humři se podávají již podélně rozpůlení, přičemž maso vybíráme buď zvláštní vidličkou na humry a langusty, nebo normální vidličkou pravou rukou.

Jak vypadá lastura

Lastura (laicky škeble či mušle, odborně valva) je dvoudílná schránka mlžů. Lastura je tvořena především uhličitanem vápenatým ve formě krystalků minerálu aragonitu spojeného bílkovinným tmelem conchiolinem. Lastury mají různý tvar, zakulacení, barvu i velikost a jsou důležitým determinačním znakem určování mlžů.

Jak chutnají slávky

Slávky chutnají s máslem a vínem

Pro představu, jak slávka chutná: v chuti dominuje rybí vůně a chuť, pro někoho, kdo nemá rád rybinu, může být až nepříjemná a intenzivní.

Jak připravit mražené slávky

Vyloupané a předvařené (mražené) slávky vložíme do hrnce. Přidáme nakrájenou mrkev, cibuli, česnek, pepř a zalijeme vínem. Vaříme asi 10 – 15 minut.

Jak udělat zvonkohru z mušlí

Zvonkohra z mušlí

Výroba je velmi snadná. Do mušlí či kamínků vyvrtáte malé dírky, kterými protáhnete drátek. Jednotlivé řetízky pak zaháknete za cedník nebo pokud jste si dovezli hvězdici, můžete do ní rovněž navrtat dírky a uvázat za ni. Profesionální lékařské přístroje a chirurgické nástroje včetně servisu.

Co se dá vyrobit z mušlí

I když jsou syrové jedlé, je dobré je pro lepší chuť tepelně upravit. Slávky či mušle v receptech najdete s těstovinami, s rizotem, gnocchi, zeleninou, pečené, vařené i zapékané a dokonce i jako mušlová polévka. Nejslavnějším receptem jsou mušle svatého Jakuba.

Proč šumí v mušlí

Mušle v sobě zkrátka odráží zvuk, který je kolem ní, a z toho zvuku zesiluje jen nějakou část. Na to, abychom tento šum zachytili, ale nepotřebujeme mušli. Stačí nám klidně i normální hrneček. Pokud si ho přiložíme k uchu, uslyšíme stejné šumění.

Jak dlouho zije škeble

Dožívá se 5-15 let, dle životních podmínek. Dorůstá velikosti 15 – 22 cm. Jako všichni velcí sladkovodní mlži, vyskytující se v Česku, je škeble rybničná odděleného pohlaví.

Kdy se jedí ústřice

Podle tradice se ústřice mají jíst jen v měsících, které ve francouzském názvu obsahují písmeno r, tedy kdy je jejich hlavní sezóna. Vychutnat si je tak můžete celou zimu až do dubna (francouzsky avril) a pak zase od září (septembre).

Jak dlouho žije ústřice

Lastura ústřice dorůstá velikosti okolo 10 cm až maximálně 20 cm, může se dožívat věku i více než 20 let.