Jak se loupou rajčata?

Jak na loupaná rajčata

Rajčata omyjte, na každém udělejte ostrým nožem malý křížek, vložte je do misky nebo hrnce a zalijte je všechna najednou vařící vodou. Rajčata nechte ve vařící vodě ponořená po dobu jedné minuty a pak je rychle zchlaďte ledovou vodou. Z každého rajčete pak stáhněte slupku prsty nebo si pomozte ostrým nožem.
Archiv

Jak se vaří rajčata

Opatrně rajčata ponořte do vroucí vody a nechte je minutu vařit. Jakmile se slupka začne u špičky uvolňovat, je nejvyšší čas rajčata vyndat a bleskurychle zchladit. Nejlépe uděláte, když je vhodíte do mísy s vodou a kostkami ledu, tím zabráníte dalšímu vaření a rajče si tak uchová pevnou konzistenci.
Archiv

Co znamená spařit rajčata

To nejdůležitější při loupání rajčat:

Nejlepší metoda loupání rajčat je blanšírování – rajče rychle spařte v horké vodě, zprudka ochaďte v ledové vodě a poté oloupejte. Slupka jde dobře oloupat malým ostrým nožem nebo prsty. Rajče spařujte maximálně 1 minutu.
Archiv

Jak dlouho spařit rajčata

2: Ve varné konvici si necháme uvařit vodu. Rajčata dáme do větší misky a zalijeme je vroucí vodou, tak aby byla celá ponořená. Nyní vyčkáme cca 60 sekund.
Archiv

Jak zavařit loupaná rajčata

Podle velikosti rajčata nakrájíme na poloviny nebo čtvrtky a naskládáme do čistých sklenic (nebojíme se přitlačit), otřeme jim hrdla a pevně je zavíčkujeme. Jak pokrájet změklá rajčata Nepoužíváme žádné přísady ani nálevy. Sterilujeme při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.

Proč je tvrdá slupka u rajčat

Počasí – Suchá nebo velmi horká léta zapříčiňují to, že rajčata se plodí s tvrdou slupkou kvůli extrémním výkyvům teploty. I když zaléváte zahradu pravidelně, teplejší slunce a vítr během dne může mít za následek silnější slupku, díky které si rostliny zachovávají vlhkost.

Jak zakonzervovat rajčata

Omytá rajčata naskládejte, nebo v případě větších rozkrojte na poloviny nebo čtvrtky, a pak naskládejte do čistých sklenic a zavíčkujte. Sterilujte při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.

Jak se loupe papriky

Pokud potřebujeme papriku bez slupky, můžeme ji snadno oloupat speciální škrabkou se zoubky. S obyčejnou škrabkou to jde sice také, ale škrabka po hladké slupce často klouže. Škrabkou se zoubky oloupete i hladkou papriku docela snadno, podobně to funguje i u rajčat.

Jak zavařit rajčata na zimu

Podle velikosti rajčata nakrájíme na poloviny nebo čtvrtky a naskládáme do čistých sklenic (nebojíme se přitlačit), otřeme jim hrdla a pevně je zavíčkujeme. Jak pokrájet změklá rajčata Nepoužíváme žádné přísady ani nálevy. Sterilujeme při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.

Jak zpracovat rajčata na zimu

Rajčata vyskládejte řeznou částí nahoru, teplotu sušičky nastavte na 60 °C a rajčata po 4 – 5 hodinách otočte. Jemně je zmáčkněte a postup opakujte, dokud rajčata nejsou vysušená. Pokud je stabilní teplé počasí, rajčata můžete sušit i na slunci. Sluncem vysušená rajčata jsou podle mnoha lidí nejchutnější.

Jak zvýšit plodnost rajčat

Přátelské bakterie weiki pro rajčata

Unikátní pomocný rostlinný přípravek s bakteriemi mléčného kvašení podporuje rajčata v růstu, zvyšuje jejich plodnost, posiluje kořenový systém a zlepšuje využití živin. Tyto přátelské bakterie žijí v symbióze s rostlinami a zpřístupňují jim pravidelně živiny z půdy.

Proč se u rajčat kroutí listy

Na vině ovšem často bývá i tzv. abiotická porucha, kterou způsobuje jak nadbytečná, tak i nedostatečná zálivka, tedy přemokřený i přesušený substrát. Stejně jako velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Ale také nedostatek dusíku a draslíku.

Co z rajčat na zimu

Ano, rajčata můžete klidně i mrazit, ačkoli to v našich končinách není standardní úprava. Ideální jsou zralé a sladké plody i cherry rajčata. Ty větší opařte horkou vodou, následně prudce zchlaďte, zbavte slupky, nakrájejte na menší kousky a vložte do plastových krabiček či sáčků, které jsou vhodné do mrazničky.

Jak uchovat rajčata bez zavařování

Mražení rajčat

Rajčata oloupejte. S naříznutím to jde téměř samo. Nakrájejte rajčata na větší kousky a vložte je do dobře uzavíratelných sáčků vhodných k mražení. V mrazáku vydrží až rok.

Proč loupat papriky

Paprika je plná nejen vitaminů, ale také dalších látek, které jsou pro naše tělo prospěšné. Umožní nám dostat do těla důležité živiny. Víte, že hodně vitaminů se objevuje právě ve slupce I tak je vhodné ji sloupnout, protože patří mezi těžko stravitelné.

Jak Opalit papriky

Čerstvé papriky podrobíte ošlehnutí plamenem (klidně nad plynovým hořákem) nebo vysokému opečení v troubě (na 200 st. Celsia). V obou případech trváte na opálení paprik místy až do černa. Musí jim začít naskakovat puchýře.

Jak nejlépe uchovat rajčata na zimu

Nejjednodušším způsobem, jak si chuť léta uchovat například do zimy, je prosté zmrazení. Rajčata stačí podle libosti nakrájet nebo rozmixovat a následně v sáčcích zamrazit. Rozmixovanou směs můžete zároveň ochutit bylinkami. Výhodou mrazení je, že si zelenina zachová nejvíce vitamínů.

Co s přebytečnými rajčaty

Pokud se vám urodilo rajčat víc, než stíháte zkonzumovat, pak vyzkoušejte recept nejen na domácí kečup, ale i rajčatovou salsu či čatní, případně polévky, které lze stejně jako většinu omáček zavařit a uchovat na zimu. V zimním období tyto zásoby jistě oceníte.

Co mají rády rajčata

Rajčata mají rády propustnou dobře prohnojenou půdu a proudění vzduchu, ovšem ne průvan. Spolu s okurkami a paprikami patří do první trati, to znamená mezi nejhladovější zeleninu vůbec. Nezapomeňte je přihnojit kvalitním organickým hnojivem až půjdou do květu a později také průběžně při tvorbě a dozrávání plodů.

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Co chybí rajčatům

Nedostatek doplňkových živin

Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat.

Proč vadnou Rajčata

Bakteriální vadnutí rajčete je bakteriální choroba způsobená bakterií Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (označovaná Cmm). Nejtypičtějším příznakem je náhlé vadnutí a později usychání jednotlivých listových úkrojků na jedné straně listové čepele obvykle u spodních listů rajčete.

Jak se loupou papriky

Pokud potřebujeme papriku bez slupky, můžeme ji snadno oloupat speciální škrabkou se zoubky. S obyčejnou škrabkou to jde sice také, ale škrabka po hladké slupce často klouže. Škrabkou se zoubky oloupete i hladkou papriku docela snadno, podobně to funguje i u rajčat.

Jak zpracovat červenou papriku

Paprika je všestranná. Jen málokterá zelenina se dá vařit, mrazit, péct, grilovat, zavařovat, nakládat, sušit a přitom stále dobře chutná. Plněná paprika a paprika v oleji jsou obecně nejoblíbenějším způsobem zpracování této typické letní zeleniny.

Co udělat s přebytkem rajčat

Rajčata se dají i zamrazit

Větší kusy ovšem spařte horkou vodou a poté je prudce zchlaďte. Oloupejte slupku a pokrájejte je na kousíčky. Pak je dejte do sáčků nebo plastových krabiček vhodných do mrazáku,“ radí Alice Kouřilová. Klasikou, jak využít přebytky rajčat, je zavařování.