Jak se loupe Papaya?

Jak vypěstovat Papayu ze semínka

Papáju můžeme vypěstovat ze semen z plodů zakoupených v obchodě. Po vyjmutí semena nejdříve vložíme do skleničky a zalijeme je pouze takovým množstvím vody, aby byli ponořené. Necháme je mírně vykvasit. Pak je pod tekoucí vodou přes síto velmi dobře propereme, aby se zbavila dokonale všech zbytků dužniny.

Jak si vypěstovat papáju

Semínka Papáji zasaďte do směsi rašeliny a písku a jen lehce je zatlačte pod povrch (1 až 3 cm hluboko). Před výsevem je dobré zeminu ošetřit přípravkem proti plísním, protože rostlinka je na hnilobu a plísně dost náchylná. Semena Papáji klíčí rychle, obzvláště v trvale vlhkém substrát a při teplotě vyšší než 20 °C.

Jak vypada papája

Papajá je plodem zvláštní rostliny, která vypadá jako vzrostlý strom, ovšem ve skutečnosti se jedná pouze o zdřevnatělou bylinu s dutým stonkem. Ovoce má typickou sytě oranžovou barvu a uvnitř dužiny ukrývá obrovské množství semen mající pikantní až pálivou chuť.

Kdy je zralá Papaya

Papája je většinou k dostání jen ve specializovaných obchodech, ale občas se objeví i v běžných supermarketech. Když chcete papáju konzumovat čerstvou, měla by být dostatečně zralá, to znamená nažloutlá a na pohmat měkčí. Má pak samozřejmě vyšší cukernatost, takže i mnohem lahodnější chuť.
Archiv

Odkud je papája

Pochází pravděpodobně ze Střední Ameriky, v plané podobě nebyla nikde nalezena.

Kde se pěstuje papája

Papája obecná se pěstuje ze semen. Pěstuje se na plantážích v tropických a subtropických oblastech. Plantáže lze najít jednak ve Střední Americe, tedy ve své domovině, ale i v Jižní Americe, rovníkové Africe, Indonésii a jižní Asii.

Na co jest papája

Papája obsahuje antioxidanty včetně známých karotenoidů, které pomáhají ničit volné radikály. Papája se díky velkému počtu antioxidantů hodí jako prevence u mnoha civilizačních chorob. Papája obsahuje takzvaný lykopen, které redukuje oxidační stres v našem těle.

Na co je dobrá papája

Zdraví prospěšná papája

Papája obsahuje mnoho důležitých a zdraví prospěšných látek, jako provitamín A, který chrání sliznice a ostří zrak. Dále je to vitamín B5, C a kyselina pantotenová. Enzym papain napomáhá štěpení bílkovin v našem organismu na aminokyseliny a usnadňuje nám trávení.

Na čem roste papája

Je to vzrůstná, stálezelená, tropická až polotropická rostlina. Svým vzhledem připomíná palmu, se kterou nemá však nic společného. Jde o bylinu s dřevnatějícím kmenem, který je zakončen korunou velkých listů na dlouhých řapících. Papája pochází nejspíš z oblasti střední Ameriky.

Co obsahuje papája

Papaya (papája)

Je bohatá na vlákninu i vitamíny A, B1, B2, B3, B6, K a C, přičemž „céčka“ má dokonce více než kiwi. Obsahuje také důležité minerály a enzymy, například papain, který podporuje trávení a má vliv na rozklad bílkovin.

Jak připravit papáju

Zralou papáju stačí rozkrojit na poloviny a oloupat škrabkou nebo nožem. Pak lžičkou vyškrábejte semínka společně s rozměklou částí kolem nich. Ta totiž nejdříve kazí. Oloupanou papáju nakrájejte a použijte třeba do ovocného salátu.

Jak zpracovat papáju

Před konzumací papáju omyjte, odkrojte vršek a překrojte papáju podélně na polovinu. Poté vydlabejte semínka, plod oloupejte a nakrájejte na kousky. Nakrájenou papáju můžete rovnou sníst nebo ji použít pro přípravu dalších pokrmů. Papáju využijete do ovocných salátů i smoothies.

Co s Papajou

Plody lze konzumovat syrové, a to třeba nakrájené na plátky, případně lžičkou jako meloun. Papáju ovšem můžete použít i jako ingredienci k přípravě ovocných nápojů, salátů, džemů, dezertů nebo kompotů. Navíc je možné konzumovat i semínka, která jsou rovněž velice zdravá, mají ovšem poněkud pálivější chuť.

Jak nechat Dozrat papáju

Nažloutlé plody lze nechat dozrát po dobu několika dní při pokojové teplotě. Zrání lze urychlit umístěním papáji do papírového sáčku společně s banánem. Zralé plody se musí uchovávat v chladničce a spotřebovat do dvou dnů, aby bylo možné si užít jejich optimální chuť.

Kde roste papája

Plantáže lze najít jednak ve Střední Americe, tedy ve své domovině, ale i v Jižní Americe, rovníkové Africe, Indonésii a jižní Asii. V tropických podmínkách jsou květy a následně plody vytvářeny průběžně, v subtropech v chladnějších obdobích rostlina odpočívá. Papája roste velice rychle.

Jak uchovat papáju

Papája je citlivé ovoce a může se snadno zkazit. Musí se skladovat na suchém místě a chránit před světlem. Kromě toho je citlivá na chlad. Zralé plody by se měly v ledničce skladovat jen při teplotě přesahující sedm stupňů Celsia.

Jak dlouho zraje papája

Nažloutlé plody lze nechat dozrát po dobu několika dní při pokojové teplotě. Zrání lze urychlit umístěním papáji do papírového sáčku společně s banánem.

Jak skladovat ovoce a zeleninu v lednici

Pozor – většina tropického ovoce a plodová zelenina se skladují při teplotách nad 10 stupňů a do klasické chladničky tedy nepatří. Pokud nemáte chladnou spíž, uložte je v chladničce na horní polici, kde je teplota vyšší než naspodu. V horní polici, kde je nižší vlhkost, skladujeme i sýry a vejce.

Které ovoce a zelenina nepatří do lednice

Ze zeleniny a ovoce do chladničky v žádném případě nepatří rajčata, okurka, avokádo, banány, hrušky, citrusové a další exotické plody. Rajčatům chlad brání v dozrávání a způsobuje nevýraznou moučnou chuť.

Proč neskladovat rajčata v lednici

„Ideální teplota pro uchování chuti rajčat by se měla pohybovat lehce nad 10 °C. Určitě proto nedávejte rajčata do ledničky, ztratí tím svou chuť kvůli působení chladného vzduchu.

Jak dlouho vydrží rajčata v lednici

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Rajčata 3 – 5 dní 2 – 7 dní
Paprika 5 dní 5 – 7 dní
Brokolice 3 – 5 dní
Mrkev, petržel 1 týden 2 – 3 týdny

Proč nepatří banány do lednice

Banány. Banány dozráváním přirozeně sládnou. Pokud doma máte větší trs banánů a nestíháte je jíst, skladováním v lednici sice zpomalíte jejich zrání, banány ale zároveň ztrácejí chuť, rychleji hnědnou a moučnatí.

Co se nesmí dávat do lednice

Do lednice umisťujeme všechny druhy, kromě zeleniny, která tam vyloženě nepatří: rajčata, okurky, lilky, papriky, zázvor, dýně (ty uchovávejte v pokojové teplotě), cibule, česnek (ty milují tmu, je dobré je umístit do papírové tašky nebo bavlněného pytlíku), cukety a batáty se hodí spíše do sklepa nebo spíže.

Proč nesmí banán do lednice

I ty snesou pokojové teploty, v lednici se často „scvrknou“ a změknou. Ani banány nepatří do chladu. Teplota pod 12 stupňů jim vyloženě škodí. Místo, aby dozrávaly a sládly, v lednici moučnatí.

Proč se rajčata nedávají do lednice

Určitě proto nedávejte rajčata do ledničky, ztratí tím svou chuť kvůli působení chladného vzduchu. Ten totiž zastavuje proces jejich dozrávání, a tím zabraňuje vzniku charakteristické chuti. Chlad také ničí buněčné membrány rajských jablíček, a tím se jejich dužina stává moučnatou.