Jak se říká Vyfouklemu vajíčku?

Co je to kraslice

Velikonoční kraslice je natvrdo uvařené nebo vyfouknuté prázdné vejce, ozdobené různými výtvarnými technikami. Od dob raného křesťanství jsou kraslice v křesťanské tradici nedílně spojeny s Velikonocemi, kde symbolizují plodnost a znovuzrození.

Čím se barví vajíčka

Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji. Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.

Jak se dělají kraslice

Je třeba si nejprve připravit pár věcí: včelí vosk, špendlík s kulatou hlavičkou, svíčku a polévkovou lžíci. Samozřejmě nesmí chybět barvy, které budeme používat. Horkým voskem se začíná malovat na bílé vajíčko, které se postupně namáčí do barvy – od nejsvětlejší po nejtmavší odstín.

Jak jednoduše ozdobit vajíčka

Vejce mírně namočte, a potom je ozdobte lístky bylinek. Dejte je do punčochy, uvažte oba konce, aby vejce nevypadlo a dekorace držela na svém místě. Připravená vejce vložte do hrnce s cibulovými slupkami. Přidejte ještě vodu tak, aby byla vejce dostatečně ponořená.

Co je to Vejdumek

Dnes kraslicí většinou rozumíme nazdobený výdumek (vejdunek, vejdumek, pouk, pouch, fouk, foukanec aj.) tedy celistvou skořápku vyfouknutého vajíčka.

Jak namalovat velikonoční vajíčka

Celé vejce namalujte podkladovou barvou a nechte jej dobře zaschnout. Na barevnou paletu si naneste různé temperové barvy tak, aby se nesmíchaly. Jeden konec špejle namáčejte do barvy a pak jím na vejci vytvořte obtisk. Puntíky mohou pokrývat celé vejce nebo z nich mohou děti vytvořit třeba kytičky.

Jak dlouho nechat vajíčka v barvě

Postup. Do nádobky s vodou teplou cca 70 °C a octem nasypeme nebo nalijeme barvu a zamícháme. Množství octa upravíme podle množství barvy a vody. Do barvy ponoříme vejce a necháme je tam ponořená podle typu barev 0,5 – 1 minutu (tekuté) nebo 3 – 5 minut (práškové).

Kdy se barví vajíčka

③ Bílá sobota. V tento den končil onen čtyřicetidenní půst. Bílá sobota patřila a dodnes patří ke dnům, kdy finišují přípravy všech hospodyněk a babiček. Uklízí se, trouba praská ve švech, protože se pečou tradiční mazance a velikonoční beránci, barví se a zdobí vajíčka a pletou se pomlázky.

Jak se zdobí vajíčka voskem

Jak malovat vejce voskem

Voskovky necháme úplně rozpustit a ještě chvilku prohřát, špendlíkovou hlavičku také na chvíli ponoříme do rozpuštěného vosku, aby se i ona prohřála. Pak už jen stačí malovat motiv, pracujeme velmi rychle, protože vosk rychle tuhne. Před každou linkou nebo tečkou namočíme špendlík do vosku.

Jak se barví vajíčka v cibuli

Do starého hrnce vložíme slupky z cibulí, přidáme 2 lžíce octa a lžíci soli. Vše povaříme, až bude "odvar" pěkně zbarvený. Poté slupky vyndáme a vložíme syrová vejce. Vaříme cca 15 -30 min na mírném ohni.

Jak obarvit vyfouknutá vajíčka

Šetrnější je v tomto ohledu pěna na holení. Nastříkáte ji do pekáčku nebo zapékací misky tak, aby vytvořila asi 3 cm vysokou vrstvu. Poté na ni nakapete pár kapek tekutého potravinářského barviva a barvy lehce promísíte párátkem. Nakonec v pěně lehce vyválíte vyfouknuté vajíčko a necháte na špejli uschnout.

Co z Vyfouklých vajec

Vyfouklá vajíčka se dají zdobit i „nejedlými proprietami“. Vajíčka určená ke konzumaci musíme zdobit pouze potravinářskými speciálními barvami na vajíčka. Použít můžete přírodní obarvení ve slupkách cibule nebo nevšední fialové obarvení genciánou (tu seženete v každé lékárně).

Jak vznikl název kraslice

Odvozeno od přídavného jména krásný, jehož význam je nejasný; mohlo souviset s původním staročeským významem „zářivé, jasné barvy“ s odkazem na barvení vajíček nebo s jejich zdobením vyjadřovaným slovesem krášlit. Doloženo písemně od 14. století.

Jak se barvení vajíček v kurkumě

Budete potřebovat čtyři větší lížce kurkumy, dvě lžíce octa, lžičku soli a litr vody. Tekutinu skořením vařte opět po dobu třiceti minut. Následně nechte tekutinu vychladnout a poté do ní vložte již uvařená vejce natvrdo. Pokud vyžadujete tmavší barvu, nechte vejce vtekutině namočená přes noc vlednici.

Jak se barví vajíčka v cibulí

Do starého hrnce vložíme slupky z cibulí, přidáme 2 lžíce octa a lžíci soli. Vše povaříme, až bude "odvar" pěkně zbarvený. Poté slupky vyndáme a vložíme syrová vejce. Vaříme cca 15 -30 min na mírném ohni.

Jak umýt vajíčka před barvením

Vajíčka je před samotným barvením třeba pořádně umýt a odmastit, aby lépe chytala barvu. K tomu postačí vám hadřík namočený v octu, kterým vajíčka otřete. Dobrým tipem je také odstranění kódu z vajíčka – ten snadno smyjete houbičkou namočenou v octu.

Jak obarvit vajíčka bez barev

Řepa, kurkuma, cibule. Běžné suroviny vám zajistí jemné a přírodní barvy, navíc jsou levnou a ekologickou alternativou syntetických barev z obchodů. K odvarům z koření nezapomeňte přidat jednu až dvě lžíce octa. Barvy budou intenzivnější a lépe se do skořápky vsáknou.

Čím odstranit razítko z vajíčka

Chopte se octu a houbičky a jemně, aby vám vejce neprasklo v ruce, z něj barvu setřete (super je též vařit vejce v octové vodě, pak je setření kódů takřka bez práce). Protože co producent, to jiná barva, někdy to úplně snadno nejde. Zkuste tak jemné drhnutí zubním kartáčkem s nánosem jedlé sody.

Kdy se barví velikonoční vajíčka

Bílá sobota patřila a dodnes patří ke dnům, kdy finišují přípravy všech hospodyněk a babiček. Uklízí se, trouba praská ve švech, protože se pečou tradiční mazance a velikonoční beránci, barví se a zdobí vajíčka a pletou se pomlázky.

Jak dlouho nechat obarvit vejce

Do barvy ponoříme vejce a necháme je tam ponořená podle typu barev 0,5 – 1 minutu (tekuté) nebo 3 – 5 minut (práškové). Obarvená vejce vyjmeme a necháme oschnout. Chceme-li, aby byla vejce lesklá, přetřeme je zlehka tukem. Chceme-li vejce tmavší barvy, necháme je v barvě déle.

Jak zajímavé obarvit vajíčka

Vejce nejlépe chytají odstíny zastudena, pro silný odstín nechte vejce barvit i 12 hodin. Namodralou barvu připravíte i ze silného vývaru ibišku (např. ibiškový čaj) se lžící octa (tmavší modrá barva). Zelená světlá i tmavá – svěží jarní barvy docílíte pomocí špenátového protlaku nebo petrželové nati.

Jak vygumovat razítko

Klasická razítková barva je z převážné části složená z vody, glycerolu a propylenglykolu. Barvu odstraníte umytím kůže ve vlažné vodě s použitím běžného mýdla. V případe většího znečištění kůže použijte houbičku nebo kartáček.

Jak umýt vajíčka

Vajíčka byste neměli před konzumací nijak důkladně umývat, stačí je otřít suchým hadrem nebo houbičkou. Voda totiž napomáhá šíření mikrobů.

Jak se barví vajíčka ve slupce od cibule

Do starého hrnce vložíme slupky z cibulí, přidáme 2 lžíce octa a lžíci soli. Vše povaříme, až bude "odvar" pěkně zbarvený. Poté slupky vyndáme a vložíme syrová vejce. Vaříme cca 15 -30 min na mírném ohni.

Jak odstranit razítko z vajíček

Chopte se octu a houbičky a jemně, aby vám vejce neprasklo v ruce, z něj barvu setřete (super je též vařit vejce v octové vodě, pak je setření kódů takřka bez práce). Protože co producent, to jiná barva, někdy to úplně snadno nejde. Zkuste tak jemné drhnutí zubním kartáčkem s nánosem jedlé sody.