Jak se jmenuje strom který má kaštany?

Z jakého stromu je kaštan

Jírovec maďal nebo také kaštan koňský (Aesculus hippocastanum) je statný opadavý listnatý strom.

Jak vypadá strom Jírovec

Jírovec je listnatý strom. s obvykle poměrně krátkým kmenem, jehož šedohnědá borka se šupinovitě odlupuje. Před olistěním ho poznáme podle nápadných velkých lepkavých pupenů, ze kterých na jaře vyraší nové listy připomínající zelené dlaně složené z 5 až 7 lístků.

Co to je jírovec maďal

Jírovec maďal z čeledi kaštanovitých (Hippocastanaceae) je strom dorůstající do výšky 15-30 m. Má rozsáhlou korunu a lepkavé pupeny. Listy jsou velké, zubaté s dlouhým řapíkem. Bílé, žlutě či červeně kropenaté květy se objevují v květnu.

Na čem rostou jedlé kaštany

Koňské kaštany nejčastěji rostou na stromech ve městech, parcích, uličkách, alejích, ale jedlé kaštany rostou nejčastěji v lesech a sadech. Podívejte se na listy stromu. List stromu, na kterém roste koňský kaštan má tvar dlaně, zatímco list z kaštanovníku jedlého je jednoduchý, protáhlý a bez složených lístků.

Jak se sází kaštan

Doporučená výsadba je ve sponu (rozestupu) 10-15 metrů, ale když je možnost volíme raději i větší vzdálenost. U stromů pěstovaných ze semene je doporučena výsadba spíše dále od sebe( cca 15 metrů) u roubovanců můžeme vysazovat blíže , neboť roubované stromy nevytváří tak mohutné a rozložité koruny(cca 10 metrů) .

Co to je jírovec

Jírovec (Aesculus), lidově též kaštan, je rod rostlin z čeledi mýdelníkovité. Zahrnuje 12 druhů a je rozšířen v Evropě, Asii a Severní Americe. V Evropě, konkrétně na Balkáně, je původní jediný druh – jírovec maďal (Aesculus hippocastanum), v ČR hojně pěstovaný v řadě kultivarů.

Na co je kaštan

Kaštan se používá zejména na různé cévní problémy (je to jedna z nejlepších léčivých rostlin na cévy vůbec!). Léčí hemoroidy, záněty žil, křečové žíly, lámavost cév, bércové vředy, sklerotizaci cév. Také pomáhá při nedostatečném periferním prokrvování (cévní insuficience) a trombóze nebo flebotrombóze.

Co to je kaštan

Kaštanovník setý (Castanea sativa Mill.) nazývaný též kaštanovník jedlý (či lidově jedlý kaštan) je opadavý listnatý strom z čeledi bukovité (Fagaceae).

Jak se říká kaštanu

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) je u nás běžně nazýván kaštanem.

Na co jsou dobré jedlé kaštany

Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos

Čistí játra od jedovatých zplodin, působí proti průjmům, psychickým poruchám a stavům úzkosti. Jsou vhodnou potravinou při hubnutí, protože mají nižší energetickou hodnotu (180 kalorií na 100 gramů) než oříšky, sušené ovoce, chipsy a další pochutiny.

Jak rychle roste jedly Kastan

Na rozdíl od klasických kaštanovníků, u nichž se prvních plodů dočkáte nejdříve za 10 let, mohou tyto variety plodit již čtvrtým nebo pátým rokem po výsadbě. Jejich koruny jsou méně rozložité a bez obav je proto můžete vysadit na svou zahradu.

Jak zasadit jírovec

Pokud bychom chtěli mít jírovec na zahradě, musíme především pamatovat, že kromě málo vzrůstných kultivarů potřebuje větší prostor pro korunu i kořeny. Při čtvercovém sponu počítáme s minimální vzdáleností 10 m, ale raději 12– 15 m. Vyvarujeme se vyloženě stinných stanovišť. Na údržbu jsou jírovce druhem málo náročným.

Proč se sbírají kaštany

Z jírovce maďalu (jinak také kaštanu koňského) můžeme pro pomocnou podpůrnou léčbu využít na jaře květy a na podzim plody. Dělají se z nich tinktury, mazání i koupele. Uleví bolavým nohám, prospějí žílám, pomůžou při podlitinách a pohmožděninách.

Jak dlouho žije kaštan

Jedlý kaštan je strom dorůstající se výšky až 25 metrů. Koruna má vejčitý tvar, borka je mírně našedlá a kmen může být tlustý i dva metry. Těchto rozměrů stromy dosáhnou během svého velmi dlouhého života, některé žijící exempláře jsou staré i více než 500 let.

Co obsahuje kaštan

Semena kaštanu obsahují cenné látky, jako jsou saponiny (např. aescin), flavonoidy (např. kvercetin a rutin), třísloviny a mastné kyseliny (např. linolová a olejová kyselina).

Jak chutná kaštan

Jak připravit pečené jedlé kaštany. Můžete je péct v troubě, na grilu i na pánvi. Plody jedlých kaštanů se podobají kaštanům, které děti rády sbírají pod stromy. Na rozdíl od nich jsou ale skutečnou pochoutkou, jejich chuť nám nejspíš bude připomínat ořechy.

Jak se jedí kaštany

Kaštany se jedí pouze tepelně upravené – můžeme je péct, vařit, dělat z nich pyré nebo nádivku. Před tepelnou úpravou musíme kaštanům naříznout slupku do kříže, uděláme asi 2 cm dlouhé řezy kolmo na sebe a půl centimetru do hloubky pod slupku. Řežeme na vypouklé straně kaštanu.

Jak dlouho vydrží jedlé kaštany

Pokud je hodláte konzumovat dříve, dejte je do lednice, kde budou jedlé ještě za měsíc. A když je zamrazíte, můžete si na nich pochutnat ještě po čtyřech měsících.

Kdy Strihat kaštan

Jedlý kaštan řez

K řezu sazenic přistupujeme až třetím rokem po výsadbě, kdy výhony zkrátíme asi o 10 centimetrů. V dalším roce, kdy má již strom minimálně 4 silné výhony, zkracujeme o ⅓ jejich délky. Tyto kroky jsou důležité pro správné utvoření koruny. V pozdějších letech již strom řežeme minimálně.

Jak se mnozi kaštan

Množení generativně je množení ze semene. Toto je také nejčastější a také nejjednodušší způsob množení. Semena kaštanů mají poměrně velkou klíčivost ,která za ideálních podmínek může dosáhnout až 70 % . Semena uskladníme na podzim v písku při teplotě 3-5 st.

Jak loupat jedlé kaštany

Kaštany jsou upečené, když začnou pukat a ve škvírce se objeví žlutá dužnina. Ještě teplé kaštany oloupejte, kdyby vystydly, slupka ztvrdne a oloupat nepůjdou. Do loupání se nepouštějte od špičky, ale z protilehlé „tupé“ strany. Můžete je také zkusit silně mnout v utěrce, slupka by se měla snadno odloupnout.

Jak vyrobit extrakt z kaštanu

Nakrájenými či nastrouhanými kaštany naplníme vhodnou skleněnou nádobu a zalijeme je 40% bílým alkoholem (např. vodkou) Necháme stát 14 až tři týdny. Nádobu každý den opatrně protřepeme. Pak tinkturu scedíme, nejlépe přes nebarvené bylinkářské plátno, do uzavíratelné nádoby.

Na co je dobrý kaštan

Léčivé vlastnosti, účinky na zdraví

Zlepšuje i prokrvení orgánů. Podle všeho též snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž pomáhá při cukrovce a jaterních potížích. Dále kaštan léčí vodnatelnost (anasarka), otoky, zejména otoky lymfatických žláz. Má protizánětlivé působení.

Na co jsou kaštany

Plody kaštanu mají protizánětlivé účinky, pozitivně ovlivňují stav cévního a žilního systému, pomáhají při žilní nedostatečnosti a působí jako antisklerotikum. Tinkturu by rozhodně neměly užívat děti, dále těhotné a kojící ženy a podle některých bylinářů ani lidé, kteří mají problém s játry a ledvinami.

Jak jsou zdravé jedlé kaštany

Jedlé kaštany mají pro lidský organismus obrovský přínos. Čistí játra od jedovatých zplodin a působí proti průjmům, psychickým poruchám a stavům úzkosti. V lidovém léčitelství a farmakologickém průmyslu se využívají listy jako prostředek proti kašli. Pro svůj nízký obsah cukru jsou vhodné i pro diabetiky.