Jak se nazývá velikonoční neděle
Tradiční názvy jednotlivých dní
Den v týdnu | Pojmenování |
---|---|
Čtvrtek | Zelený |
Pátek | Velký |
Sobota | Bílá |
Neděle | Boží hod Velikonoční |
Jak se nazývají neděle před Velikonocemi
Připadnou vždy na neděli po prvním jarním úplňku, od 22. března do 25. dubna. Velikonocím předchází šest postních nedělí – Pučálka, Černá neděle, Kýchavná, Družebná, Smrtná a Květná.
Archiv
Jak se jmenuje neděle před velikonočním pondělím
Svatý týden trvá od Květné neděle do Bílé soboty, Boží hod velikonoční (neděle) a Velikonoční pondělí jsou jeho dovětkem.
Archiv
Co to je velikonoční neděle
Velikonoční neděle je největším křesťanským svátkem, v tento den Kristus vstal z mrtvých a přinesl naději a příslib nového života všem křesťanům. Pro ateisty jsou velikonoce zejména svátkem spojeným s příchodem jara, znovuzrozením a probuzením přírody.
Co je to pomlázka
Pomlázka je český velikonoční lidový zvyk spočívající ve šlehání žen muži pomocí prutu či spleteného proutí taktéž nazývaného pomlázka, prováděný na Velikonoční pondělí. Výrazem pomlázka mohou být také označen samotný akt podarování během koledy, vykoledované dary, jako vejce či kraslice, nebo také velikonoční nádivka.
Jak se jmenují dny ve velikonočním týdnu
Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílou sobotu, Velikonoční neděli a pondělí vnímáme hlavně jako dny báječného volna a dětských prázdnin. Pokud chcete do pašijového týdne proniknout hlouběji, máme pro vás přehled dnů a zvyků, které tradičně patří k velikonočním svátkům.
Jak se říká postní neděli
Na tuto neděli se v kostelech na oltářích zahalovaly kříže. Tato tradice vychází již ze starokřesťanských dob a jejím účelem je zabránit tomu, aby honosná výzdoba kostela narušila vážnost postní doby. Této neděli se také lidově říká smrtná, smrtelná nebo černá.
Jak se jmenují jednotlivé velikonoční dny
Šedivé úterý – uklízelo se a vymetaly se pavučiny. Škaredá středa – den, kdy Jidáš zradil Ježíše. Zelený čtvrtek – připomíná poslední večeři Ježíše. Velikonoční triduum (tři dny) začíná od večerní mše na Zelený čtvrtek a končí nešporami na Velikonoční neděli.
Proč se barví velikonoční vajíčka
Jako symbol životadárné síly a zrození navíc zobrazuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K jeho oběti se váže i zvyk velikonoční vejce barvit – podle nejstarších dochovaných záznamů se totiž tato vejce barvila načerveno, což byla připomínka prolité Kristovy krve.
Proč se na Velikonoce šlehají ženy
Chlapci chodí na Velikonoční pondělí s pomlázkami koledovat po vsi a šlehají s nimi děvčata, aby si za zvuku velikonočních koled vysloužili vajíčko. Šlehání se dělá proto, aby děvčata zůstala krásná, zdravá, pilná a veselá po celý další rok. Tento zvyk se udržuje už zhruba od konce 14. století.
Co znamenají barvy stuh
Důležitá byla i barva obdržených stuh. Červená byla z lásky, modrá symbolizovala naději, zelená přátelství a žlutá odmítnutí. Při obcházení vesnice muži neměli nijak složitá pravidla.
Jak se nazývají velikonoční svátky
A už tu máme Velikonoce. Tento týden, který křesťané označují jako svatý či pašijový, začíná Květnou nedělí a končí nedělí Velikonoční. Mezi nimi jsou ale i další dny, které mají svoje vlastní jméno – Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota. U nás pod velikonoční týden spadá ještě Velikonoční pondělí.
Kdy se nesmí prát prádlo na Velikonoce
Prádlo v Kristově krvi
Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.
Jak se jmenuje posledni postní neděle
Poslední postní neděle: Květná
Jak se nazývá druhá postní neděle
Druhá neděle postní – Pražná
Co se nesmí dělat na velikonoční neděli
Na Velikonoční neděli by se totiž neměly dělat téměř žádné domácí práce. Nemusíte tedy zametat, mýt nádobí a ani třeba stlát postel. Zato byste se ale měli pustit do pečení mazance a beránka a váš muž by měl uplést krásnou pomlázku. Jen stěží byste hledali větší symbol velikonoc než je právě pomlázka a mazanec.
Jak se jmenují jednotlivé dny velikonočního týdne
Šedivé úterý – uklízelo se a vymetaly se pavučiny. Škaredá středa – den, kdy Jidáš zradil Ježíše. Zelený čtvrtek – připomíná poslední večeři Ježíše. Velikonoční triduum (tři dny) začíná od večerní mše na Zelený čtvrtek a končí nešporami na Velikonoční neděli.
Proč se barví kraslice
Od dob raného křesťanství jsou kraslice v křesťanské tradici nedílně spojeny s Velikonocemi, kde symbolizují plodnost a znovuzrození.
Jak se plete pomlázka ze 4 prutů
Pletení pomlázky ze 4 prutů
Čtyři stejně dlouhé proutky uchopte do jedné ruky tak, aby vytvořily čtvercový profil. Poté vezměte pátý, ideálně užší proutek, ten zasuňte do středu pomyslného čtverce z proutků a následně jím začněte proutky u jejich spodku obmotávat.
Kdo plete pomlázku
Splésti pomlázku jest velký um
Pletou ji košíkáři či dovední samoukové, ovšem každý malý chlapec by tohoto umu chtěl dosáhnout. Ti však většinou pletou pomlázku jen ze tří proutků a po oku pokukují po umění starších, kteří, světe div se, spletou až 16 prutů do sebe.
Co to je pomlázka
Pomlázka je český velikonoční lidový zvyk spočívající ve šlehání žen muži pomocí prutu či spleteného proutí taktéž nazývaného pomlázka, prováděný na Velikonoční pondělí. Výrazem pomlázka mohou být také označen samotný akt podarování během koledy, vykoledované dary, jako vejce či kraslice, nebo také velikonoční nádivka.
Jaké jsou velikonoční tradice
VELIKONOCE: Zvyky a tradice spojené s dobou velikonoční Barvení velikonočních vajíček, pečení mazanců a jidášů, šlehání dívek upletenou pomlázkou, polévání vodou nebo třeba vysévání obilí. To vše jsou oblíbené velikonoční zvyky a tradice, pomocí kterých lidé každoročně oslavují svátky jara.
Proč nemá viset prádlo na Štědrý den
Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků musí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta.
Co se nemá dělat na velikonoční neděli
Podle starých pověr měly v tento den velkou moc čarodějnice a zlé síly, proto je potřeba mít se před nimi na pozoru. Je zapovězena velká část prací – nesmí se hýbat se zemí a dělat na poli a na zahradě, péct, prát a zametat, ale ani půjčovat, darovávat a vynášet věci z domu, či přijímat dary.
Co je černá neděle
Černá neděle je první postní nedělí. Pořad vysvětluje, kde se vzalo její pojmenování a co vlastně znamená půst. Ukazuje i zvyk schovávat dětem venku postní preclíky, což připomíná tradičního velikonočního zajíčka z anglosaských zemí.