Kdy množit buxus
Do konce září je vhodná doba na množení zimostrázu (buxusu) řízkováním.
Jak pěstovat buxus v květináči
Buxus není náročný na zálivku, ale nemá rád dlouhé období sucha. Hlavně rostliny pěstované v nádobách bychom proto měli v létě častěji zavlažovat. Na jaře si také krušpánek zaslouží přihnojení, třeba kompostem. Zimu snáší keře v zahradě dobře, buxus v květináči je lepší zakrýt navíc i hlínou a třeba mulčem.
Archiv
Kdy tvarovat buxus
Každé zastřižení nutí buxus vyhánět nové a nové výhony. Díky častému zastřihování keř postupně dorůstá a houstne. Nejvhodnějším obdobím pro stříhání buxusu je období hlavního růstu, tedy duben až září. Pokud jednou buxus zastřihnete do určitého tvaru, pak byste v jeho udržování měli vytrvat.
Jak daleko od sebe se sazi buxus
Přibližně do třetiny rýhu vyplňte substrátem a pak už sázejte. Aby rostliny byly v rovné řadě, vypomozte si kolíky, mezi které napnete provázky. Pak už můžete s klidem rozmisťovat rostliny, a to přibližně ve vzdálenosti 60 cm. Zasypte je substrátem.
Jak hluboké kořeny má Buxus
Buxus roste dost pomalu. Těch 30cm může být od domu,ale dal bych ho dál,kvůli prostoru kořenům. Počítejte s tím,že je to rostlina spíše na nízké ploty (cca 50 cm) jinak je to na spoustu let.
Čím se hnojí Buxus
Orgamin hnojivo na buxusy (zimostrázy) je speciální organo-minerální hnojivo, jehož významnou složkou je uhličitan vápenatý pocházející ze schránek mořských korýšu, má řadu předností.
Co potřebuje Buxus
Buxus potřebuje propustnou a vlhkou vápenitou půdu, nesmí ale být přemokřená. Bude rád za pravidelné dávky kompostu. Daří se mu v polostínu až stínu, naopak přímé slunce mu může spálit olistění.
Proč žloutne Buxus
Žloutnutí či reznutí listů může být důsledkem mokré půdy, která dlouho drží vodu. Někdy vznikají tyto potíže také jako důsledek přílišného zalévání po přesazení.
Jak ostříhat Buxus do koule
U rostlin, kde je záměrem vytvarovat později kulovité anebo jiné širší tvary, musí být střih prováděn tak, aby se rostlina mohla za všech okolností bohatě větvit a vyhánět již z báze. Naopak u rostlin, které mají být tvarovány na kmínku, je nutné ponechat část centrálního výhonu.
Kdy přesazovat Buxus
Vysazovat nebo přesazovat nové buxusy se obecně doporučuje v předjaří, kdy je půda po zimě vlhká a rostlina má velmi dobrou šanci zakořenit a dobře se uchytit. Keř sázíme s celým kořenovým balem a po umístění do země pravidelně a dostatečně zaléváme. Léto je naopak vhodnou dobou pro tvarování a řez.
Co ničí Buxus
Jedná se o invazivní hmyz, jenž se do střední Evropy dostal začátkem 21. století. V České republice se jeho populace kolem roku 2016 explozivně rozšířila. Housenky zavíječe ničí keře zimostrázu vždyzeleného (Buxus sempervirens), lidově také známého jako „krušpánek“.
Čím se hnojí buxus
Organo-minerální hnojivo na buxusy je určeno pro výživu jak buxusů, tak i ostatních rostlin s vyšším požadavkem na vápník. Vápník ve formě uhličitanu vápenatého, obsažený v hnojivu, pochází ze schránek mořských živočichů a dobře se tedy vstřebává.
Jak tvarovat keře
Pro složité tvary malých sošek se vyplatí vytvořit si formu z drátěného pletiva. Tu nasadíte na keř (poté, co jste jej nahrubo ostříhali do požadovaného tvaru) a přečnívající výhony odstřihnete. Pomocí formy pak budete keř i nadále udržovat. Formy lze v některých zahradnictvích dokonce i zakoupit již hotové.
Co potrebuje Buxus
Buxus je vhodný pro pěstování na slunném místě, ale i v polostínu. Půda by měla být udržována vlhká a písčitohlinitá. Zejména při pěstování na slunci potřebuje zimostráz pravidelnou zálivku. Je možné použít hnojivo a dvakrát v sezóně seříznout (na jaře a ke konci července).
Jak rychle roste buxus
Buxus roste velice pomalu. Do velikosti 25-30cm typuji nejméně 5 let. Důležité je, aby dostal v září hnojivo s hořčíkem a draslíkem. Na zimu bych ho dala domů do nevytápěné místnosti.
Co je to krušpánek
Zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens), lidově „krušpánek“, též nazývaný zimostráz obecný, je stálezelený keř nebo stromek s drobnými listy, pocházející ze Středomoří. V Česku je hojně pěstován jako okrasná dřevina.
Jak ostříhat keř do kulata
K vrcholu keře přichyťte měkký ale tvar držící drát, který obtočíte kolem keře. Listy nad drátkem ostříhejte. Keř obtáčejte podle středové osy. Jakmile větve znovu obrazí a budou přerůstat, tvar poopravte nejlépe malými elektrickými plotovými nůžkami.
Jak udělat z keře strom
Dalším způsobem, jak vypěstovat z keře stromeček, je očkování nebo roubování. Tyto dva způsoby jsou používány častěji u dřevin jehličnatých, listnatých i ovocných (jabloně, růže, angrešt, jehličnany).
Co potřebuje buxus
Buxus potřebuje propustnou a vlhkou vápenitou půdu, nesmí ale být přemokřená. Bude rád za pravidelné dávky kompostu. Daří se mu v polostínu až stínu, naopak přímé slunce mu může spálit olistění.
Co vysadit k Buxusu
Přidejte k buxusu jen jednu maximálně dvě další rostliny. Úžasně vypadá v kombinaci s okrasnými trávami nebo s rostlinou, která kvete vysokými květy, jako např. okrasný česnek, denivky apod.
Co žere Buxus
Housenky zavíječe zimostrázového v uplynulých letech doslova zlikvidovaly velkou část krušpánků / buxusů v České republice, ale i v dalších evropských zemích. Jejich jedinou potravou jsou právě keře buxusu.
Kdy a jak stříhat motýlí keř
Motýlí keř se stříhá na jaře. Staré větve se během stříhání odstraňují hned u země, protože květy vyrůstají z jednoletého dřeva a takto radikální zmlazení rostlině velice prospívá. Budete se pak divit, jak bujně zase narostla. Motýlí keře můžete sázet 50 centimetrů od sebe.
Kdy stříhat komuli
Komule Weyerova má pro změnu sytě žluté květy shromážděné v kulatých shlucích, které zdálky připomínají žluté bambule. Oba tyto druhy je vhodné řezat v předjaří, většina zahrádkářů považuje za nejlepší čas březen. Někdy ale počasí dovolí provést řez už v únoru, jindy naopak až třeba v polovině dubna.
Co Podsadit pod stromy
U lehčích půd postačí před výsadbou vidlemi nakypřit svrchní vrstvu a zeminu obohatit kompostem či listovkou, které pomohou zadržovat vláhu. Velmi těžké půdy se vyplatí zrýt a vylehčit štěrkem frakce 4-6. Kompost můžeme přidat rovněž, neměl by však obsahovat semena ani oddenky plevelů.
Jak stříhat keře do tvaru koule
Na tvarování keřů do koulí nám poslouží jako šablona i pružná laťka nebo drát, ohnuté do požadovaného tvaru. Plotostřihem s akumulátorovou baterií se dostaneme pohodlně ze všech stran keříků nebo plotu a odpadá starost o to, jak se nezaplést do kabelu nebo si jej nezamotat do větviček a pak přestřihnout.