Jak jistit že Štandu
Odsednutý druholezec si vlastně sám zablokuje lano. Jistič tak na štandu nemusí permanentně držet neaktivní část lana v ruce, stačí když je dobírá nahoru ve fázích, kdy druholezec postupuje vzhůru. Jistič to ocení zvláště v zimě se zkřehlými prsty u rukou.
Jak navázat prusík
Prusíkův uzel (Prusík)
K jeho uvázání se používá pomocná reep šňůra, ideálně o tloušťce 6 mm. Rozdílná tloušťka lana a pomocné šňůry je přitom zásadní, díky níc prusikův ozel funguje, jak má. Po navázání na lano prusikův uzel můžeme po laně posouvat. Jakmile se ale zatíží, utáhne se a drží na místě.
Jak prát lano
Lano se dá prát ručně v teplé vodě nebo v běžné pračce. Občasné praní dokonce prodlužuje životnost lana. Použijte jemný prací prostředek a prací program pro praní vlněných oděvů. Nikdy však neždímejte!
Jak správně udělat Stand
Jistící stanoviště ("štand") je mnohdy žádoucí mít ukotvené na dvou nebo i více jistících bodech. Jednotlivé jistící body se vzájemně propojí smyčkou, proto název propojovací smyčka. Do propojovací smyčky se cvaká jistící pomůcka.
Co je to top rope
Pro lezení s horním jištěním se často používá i anglického názvu „toprope. “ Lano (rope) je provlečené vrchem (topem) cesty. Lano je tedy vedeno seshora dolů k lezci. Jistící stojí na zemi a jistí (dobírá) lezce, který při případném pádu jen sedne do lana.
Co je Karabina HMS
Karabina HMS (typ H)
má hruškovitý tvar, je určena pro jištění a slaňování. Zámek je opatřen pojistkou (šroubovací nebo twistlock). HMS ky díky většímu průměru dovolují současné cvaknutí několika lan. Je vhodné tyto karabiny používat pro jištění nebo slaňování (poloviční lodní uzel).
Jak spojit dva provazy
Nejčastější využití ambulančního uzlu je při spojování dvou stejně silných provazů, obvazů. Dokáže spolehlivě spojit lana i tenké provázky. Rovněž se používá k připevňování dlahy, a to hlavně proto, že je plochý, a po uvázání dlahy netlačí. Ambulanční uzel jsou dva do sebe zavlečené ohyby – jeden sevře druhý.
Jak spojit dvě lana uzlem
Uzly, které se ke spojování lan používají, se nazývají spojkami. Jiné se hodí pro spouštění/vytahování břemen a jiné zase pro vystrojení lana na trase. Těmi nejběžnějšími jsou osmičková spojka, dvojitá rybářská spojka a motýlková spojka.
Jak dlouho vydrzi Horolezecke lano
sporadické použití – 5 až 7 let. nepoužívané lano – 5 – 10 let.
Co je Dynamicke lano
Dynamické lano funguje jako tužší „guma“, je pružné. Takže při zatížení se protahuje a pohlcuje pádovou energii až do pružného zastavení. Mají určitou průtažnost, která má výslednou vazbu na rázovou sílu – ta je absorbována tělem lezce a celým zádržným systémem. Tyto dvě lana jsou vizuálně k rozeznání ihned.
Co je to Štand
Ve slangu se jistící stanoviště nazývá „štand”, toto pojmenování pochází z německého Standplatz. Na jistícím stanovišti můžeme jistit dvěma způsoby, a to buď přímo, anebo nepřímo. Přímé jištění znamená, že jistící pomůcka je pomocí karabiny s pojistkou zámku připevněna přímo k pevným částem jistícího stanoviště.
Jak vypadá Karabina
Karabina je pevné kovové oko uzavírané pérovým nebo šroubovým mechanismem, které slouží jako spojovací prvek (např. mezi horolezeckým lanem a skalní skobou). Některé karabiny mají univerzální použití, jiné pak speciální – např. typ HMS pro jištění lezce.
Jak zkratit provaz
Přehneme lano na půl a třikrát a více obtočíme, ovineme kolem klády a provlékneme delší konec. V základní variantě se zkracovačka váže ze tři ok. Prostřední oko je to, které umožňuje lano/provaz zkrátit podle potřeby. Při použití se využívá zajišťovacích kolíčků, aby se zkracovačka nepovolila a lano opět neprodloužilo.
Jak udělat Prusík
Chceme-li prusíkovat po laně, potřebujeme dvě smyčky z pevné šňůry. Ta nesmí být příliš silná, jinak by prusík nedržel, ani příliš tenká, aby se nepřetrhla. Pro běžné lano je vhodný průměr 5mm. Každou smyčku nejprve navážeme na lano liščí smyčkou, prusík vznikne přidáním ještě jednoho závitu (Obr.
Jak spojit dva konce provazů
Nejběžnější postup vázání: vezmeme dva konce provazů, které chceme svázat, přeložíme je křížem přes sebe. Jedním z konců vytvoříme obyčejný uzel. Vzpomeneme si, jakým způsobem jsme udělali první překřížení konců, který z konců jsme překládali přes druhý nebo pod druhý, a stejným způsobem překřížíme oba konce znovu.
Kdy vyřadit lano
Lano by se mělo vyřadit z použítí (bez ohledu na dobu použití) vždy, když: Obecně platí, že horolezecké lano by se mělo vyřadit okamžitě po těžkém pádu (tj. když pádový faktor přesáhne hodnotu 1). A také minimálně v okamžiku, kdy subjektivně cítíte k lanu nedůvěru!!!
Jak casto menit Sedak
Životnost lana závisí na tom, jak jste k němu šetrní a jak často ho používáte. Při denním používání byste ho měli měnit každý rok, u víkendového použití každý druhý rok, u občasného použití jednou za 5–7 let. Jednoduché lano používám pouze na skály s fixním jištěním. Do hor už byste měli používat tzv.
Jak označit střed lana
Pokud si chceme sami na laně označit jeho střed, musí se to dělat pouze fixou, která je od výrobce na značení horolezeckých lan určená.
Jak jistit prvolezce
Prvolezec, který dobíral druholezce, musí zrušit jištění (vyndat lano z jistící pomůcky, a jistící pomůcku uklidit), načež do štandu zapne svou jistící pomůcku druholezec a vloží do ní lano vedoucí od prvolezce. Tím jej začne jistit.
Co znamená HMS karabina
HMS karabina, typ H
Karabina obvykle hruškovitého tvaru používaná k jištění poloviční lodní smyčkou. Vhodná: pro jištění poloviční lodní smyčkou, nouzové slanění po 2 pramenech poloviční lodní smyčky.
Jak spojit dva konce lana
V uzlování se používá nejčastěji název škotová spojka, který pochází z přivazování cípů škotové plachty. Hodí se ke spojení dvou lan nestejného průměru, materiálu i vlastností. Můžete tak spojit dvě nitě při tkaní koberce, přivázat lanko ke stanové celtě, pokud se roztrhne plátěné oko.
Kdy vyměnit sedák
Abyste si tudíž zajistili vaši bezpečnost, dejte na odpočinek horolezecký sedák, jenž je starší než 7 let (byť ho třeba jinak skoro nepoužíváte a byl správným způsobem skladován). Pokud jste horolezečtí profesionálové, jako třeba průvodci po horách, tak se doporučuje ho odstavit již po pouhém jediném roce.
Jaké lano na stěnu
Na umělou stěnu Vám většinou postačí lana v rozmezí 30-50 m. Raději si zjistěte, jak dlouhé cesty na dané stěně jsou, a počítejte s tím, že v převisech bude potřeba delší lano. Na skály se hodí lano v délce 50-60 m. Z naší vlastní zkušenosti je lepší mít "šedesátku".
Jak jistit na lezecke stene
Lezec nabírá lano na cvaknutí, jistič udělá 2 kroky směrem ke stěně a tím krásně podá lezci lano. To samé platí o dobírání. Lezec křičí z posledních sil „dober“ a jistič v tu chvíli začíná nebezpečně šermovat rukama a snaží se utáhnout lano v jistítku.
Co je to Odsedka
V horolezeckém slangu často nazývaná odsedávačka, odsedka, odsedávák. Je to pomocná smyčka, která plní v zásadě dvě funkce: 1) sebejištění při pobytu na jistícím stanovišti; 2) pohodlnější zavěšení na jistícím stanovišti.