Jak se kdysi přálo?

Jak se driv přálo

Při praní se nesmělo prádlo příliš mnout nebo drhnout, pralo se pouze jemným promačkáváním. Po vyprání se prádlo máchalo pouze ve vlažné vodě a to několikrát. Po vymáchání se prádlo neždímalo, pouze se vymačkala voda. Vlněné prádlo se někdy mohlo srazit, proto se po vymáchání vytahovalo na původní velikost.
Archiv

Jak se přálo ve středověku

Středověk (476–1453)

Prádlo prali jen jednou za dva až tři měsíce za použití mýdla. Výroba mýdla se v Evropě stala řemeslem v průběhu sedmého století a zpočátku se rozšířila především ve Španělsku, Itálii a Francii.

Jak přáli prádlo

Jak prát efektivně a zároveň výhodně – několik tipů

Většinu prádla bez problémů vyperete na 30 °C. Ušetříte tím peníze za elektřinu, ale i své oblečení. Pračku nepřeplňujte. Buben by měl být naplněný maximálně z 80 %, v případě jemného prádla a šetrného praní pak jen ze 2/3.

Kdo vynalezl první pračku

Zlom nastal v roce 1906, když Alva Fischer zkonstruoval první elektrickou pračku. Odtud byl už jen krok k automatické pračce, kterou známe dnes. Automatické pračky se u nás začaly vyrábět v roce 1957, první byly vyrobeny v závodě ROMO Fulnek.

Jak namáčet prádlo

Ideální je skvrnu namočit do studené vody a nanést na ni na cca 5 minut prací gel. Prádlo netřete, jinak se špína dostane hlouběji do tkaniny. Pokud nemáte možnost skvrnu ihned čistit, můžete využít speciálních odstraňovačů skvrn, které nanesete před praním.

Kdy byla vynalezena valcha

n. l. mýdlo (do té doby totiž spadají první zmínky o něm). V první polovině 18. století byla vynalezena valcha (vyráběla se ze dřeva, pálené hlíny, kamene, plechu nebo dokonce skla!).

Proč prát prádlo naruby

Při praní se jednotlivé kousky prádla o sebe třou, dochází tak k postupnému otěru barvy a materiálu. Proto se doporučuje prát prádlo vždy obrácené naruby. Poškození je nejpatrnější na švech a okrajích oděvů.

Jak nejlepe prát

U syntetických materiálů určitě nepřekračujte teplotu 40 °C. Použijte prací prostředek na bílé prádlo a ždímání nastavte dle typu materiálu. Jemné materiály (například satén a hedvábí) neždímejte buď vůbec, nebo na nízké otáčky. Vysokým otáčkám odstřeďování se vyhněte i v případě vlněných a bavlněných svetrů.

Kdy byla první pračka

První pračku sestrojil Angličan Stender kolem roku 1750.

Jak vyprat prádlo aby bylo bílé

Jak prát bílé prádlo Tyhle zásady je třeba dodržovat!Používejte pouze prací gely, kapsle nebo prací prášky určené na bílé prádlo.Do pračky vložte pouze čistě bílé prádlo a nepřeplňujte buben.Bílé prádlo perte minimálně na 60 °C.Pravidelně čistěte pračku od vodního kamene, který může být příčinou zašednutí prádla.

Co to je valcha

valchováním. valcha (nástroj) – dříve užívaný nástroj při praní textilu, nyní zpravidla jako hudební nástroj. neoficiální herna – slangově – pro hazardní karetní hráče, jimž se říká „valchaři“

Jak se hraje na Valchu

Prací pomůcka. Valcha je deska s přibližně rovnoběžnými vlnitými výstupky a žlábky. Je-li po ní praná textilie tlačena kolmo na směr žlábků, dochází na nerovnostech valchy k jejímu rychlému stlačování a uvolňování. Tím je z ní uvolňována špína.

Na jakou teplotu prát prádlo

Nejčastěji používané teploty se pohybují v rozpětí od 30 °C do 60 °C, přičemž si ve většině případů vystačíte se 40 °C. Na 30-40 °C se doporučuje prát v podstatě každý materiál, od jemných svetříků až po džíny. A ložní prádlo Ani to už není potřeba „vyvařovat“ ve vyšší, než 60° teplotě.

Na jakou teplotu prát ručníky

Ideální teplotou pro praní ručníků je 40 °C, maximálně pak 60 °C. Perte je pokud možno roztříděné dle barev a nejlépe odděleně od ostatního prádla. Důvodem je především to, že třeba knoflíky či zipy by mohly ručníky poškodit. Ručníky také mohou vstřebávat barvy z jiných druhů oděvů.

Jak vyprat mikinu v pračce

Při praní rozpínacích mikin zapněte zipy a prohlédněte kapsy. Rozepnuté zipy by totiž mohly zničit další oblečení v pračce. Naopak svetry s knoflíky nebo košile byste měli prát s rozepnutými knoflíčky, protože by se vytahaly dírky a knoflíky by pak nedržely zapnuté.

Jak vypadala první pračka

Na počátku se prádlo pralo u řek a potoků, prádlo se namáčelo a tlouklo o kameny, poté se vymáchalo, ručně vyždímalo a sušilo na slunci. Prádlo se pralo také tak, že se v neckách šlapalo, později se začaly používat různé plácačky, tlouky, přidávalo se mýdlo. Dalším mezníkem byl vynález prací desky, tzv.

Jak prát s jedlou sodou

Je skvělá například také na skvrny. Stačí těsně před praním namočit kus oblečení, kde je skvrna, a trochu ho posypat prací sodou. V tomto směru má skvělé absorbující účinky a nasaje do sebe obzvlášť mastnotu, takže pokud vám při nedělním vepřu-knedlu-zelu skáplo trochu omastku na oblečení, prací soda je první záchrana.

Jak na zažloutlé prádlo

Octový roztok odstraní žluté skvrny od potu

Pomoci vám však může překvapivě obyčejný vinný ocet! Ve 2 litrech teplé vody rozmíchejte 6 lžic octa, a nechte prádlo v roztoku naložené min. 3 hodiny. Poté jej vyperte v pračce v běžném pracím cyklu a uvidíte, že skvrny zmizí.

Co se stane kdyz se pere na 60

Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C

Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.

Co můžu prát na 40

Na 30-40 °C se doporučuje prát v podstatě každý materiál, od jemných svetříků až po džíny. A ložní prádlo Ani to už není potřeba „vyvařovat“ ve vyšší, než 60° teplotě.

Jak obnovit ručníky

Velmi jednoduché řešení je praní ručníků s octem. Díky octu se odstraní případná zatuchlost a zároveň se obnoví barva. Doporučujeme přidat do praní 150 ml octa dle potřeby. Ocet zároveň ocení i Vaše pračka.

Jak prát ručníky aby nebyly tvrdé

Tvrdost ručníků může způsobovat i tvrdá voda. Pokud už máte ručníky zatvrdlé, namočte je přes noc v teplém 30% roztoku kyseliny citronové a pak vyperte obvyklým způsobem. Jako prevenci proti vodnímu kameni do praní přidávejte jedlou sodu a místo aviváže ocet. Soda navíc pomáhá udržet bělost prádla.

Co prát spolu

Co tedy můžete prát spolu Ideálně bavlněné a syntetické oblečení. Oblečení z vlny (například svetry) však perte vždy zvlášť na speciální program. S bavlněným a syntetickým oblečením můžete prát také jemné prádlo, vložte jej ale nejprve do ochranného obalu určenému k praní.

Kdy vznikla pračka

První pračku sestrojil Angličan Stender kolem roku 1750.

Jaký je rozdíl mezi jedlou sodou a sodou na praní

Rozdíl mezi jedlou sodou a sodou na praní

Soda bikarbona, které se též říká jedlá soda, je hydrogenuhličitan sodný. Používá se na vaření i při úklidu. Kdežto soda na praní, též prací soda, je uhličitan sodný. Využijete ji jako změkčovač vody, odstraňovač pachů nebo jako čistič v domácnosti.