Jak se říká pomlázce?

Jak se řekne pomlázka

skloňováníEditovat

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ pomlázku pomlázky
vokativ pomlázko pomlázky
lokál pomlázce pomlázkách
instrumentál pomlázkou pomlázkami

Co se říká při pomlázce

Názvosloví a etymologie. Slovo pomlázka je všeobecně, jen s několika málo výjimkami, používáno v Čechách, zatímco na Moravě a v českém Slezsku je názvosloví bohatší. Na jižní Moravě se tak lze setkat s výrazy mrskút a mrskačka, mezi Kroměříží a Vsetínem a na Slovácku zase se slovem šlahačka.

Co je to Smigrust

Už zítra je tu velikonoční pondělí – oblíbený svátek chlapců a mužů, naopak obávaný den něžného pohlaví. Důvod tohoto ambivalentního vztahu je společný a je jím pomlázka. Ta má na Valašsku řadu názvů – šmigrust, mrskačka, šlahačka a jiné.

Jak se plete pomlázka ze 6 prutů

Vezmeme tedy do ruky 6 proutků a zarovnáme je podle špičky. Spodní silnější část proutků seřízneme na stejnou délku. Poté vložíme další proutek doprostřed svazku, který zasuneme ale jen asi 8-10 cm dovnitř. Tím pak začneme pevně omotávat celý svazek, čímž nám vznikne základní rukojeť budoucí pomlázky.

Jak se říká jinak pomlázce

Stejně tak se liší i pojmenování samotné pomlázky. V českých a moravských nářečích se jí říká například hodovačka, mrskačka, sekačka, šlehačka, švihačka, houdovačka, dynovačka, binovačka, žíla pamihod, pamihod, pamihoda, tatar, kantár, metla, kyčka, karabáč, korbáč, mrskut, namrkskut, čugár, šlerkust nebo šmigust.

Co symbolizuje pomlázka

„Pomlázka upletená z vrbových proutků předávala ženám, které byly pošlehány od mužů, krásu, zdraví, omlazovala je. O Velikonočním pondělí se i přiznávaly jakoby takové ty milenecké vztahy, kdy vyplacená dívka dala svému jinochovi na oplátku větší výslužku.

Jak se plete pomlázka ze 4 prutů

Pletení pomlázky ze 4 prutů

Čtyři stejně dlouhé proutky uchopte do jedné ruky tak, aby vytvořily čtvercový profil. Poté vezměte pátý, ideálně užší proutek, ten zasuňte do středu pomyslného čtverce z proutků a následně jím začněte proutky u jejich spodku obmotávat.

Kdy se chodí Šupat

Velikonoční mrskání děvčat jim má předat část jarní svěžesti vrbového proutí (Mrskut a mrskání jsou názvy zažité především na Moravě, kde má zvyk velmi silnou tradici. V jiných regionech je možné se setkat s odlišnými výrazy pro totéž, např. šupání, vyšupat). Velikonoční koleda je spojena s odměnou pro koledníky.

Kdy se chodi klepat

Klepat se začíná vždy na Zelený čtvrtek v pět hodin odpoledne, na Velký pátek vycházejí chlapci do ulic až čtyřikrát. Přivstat si přitom musí už na pět hodin ráno. V 15 hodin pak při klepání odříkávají říkanku "O třech hodinách, umřel Kristus Pán."

Jak se plete pomlázka z 12

I u pletení pomlázky z 12 prutů je postup stále stejný, kdy se vnější prut z jedné strany provléká mezi pruty na straně druhé a pak se vrací zpět. Je však třeba si dát pozor na správné pozice proutků. Svažte 12 prutů vrby – provázkem nebo 13. tenkým proutkem.

Kdy se plete pomlázka

Pletení pomlázky se podle velikonočních zvyků má provádět na Bílou sobotu – v tento den se mají správně malovat a zdobit i vajíčka. Na Velikonoční pondělí pak muži a mládenci obcházejí a „pomlazují“ své ženy a dívky.

Kdo plete pomlázku

Na zahradách jsou často i mladé vrby s kmeny, které jsou viditelně spletené jako původní pomlázka…

Kdo chodí na pomlázku

Děvčata a ženy chodí koledovat s pomlázkou (binovačkou) o Smrtné neděli, tedy dva týdny před Velikonocemi. Původ tohoto zvyku není znám, ale nejedná se o žádnou novodobou záležitost. Už obecní kroniky z 20. let 20.

Jak se plete pomlázku z 12 prutů

I u pletení pomlázky z 12 prutů je postup stále stejný, kdy se vnější prut z jedné strany provléká mezi pruty na straně druhé a pak se vrací zpět. Je však třeba si dát pozor na správné pozice proutků. Svažte 12 prutů vrby – provázkem nebo 13. tenkým proutkem.

Proč se říká Modré pondělí

Křesťanské zvyky a tradice

O tom nejsou žádné zmínky, spíše se jedná o nejednotný význam německého slova “blau”. To totiž znamená jak modrou barvu, tak výraz pro podnapilost či neschopnost práce. O Modrém pondělí by se totiž podle výkladu pověr nemělo pracovat.

Kdy se nesmí hýbat se zemí

Pranostika praví: „Na Velký pátek se nemá hýbat zemí, neb ona kvílí spasitele. “ A další lidová moudrost říká: „Kdo na Velký pátek orá, tomu se chleba nedostává. “ Značí to, že v tento den jsou zapovězeny veškeré práce na zahradě, v sadu i na poli.

Co je to řehtačka

Řehtačka, též známá jako "hrkačka" nebo "brkač", je výrobek (obvykle dřevěný) vydávající rámus, stejně jako klapačky, mlýnky, trakářky a různé další doma vyrobené nástroje, které byly používány dle tradice za účelem svolání na bohoslužby od Zeleného čtvrtka, kdy zvony umlkaly (odlétaly do Říma).

Kdy chodí Hrkaci

Na Zelený čtvrtek umlkají na kostelích zvony. Říká se, že odlétají do Říma. Zvonění nahrazují v pátek ráno, v poledne a k večeru a Bílé sobotě ráno a v poledne „hrkači“. Tato tradice se na mnoha vesnicích dodržuje dodnes.

Kdy jít na proutky na pomlázku

Upleťte si vlastní pomlázku

Nejvhodnější doba k řezání je od konce listopadu do konce února. Když budeme sbírat proutí později, musíme jej očistit od výhonků a lístků až do hladka.

Jak ukončit pomlázku

Ozdobná rukojeť se zakončí tak, že konce slabých proutků se postupně zasouvají do velkého svazku, ze kterého se následně bude plést samotná pomlázka. Každý proutek je potřeba pořádně utáhnout, aby byla celá rukojeť kompaktní a proutky nevjížděly ven.

Kdy se chodí na pomlázku

Koleda a pomlázka

Chlapci chodí na Velikonoční pondělí s pomlázkami koledovat po vsi a šlehají s nimi děvčata, aby si za zvuku velikonočních koled vysloužili vajíčko. Šlehání se dělá proto, aby děvčata zůstala krásná, zdravá, pilná a veselá po celý další rok. Tento zvyk se udržuje už zhruba od konce 14. století.

Kdy se chodi s Majkou

Na první květnovou neděli vždy brzy ráno májku postaví a upevní před kulturním domem, a pak začnou chlapci obcházet s malou májkou domy a děvčata jim za to dávají dárky. Odpoledne domy všech obyvatel vesnice obcházejí děvčata s tzv. „májíčkem“.

Co se děje na Zelený čtvrtek

Křesťané si na Zelený čtvrtek připomínají poslední večeři Páně, na které Ježíš ustanovil svaté přijímání. Večer pak odlétají zvony do Říma, v kostelích zavládne až do Bílé soboty ticho a zvonění nahradí děti s řehtačkami. Jejich zvuk prý vyhání nečisté síly z domů a stavení.

Jak se jmenují dny pašijového týdne

Pašijový nebo taky Svatý týden je ukončením předvelikonočního půstu. Začíná se Květnou nedělí a vrcholí třemi dny, kterými jsou Velký pátek, Bílá sobota a Boží hod velikonoční. Věřící si v tomto týdnu připomínají zradu Jidáše, ukřižování a následné zmrtvýchvstání Ježíše.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.