Jak se loupe proso?

Jak se řekne jiným slovem proso

Proso (Panicum) je rod trav, tedy z čeledi lipnicovitých (Poaceae). Jedná se o jednoleté nebo vytrvalé byliny. Jsou trsnaté nebo výběžkaté či s oddenky nebo poléhavé.

Jak se vaří proso

Opečte proso: V suché velké pánvi opékejte syrové proso na středním ohni 4-5 minut nebo dokud nezíská sytě zlatavou barvu a zrnka nezískají vůni. Dávejte pozor, aby se nepřipálila. Do pánve přidejte vodu a sůl: Protože je pánev horká, voda bude při nalévání trochu prskat. Po přidání vody a soli proso dobře promíchejte.

Jak se pěstuje proso

Proso vyžaduje středně těžké, písčitohlinité výhřevnější půdy. V písčitých půdách hrozí nedostatek vláhy koncem vegetace. Na těžších půdách nebo v chladnějších polohách je vhodné vybírat pozemky na jižních svazích. Zcela nevhodné pro pěstování prosa jsou půdy těžké nebo zamokřené.

Jak dlouho roste proso

Biologie. Velmi krátká vegetační doba (60 – 80 dní). Při dlouhodobém suchu zastavuje růst, ale po dodání vláhy pokračuje bez poškození v růstu.

Jak vypadá proso

Proso je jednoletá tráva z čeledi lipnicovitých s asi jeden metr dlouhými stébly. Zelené až fialové laty, ve kterých později dozrávají kulovité obilky, vyrůstají na tenkých stopkách. Semena jsou velmi drobná, tisíc kulovitých žlutých zrnek váží pouze pět gramů.

Co se dělá z prosa

Co se dělá z prosa Z prosa se nevyrábí pouze jáhly, ale i řada dalších produktů, které mají v kuchyni širokou možnost využití. Jáhlová mouka nebo též prosná mouka je vzhledem ke své bezlepkovosti skvělou alternativou pšeničných mouk. Využívá se při pečení, vaření i zahušťování.

Jak pěstovat proso prutnaté

Proso prutnaté vyžaduje sluneční stanoviště a sušší propustné půdy. Občas je vhodné trsy rozdělit a znovu vysadit. Kořenový bal by neměl nikdy proschnout, udržování přiměřeně vlhkého substrátu je obzvláště důležité. Stejně důležitá je zálivka při pěstování v květináči.

Na co se používá proso

Proso má hlavní uplatnění v lidské výživě, především pak u pacientů s bezlepkovou dietou. Hlavním výrobkem mlýnského zpracování je loupané zrno, tzv. jáhly, prosná mouka, krupice a vločky. Jáhly jsou dobře stravitelné, výživné a velmi chutné.

Kde roste proso

Proso roste dobře i na málo obdělávaných a suchých půdách a nevadí mu horká období s krátkými intenzivními dešti nebo chladné podnebí s prudkým létem. Rostliny potřebují dobré odvodnění a mají malý požadavek na vlhkost a dobře rostou i v podmáčených oblastech.

Kdy se sklízí proso

Ze všech obilovin je proso nejvíce odolné suchu, protože má mohutné kořeny a jeho listy chrání ochlupení před vysokým výparem. Proso dozrává postupně. Sklízíme je, jakmile začnou horní třetiny lat fialovět. Přitom i na malém záhonku si můžeme dovolit postupnou sklizeň.

Kdy jíst jáhly

Kromě přílohy se jáhly se hodí k přípravě kaší, placek, salátů, polévek nebo zapečených jídel. Nemusíte se bát sladké ani slané chuti. Jáhly si rozumí jak se skořicí, jablky, hruškami i exotickým ovocem, tak i s houbami, červenou řepou, česnekem, ale i masem nebo sušenými rajčaty a špenátem.

Kdy Strihat proso Prutnate

Trsy doporučujeme stříhat až na jaře, protože uschlá hmota vytváří zimní ochranu pro kořeny. Odstříhávejte na cca 10 cm zpětným řezem. Navíc rostlina je dekorativní i během zimy. Proso každý rok na jaře znovu vyhání z kořene.

Co se vyrábí z prosa

V Indii, tenké placky, které se nazývají rota, jsou vyráběné z mouky z prosa. Ve Východní Evropě je proso používáno do ovesné kaše nebo kvašeno do nápojů a v Africe je používáno pro výrobu chleba a dětského jídla uji, řídké kaše podávané k snídani. V některých zemích je také používáno jako nádivka do kapustových rolek.

Odkud pochází proso

Proso patří vedle pšenice a ječmene k nejstarším kulturním plodinám. Jeho pravlastí je Čína, východní Asie a Indie. Zrna prosa byla nalezena na různých místech Evropy ve stavbách pocházejících z doby kamenné (kultura s lineární keramikou). Oblastí nálezů je i Mezopotámie.

Na co jsou dobré jáhly

Jáhly jsou bohaté na hořčík, železo, fosfor, mangan a kyselinu křemičitou. Z vitaminů jsou nejvíce zastoupeny vitamíny B1, B2 a PP. Díky těmto látkám se jáhly doporučují lidem trpícím chudokrevností, vysoký obsah fosforu zase pomáhá v prevenci a léčbě depresí a únavy.

Jak správně udělat jáhly

Před přípravou jáhly na sítku několikrát důkladně spařte horkou vodou, čímž odstraníte jejich případnou nahořklou chuť. Vařte je v mléku nebo v osolené vodě s kapkou oleje (nebo kouskem másla) 15-20 minut, na jeden díl jáhel 2 až 2,5 dílů vody. Po uvaření získáte skvělou univerzální ́hmotu ́ na další zpracování.

Jak stříhat trávy

Odumřelé stébla travin odstraníme asi 5-8 cm nad zemí, a to tak, že jednou rukou přidržujeme uschlý trs a druhou jej sestřihneme. Celý trs je třeba sestřihnout stejnoměrně. Pracujeme v rukavicích, abychom se o ostré okraje listů nepořezali. Po ostříháme trsy travin podle potřeby ještě vyčešeme.

Jak jíst jáhly

Vařené jáhly se skvěle hodí jako příloha k masu, zelenině či omáčkám, připravíte z nich placičky, škubánky, nákypy (známý jahelník), jáhlové rizoto i nejrůznější zapékané pokrmy se zeleninou, masem nebo houbami. Výborné a hlavně dětmi vítané jsou různé sladké jáhlové nákypy, knedlíčky s ovocem nebo dezerty.

Jak se dělá Jahlova kaše

Postup přípravyJáhly 3x spaříme, aby nebyly nahořklé.Vložíme je do hrnce, zalijeme vodou a přidáme mléko.Vaříme 10 minut, poté přidáme nakrájený banán a nahrubo nastrouhané jablíčko.Po 5-10 minutách už by kaše měla být hustá.Dáme na talíř, posypeme skořicí, nastrouhaným tvarohem a nasekanými ořechy.

Kdy se Striha tráva

Okrasné trávy patří mezi oblíbené trvalky, které vyžadují minimální péči během roku. Nejkrásnější jsou na konci léta a na podzim, kdy se nádherně vybarvují a kvetou. Největší péči vyžadují právě v podzimním období, kdy je třeba připravit je na zimu. Celé trsy trav nestříhejte na podzim.

Kdy zastřihnout trávu

Máte na zahradě okrasné trávy a nevíte, zda je lepší stříhat je před nástupem zimy, nebo raději až s příchodem jara Odpověď je jednoduchá. Všechny okrasné trávy potřebují být jednou ročně zbaveny suchých částí. A právě období pozdní zimy a brzkého jara je tím správným obdobím.

Co udělat z jáhel

Další využití pro jáhly najdeme při přípravě sladkých dezertů, jako jsou nákypy či koláče. Nachystat z nich můžeme i karbanátky, slané placky nebo různé nádivky, například do grilovaných paprik.

Jak dlouho se vaří Jahlova kaše

Před vařením jáhly přebereme a nasypeme na sítko. Prolijeme je 2–3 x vařící vodou, abychom odstranili případnou hořkost z povrchu zrníček. Po spaření je vyklepneme do hrnce, zalijeme odměřeným množstvím vody a trošku osolíme. Vaříme 20–25 minut do měkka.

Jak ochutit Jahlovou kaši

Jáhly spaříme horkou vodou. Následně smícháme s mlékem a dáme pozvolna vařit. Do horkého přidáme máslo a cukr a za stálého míchání vaříme dokud směs nezhoustne na kaši (přibližně 10 až 15 min.). Směs nalijeme na talíř a posypeme dle chuti kakaem, skořicí, kokosem nebo ořechy, záleží jen na nás.

Jak svázat okrasnou trávu

Jak svázat okrasné trávy

Pomocí provázku, nejlépe v přírodní barvě, trs svážeme do snopu. Trs nejprve obejmeme a po směru hodinových ručiček zlehka zakroutíme. Provázkem snop pevně svážeme, nemusíme se bát, že bychom rostlinu poničili, na jaře stejně všechny listy i stébla odstraníme.